راهنمای سفر به هندوراس

هندوراس، کشوری در آمریکای مرکزی، یک مقصد گردشگری محبوب برای دوستداران طبیعت و حیات وحش است.

با هندوراس بیشتر آشنا شوید:

معرفی هندوراس

اطلاعات ضروری هندوراس

آب‌ و‌ هوای هندوراس

بهترین زمان سفر به هندوراس

هزینه‌ های سفر به هندوراس

جاهای دیدنی هندوراس

رژیم غذایی در هندوراس

معرفی هندوراس

زیبایی‌های هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Angello Pro)

هندوراس یکی از آن کشورهایی است که روز به روز بیشتر مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد. این کشور شاید در زمان‌های گذشته، به خاطر آمار جرم و جنایت، بدنام بوده، ولی امروزه به یک مقصد گردشگری محبوب برای کوله‌گردان و کسانی تبدیل شده که می‌خواهند سفری آرام، ارزان و دور از سیل جمعیت گردشگران داشته باشند. اگر دوست ندارید هر جا که می‌روید، جمعیت زیادی از گردشگران از سراسر دنیا برای خرید بلیط صف کشیده باشند، هندوراس را انتخاب کنید.

حیات وحش شگفت‌انگیز، آثار باستانی به جا مانده از قوم مایا و پارک‌های ملی وسیع و زیبا از دلایلی هستند که توجه گردشگران سراسر دنیا را به هندوراس جلب کرده‌اند. این کشور، یکی از ارزان‌ترین مقصدهای گردشگری در آمریکای مرکزی است، ولی معمولا گردشگران از آن صرف‌نظر می‌کنند. در صورتی که با توجه به هزینه‌های بسیار کمی که دارد، یکی از زیباترین مقصدهای گردشگری در این منطقه است.

این راهنمای سفر، شامل نکاتی مهم و ضروری در مورد هندوراس است، که پیش از سفر به آن‌ها نیاز دارید از جمله هزینه‌های سفر، روش‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها، آشنایی با جاذبه‌های گردشگری و رژیم غذایی این کشور.

اطلاعات ضروری هندوراس

اختلاف ساعت با تهران

هندوراس در منطقه‌ زمانی UTC/GMT -6 قرار دارد و ۹ ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است.

زبان رسمی

اسپانیایی

واحد پول

لامپیرای هندوراس

نوع برق شهری

برق شهری در هندوراس ۱۱۰ ولت و ۶۰ هرتز است. دوشاخه‌ها و کلیدها از نوع A و B است که در ادامه تصویر آن را مشاهده می‌کنید:

پریز برق A B

عکس از وب‌سایت powerplugsocket.com

کد کشور

+۵۰۴

فرودگاه‌های بین‌المللی

    لا سیبا – فرودگاه بین‌المللی گلسون

    رواتان – فرودگاه بین‌المللی خوآن مانوئل گالوس

    سن پدرو سولا – فرودگاه بین‌المللی رامون ویلدا مورالس

    تگوسیگالپا – فرودگاه بین‌المللی تونکنتین

آب‌ و‌ هوای هندوراس

سواحل هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Stephen T King)

آب و هوای هندوراس، استوایی است. در مناطق کوهستانی، آب و هوا معتدل‌تر و خنک‌تر می‌شود و میانگین دمای هوا به بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. سواحل شمالی بسیار گرم است و در تمام طول سال، بارندگی دارد، البته در نواحی ساحلی، وزش نسیم، هوا را ملایم‌تر می‌کند و تابش آفتاب بسیار شدید است.

بهترین زمان سفر به هندوراس

حیات وحش هندوراس

عکس از unsplash (عکاس:James Lee)

فصل خشک در سواحل کارائیب از فوریه تا ژوئن ادامه دارد و بهترین زمان برای سفر به هندوراس است. خنک‌ترین فصل سال از نوامبر تا فوریه است. بارندگی‌ها معمولا کوتاه‌مدت است، ولی بین ماه‌های اوت و دسامبر، شدت می‌گیرد. در تمام طول سال در نواحی داخلی ممکن است باران ببارد. از ژوئن تا نوامبر احتمال وقوع طوفان‌های دریایی وجود دارد.

هزینه‌ های سفر به هندوراس

هزینه محل اقامت

Ibagari Boutique Hotel هندوراس

عکس از booking (عکاس: نامشخص)

هزینه‌ اقامت در خوابگاه هاستل‌ها شبی بین ۱۷۰ تا ۲۲۰ لامپیرای هندوراس است. اتاق‌های خصوصی ۴۵۰ تا ۷۰۰ لامپیرا هزینه دارند. صبحانه و وای‌فای رایگان معمولا در هاستل‌ها رایج است. البته پیدا کردن هاستلی که آشپزخانه داشته باشد، سخت است. هزینه‌ اقامت در هتل‌های ارزان حدود ۳۰۰ لامپیرا به‌ازای یک اتاق دوتخته است. بیشتر هتل‌های ارزان‌ وای‌فای رایگان دارند. اگر هتل بهتری در نظر دارید که امکاناتی مثل آشپزخانه، تهویه مطبوع و استخر داشته باشد، باید شبی ۳۵۰ لامپیرا بپردازید.

یکی از انتخاب‌هایی که برای پیدا کردن محل اقامت دارید، استفاده از وب‌سایت Airbnb است. استفاده از این سایت در هندوراس خیلی رایج نیست، ولی می‌توانید چند مورد در آن پیدا کنید. هزینه‌ اقامت در اتاق‌های اشتراکی ۴۵۰ لامپیرا و برای آپارتمان کامل حدود هزار لامپیرا است. درمجموع، اماکن اقامتی در مناطقی مثل اوتیلا و رواتان گران‌تر است.

هزینه‌ غذا

غذاهای هندوراس

عکس از وب‌سایت nomadparadise.com (عکاس: نامشخص)

هزینه‌ یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی و محلی حدود ۶۵ لامپیرا است. رستوران‌های بهتر، برای هر وعده ۱۳۰ لامپیرا هزینه دارند. برای اینکه یک وعده غذای بهتر در یک رستوران میان‌رده نوش جان کنید، حدود ۳۰۰ لامپیرا باید بپردازید. فست فودها حدودا ۱۴۰ لامپیرا هزینه دارند. اگر تصمیم دارید خودتان آشپزی کنید، بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ لامپیرا برای یک خرید مواد غذایی مورد نیاز برای یک هفته باید بپردازید.

هزینه وسایل حمل و نقل عمومی

شهرهای هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Jose Castillo)

در هندوراس تاکسی بسیار زیاد است، ولی از تاکسی متر استفاده نمی‌کنند و باید قبل از سوار شدن در مورد قیمت با راننده به توافق برسید. برای مسیرهای کوتاه با تاکسی حدود ۶۰ لامپیرا باید بپردازید. مسیرهای طولانی حدود ۲۰۰ لامپیرا هزینه دارند. سیستم اتوبوس ملی ارزان است. برای هر ساعت سفر معمولا حدود ۵۰ لامپیرا باید بپردازید.

هزینه‌ فعالیت‌های تفریحی

غواصی در هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Erin Simmons)

پرخرج‌ترین تفریحاتی که می‌توانید در هندوراس تجربه کنید، غواصی است که هزینه‌ آن در حدود ۷۶۵ لامپیرا می‌شود. هزینه‌ ورودی پارک‌های ملی حدود ۶۵ لامپیرا است. گران‌ترین هزینه‌ ورودی مربوط به بقایای باستانی Copán است که ۲۲۰ لامپیرا هزینه دارد. هزینه‌ زیپ‌لاین و تورهای قایق‌سواری ۵۰۰ تا هزار لامپیرا است.

میانگین هزینه‌ روزانه: ۶۰۰ تا ۸۰۰ لامپیرا

البته این هزینه‌ پیشنهادی در شرایطی است که در هاستل اقامت کنید، کمتر بیرون غذا بخورید، بیشتر وعده‌های غذایی را خودتان بپزید و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. با به کار بستن نکات زیر می‌توانید هزینه‌های سفرتان را باز هم کاهش دهید.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها

سواحل بکر هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Angello Pro)

صورت‌حساب را با دقت بخوانید

بسیاری از رستوران‌ها هزینه انعام را در صورت‌حساب حساب می‌کنند. قبل از پرداخت، حتما صورت‌حساب را چک کنید تا دو بار انعام ندهید.

پول نقد داشته باشید

پرداخت هزینه‌ها با کارت اعتباری ممکن است مبلغی بابت کارمزد برای‌تان هزینه داشته باشد. بنابراین همه جا هزینه‌ها را با پول نقد پرداخت کنید.

در محله‌ Comayaguela غذا بخورید

در این محله از پایتخت، می‌توانید رستوران‌ها و بازارچه‌های ارزان پیدا کنید و در آن‌ها با کمترین هزینه غذا بخورید. درمجموع، هرچه از مناطق توریستی فاصله بگیرید، رستوران‌ها ارزان‌تر می‌شوند.

جاهای دیدنی هندوراس

طبیعت زیبای هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Carlos Zacapa)

هندوراس، دومین کشور بزرگ آمریکای مرکزی، به خاطر زیبایی‌های فوق‌العاده‌ طبیعی و حیات وحش بی‌نظیر، گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود دعوت می‌کند. به‌خصوص علاقه‌مندان به طبیعت که از تماشای سواحل کارائییبی زیبا، دریاچه‌هایی که مامن پرندگان دیدنی هستند و جنگل‌های بارانی استوایی لذت می‌برند.

گل سرسبد جاذبه‌های هندوراس، ایسلاس دلا باهیا یا Bay Islands است. مجموعه‌ای از چند جزیره که در حلقه‌ای از صخره‌های مرجانی قرار گرفته‌اند. این صخره‌های مرجانی بخشی از دومین صخره‌های مرجانی بزرگ دنیا هستند. این جزایر آرام، مقصد محبوبی برای غواصان و مسافرانی است که دوست دارند یک مقصد آرام استوایی را تجربه کنند.

غیر از جاذبه‌های طبیعی زیبا، هندوراس از نظر فرهنگی هم بسیار غنی است. پایتخت این کشور یک موزه‌ی دیدنی دارد و تعدادی از بهترین نمونه‌های شهرهای باستانی قوم مایای در این کشور قرار دارد. رودگردی، شنا با ماهیان رنگارنگ، تماشای دلفین‌ها و تورهای بازدید از پرنده‌های بومی و مهاجر از دیگر جذابیت‌های سفر به هندوراس است. در ادامه با تعدادی از بهترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی هندوراس آشنا می‌شویم.

جزیره رواتان (Roatán)، مجموعه جزایر بی آیلندز (Bay Islands)

جزیره رواتان هندوراس

عکس از وب‌سایت comunicaffe.com (عکاس: نامشخص)

رواتان، بزرگ‌ترین و توسعه یافته‌ترین جزیره در میان جزایر بی آیلندز است. این جزیره که قبلا بسیار دنج بود، امروزه یکی از مهم‌ترین مقصدهای تورهای کروز است و به یک جزیره‌ محبوب برای گردشگران تبدیل شده است به‌خصوص برای کسانی که عاشق غواصی و تفریحات آبی و ساحلی هستند. صخره‌های مرجانی، نواحی ساحلی این جزیره را زینت داده است و مکانی بسیار مناسب برای غواصی و ماهیگیری است. حتی با وجود تعداد نسبتا زیاد گردشگران، این جزیره و نواحی ساحلی آن هنوز هم بسیار زیبا است. فروشگاه‌ها و رستوران‌های زیاد، درختان نخل، سواحل دیدنی، آب‌های شفاف و کریستالی و رفت و آمد کشتی‌های کروز، همگی گوشه‌ای از زیبایی‌های این جزیره هستند.

از دیگر جذابیت‌های این منطقه می‌توان به انستیتوی علوم دریایی رواتان اشاره کرد که در آن می‌توانید دلفین‌ها را از نزدیک ببینید. موزه‌ رواتان، باغ‌های کارامبولا، و پارک دریایی رواتان با فرصت‌های فوق‌العاده‌ غواصی، دیگر جاذبه‌های این جزیره را تشکیل می‌دهند. باغ پروانه‌ رواتان، یکی از دیدنی‌های پرطرفدار این جزیره است که در جنگل‌های استوایی و در میان باغ‌های میوه قرار گرفته است. در این باغ، پروانه‌های بومی مناطق اطراف، زندگی می‌کنند و می‌تواند تنوع گونه‌ها آن‌ها را ببینید و از تماشای زیبایی‌های این مخلوقات زیبا، لذت ببرید. مهم‌ترین بندر ماهیگیری رواتان، بندر فرانوسی یا فرنچ هاربر است.

سایت باستان‌شناسی کوپان (Copán)

سایت باستان‌شناسی کوپان در هندوراس

عکس از unsplash (عکاس: Alexander Schimmeck)

سایت باستان‌شناسی کوپان، یکی از شهرهای مایایی است که مطالعات زیادی روی آن انجام شده و میراث جهانی یونسکو است. قدمت این شهر باستانی به ۲ هزار سال پیش برمی‌گردد. در این شهر باستانی، جاذبه‌های زیادی وجود دارد که توجه گردشگران را جلب می‌کند و موجب شگفتی آن‌ها می‌شود. این منطقه به خاطر ستون‌های سنگی یادبود و محراب‌هایش شهرت دارد که در گوشه و کنار یک میدان بزرگ قرار گرفته‌اند. بیشتر آن‌ها بین سال‌های ۷۱۱ تا ۷۳۶ ساخته‌ شده‌اند. یک معبد منحصربه فرد هم در این شهر وجود دارد که طولانی‌ترین متن مایایی در آن پیدا شده است. تندیس‌های حکاکی شده‌ ۱۶ پادشاه مایایی در آکروپولیس این شهر وجود دارد.

محوطه باستانی کوپان در هندوراس

عکس از flickr (عکاس: zug55)

در ۱٫۶ کیلومتری آکروپولیس مرکزی، یک منطقه‌ باستانی دیگر به نام Las Sepulturas وجود دارد که مکانی فوق‌العاده برای آشنایی با قوم مایا و نحوه‌ زندگی آن‌ها پیش از فروپاشی شهر کوپان است. بعد از گشت‌وگذار در بقایا این شهر، موزه‌ تندیس‌های مایایی را از دست  ندهید. در این موزه، آثار به دست آمده از حفاری سایت‌های باستانی را می‌توانید تماشا کنید. اگر دوست دارید در مسیرهای طبیعی اطراف قدم بزنید، فرصتی فوق‌العاده برایتان فراهم می‌شود که پرندگان و پروانه‌های زیبای بومی این منطقه را در طبیعتی زیبا و سرسبز تماشا کنید و لذت ببرید.

شهر باستانی El Puente، فاصله‌ چندانی تا کوپان ندارد و یکی از شهرهای کوچک‌تر مایایی است. در این شهر تعدادی هرم وجود دارد که بخش‌هایی از آن‌ها حفاری شده است.

موزه‌ مجسمه‌سازی مایا، کوپان

در شهر باستانی کوپان، یک موزه‌ فوق‌العاده وجود دارد که در آن مجموعه‌ای از تندیس‌ها، ستون‌های سنگی و سایر آثار ساخته شده به دست قوم مایای نگهداری شده و به نمایش درآمده است. این موزه، در تونلی زیر تپه قرار دارد و بهتر است که بعد از بازدید از منطقه‌ باستانی، این موزه را ببینید تا بدانید که هرکدام از اشیای کشف شده از کدام قسمت شهر پیدا شده‌اند. این موزه یکی از آن جاذبه‌هایی است که در بازدید از این شهر باستانی، حتما باید برای بازدید از آن وقت بگذارید.

اوتیلا (Utila)، بی آیلندز

جزیره اوتیلا  در هندوراس

عکس از وب‌سایت zubludiving.com (عکاس: نامشخص)

اوتیلا یکی از ارزان‌ترین جزایر هندوراس است و در ۳۲ کیلومتری از ساحل غربی رواتان قرار دارد. این جزیره به خاطر ارزان بودن، مقصدی محبوب برای کوله‌گردها است، ۱۳ کیلومتر طول دارد و گردشگران زیادی برای استفاده از امکانات غواصی ارزان، اینجا را برای سفر انتخاب می‌کنند. غیر از غواصی بیشتر تفریحات ساحلی و جذابیت‌های حضور در یک جزیره‌ استوایی زیبا در اوتیلا انتظار گردشگران را می‌کشد. اپراتورهای تورهای غواصی، شما را برای شنا و غواصی همراه با موجودات دریایی دیدنی، آماده می‌کنند. یکی از این موجودات کوسه‌نهنگ است که در آب‌های اطرف جزیره زیاد دیده می‌شود، به‌خصوص از ماه‌ مارس تا آوریل و از اوت تا سپتامبر.

لیتل فرنچ کی (Little French Key)، بی آیلندز

لیتل فرنچ کی (Little French Key)، بی آیلندز

این بهشت استوایی، مقصد یک سفر کوتاه یک‌روزه از رواتان است. بانوج‌هایی را تصور کنید که در میان درختان نارگیل قرار گرفته‌اند. آب‌های شفاف و روشن با امکاناتی عالی برای غواصی تفریحات دیگری چون قایق‌سواری در نزدیکی ساحل و لذت استراحت زیر آفتاب، از تجربیات نابی است که در این منطقه برای گردشگران وجود دارد. بعد از چند ساعت تفریحات جذاب ساحلی، می‌توانید تازه‌ترین غذاهای دریایی را نوش جان کنید یا برای تماشای حیات وحش منطقه، به زیستگاه‌ها و مناطق حفاظت‌شده سر بزنید. اگر می‌خواهید تجربه‌ای آرام از حضور در یک ساحل استوایی بی‌نظیر داشته باشید، حتما این منطقه را انتخاب کنید.

رویارویی با دلفین‌ها، انستیتوی علوم دریایی رواتان

رویارویی با دلفین‌ها، انستیتوی علوم دریایی رواتان

در این مجموعه‌ جذاب می‌توانید با اکولوژی منطقه آشنا شوید و دلفین‌ها را در یکی از تالاب‌های طبیعی در زیستگاه اصلی‌شان تماشا کنید. علاقه‌مندان به حیات وحش، بدون شک از شنا کردن و غواصی با دلفین‌ها لذت می‌برند. می‌توانید در کلاس‌های یک‌روزه‌ آموزش دلفین‌ها شرکت کنید و نمایش اختصاصی خود را با دلفین‌ها ترتیب بدهید. هرآنچه که دوست دارید از زندگی دریایی این منطقه یاد بگیرید، در این مجموعه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

پارک ملی La Tigra

پارک ملی La Tigra

این پارک ملی در ۲۰ کیلومتری تگوسیگالپا، پایتخت هندوراس قرار دارد و یکی از زیباترین پارک‌ها و مناطق دیدنی هندوراس است. این پارک در ارتفاع ۲۲۷۰ متری قرار دارد و جنگلی را در بر می‌گیرد که میزبان تعدادی از گونه‌های کمیاب حیات وحش است. علاوه بر این، این پارک بهشتی برای پرندگان است. بیش از ۲۰۰ گونه از پرندگان در این پارک ملی زندگی می‌کنند از جمله توکان، لانه‌کن و درازدامن. پرندگانی با پرهای رنگارنگ و زیبا که نظر آن را کمتر جایی می‌توانید از نزدیک ببینید.

مسیرهای پیاده‌گردی متعددی در پارک وجود دارد که از جنگل‌های انبوه می‌گذرد؛ مسیرهایی که انواع آناناسیان و ارکیده‌ها در کنار آن‌ها توجه هر بیننده‌ای را جلب می‌کنند. در ورودی‌های پارک، مراکز توریستی وجود دارد که از آن‌ها می‌توانید اطلاعات لازم در مورد پارک و نقشه‌ پارک را دریافت کنید و هزینه‌ ورودی را بپردازید. تورهای همراه با راهنما هم در این مراکز برپا می‌شود. این پارک، یکی از پربازدیدترین پارک‌ها و جاذبه‌های هندوراس است.

دریاچه یوجوا (Lago de Yojoa)

دریاچه‌ی یوجوا (Lago de Yojoa)

 دریاچه‌ یوجوا، بزرگ‌ترین دریاچه‌ طبیعی هندوراس و بهشتی برای پرندگان است که در کنار مسیر بین تگوسیگالپا و سن پدرو سولا قرار دارد. بیش از ۴۸۰ گونه پرنده در این ناحیه شناسایی شده است. گردشگران این دریاچه‌ کم‌عمق را می‌توانند از سواحل آن تماشا کنند یا در آن قایق‌سواری کنند. دو پارک ملی کوهستانی در مرز این دریاچه قرار گرفته است؛ یکی پارک ملی سانتا باربارا در سواحل شمالی  و دیگری پارک ملی Cerro Azul Meambar در سواحل جنوبی. از دیگر تفریحات جذاب این منطقه می‌توان به پیاده‌گردی در مسیرهای طبیعی تا رسیدن به آبشارها، گشت‌وگذار در غارهای متعدد و تور بازدید از مزارع قهوه و سایت‌های باستان‌شناسی اشاره کرد.

پارک ملی Jeanette Kawas

پارک مای ژانت کاواس در هندوراس

عکس از وب‌سایت nomadicthoughts.com (عکاس: نامشخص)

این پارک ملی را قبلا با نام پارک ملی پونتا سال می‌شناختند و بعدها این منطقه‌ طبیعی زیبا را به افتخار فعال محیط زیست، تغییر نام دادند. این فعال محیط زیست در تمام طول زندگی‌اش برای حفظ محیط زیست و اکوسیستم این منطقه تلاش کرد. این پارک در کنار یک شبه‌جزیره در انتهای غربی خلیج تلا قرار دارد و شامل زیستگاه‌های مختلفی است؛ جنگل‌های استوایی، مانگرو، تالاب‌ها، سواحل درخشان و صخره‌های مرجانی. حیات وحش این منطقه بی‌نظیر است و نمونه‌های کمیابی در آن پیدا می‌شود.

گردشگران منطقه ممکن است شانس تماشای دلفین‌ها، میمون‌های جیغ کش و انواع پرندگان رنگارنگ استوایی را داشته باشند. تالاب میکوس (Micos) بیشترین جمعیت پرندگان این منطقه را در بر گرفته است که شامل بیش از ۳۵۰ گونه‌ مختلف می‌شود. برگزارکنندگان تور، سفرهای یک‌روزه‌ای از تلا، برای بازدید این منطقه ترتیب می‌دهند که شامل پیاده‌گردی در طبیعت شبه‌جزیره، بازدید از سواحل زیبا، شنا، غواصی و بازدید از روستای سنتی گاریفونا (Garifuna) است.

مجمع‌الجزایر Cayos Cochinos

جزایر جذاب هندوراس

عکس از وب‌سایت theadventuresatlas.com (عکاس: نامشخص)

این مجمع‌الجزایر که با نام جزایر Hog هم شناخته می‌شود، یک بهشت استوایی دنج و توسعه نیافته است. این مجموعه از جزایر کوچک که مالکان خصوصی دارند، در ۱۷ کیلومتری ساحل در نزدیکی بندر قدیمی La Ceiba قرار دارند. این جزیره‌ها و صخره‌های مرجانی که آن‌ها را احاطه کرده است یک منطقه‌ حفاظت‌شده‌ بیولوژیکی دریایی هستند و به خاطر موقعیت دورافتاده‌ جغرافیایی و دسترسی سخت، هنوز بکر و دست‌نخورده باقی مانده‌اند.

سفر به این جزایر، یک طبیعت‌ گردی فوق‌العاده است. تفریحاتی چون غواصی، شنا، پیاده‌گردی و تماشای پرندگان در این مجمع‌الجزایر برای علاقه‌مندان به طبیعت وجود دارد. اماکن اقامتی این جزایر شامل اکوریزورت‌های روستایی و کلبه‌های جنگلی در روستای گاریفونا است. این جزایر فقط از طریق قایق و از مبدا بندر La Ceiba، رواتان و اوتیلا قابل دسترسی است.

باغ‌های گیاه‌شناسی Lancetilla

باغ گیاه‌شناسی هندوراس

عکس از وب‌سایت honduranbirds.com (عکاس: نامشخص)

این باغ‌های دیدنی ۵ کیلومتر از شهر تلا فاصله دارند و از نظر وسعت، دومین باغ‌های گیاه‌شناسی استوایی در دنیا است. در سال ۱۹۲۶، شرکت یونایتد فروت، این باغ را به‌عنوان یک سایت تحقیقاتی پایه‌گذاری کرد تا زیست‌پذیری انواع میوه‌ها و درختانی با چوب‌های سخت را بررسی کند. امروزه این باغ میزبان انواع گیاهان استوایی و بومی منطقه‌ آمریکای مرکزی است و به یک منطقه‌ حفاظت‌شده ی حیات وحش تبدیل شده است.

بیش از ۲۰۰ گونه از پرندگان استوایی در این باغ زندگی می‌کنند و به خاطر تعداد زیاد درختان و میوه‌ها، این باغ را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. علاقه‌مندان به پرندگان می‌توانند از مسیرهای مشخص شده‌ باغ که از میان گل‌های زیبا و درختان انبوه می‌گذرد، عبور کنند و گونه‌های مختلف پرندگان را از نزدیک ببینند و لذت ببرند. یکی از این مسیرهای زیبا به تونلی از درختان بامبو منتهی می‌شود و این تونل به یک گودال شنا در رود Lancetilla می‌رسد. بعد از یک پیاده‌روی طولانی می‌توانید با شنا در این گودال، خستگی راه را به در کنید.

منطقه حفاظت‌شده بیوسفر ریو پلاتانو (Río Plátano)، ساحل موسکیتو (Mosquito)

منطقه حفاظت‌شده بیوسفر ریو پلاتانو

عکس از وب‌سایت presencia.unah.edu.hn (عکاس: نامشخص)

در سال ۲۰۱۱، یونسکو این باریکه از جنگل در سواحل دورافتاده‌ موسکیتو را در فهرست میراث در معرض خطر قرار داد. این منطقه، یکی از معدود جنگل‌های استوایی بارانی در آمریکای مرکزی است. این منطقه، در حوزه‌ آبریز ریو پلاتانو قرار دارد و مجموعه‌ای از پوشش‌های گیاهی و زیستگاه‌های مختلف است؛ جنگل‌های کاج، تالاب‌های ساحلی، سواحل دنج، مانگرو و مراتع. این منطقه که دارای آب و هوای بسیار مرطوب استوایی است، حیات وحشی بسیار متنوع دارد که شامل انواع پرندگان مثل طوطی و توکان و میمون‌های جیغ‌کش است. با وجود اینکه این منطقه حفاظت‌شده است، هنوز هم شکار و ورود غیرقانونی در این منطقه ادامه دارد و زیستگاه حساس آن را مورد تهدید قرار داده است.

بخشی از این منطقه که کوهستانی است تا دریای کارائیب ادامه پیدا می‌کند و میزبان بیش از دو هزار نفر از اهالی بومی از قبایل Miskito و Pech است که در این منطقه همچنان به زندگی سنتی خود ادامه می‌دهند. ضمنا در محدوده‌ مرزهای این منطقه، چند سایت باستان‌شناسی هم وجود دارد. ایمن‌ترین راه برای گشت‌وگذار در منطقه‌ حفاظت‌شده‌ Río Plátano استفاده از تورهای همراه با راهنما است. شرکت‌های برگزاری تورهای طبیعت‌گردی، تورهای فراوانی برای ماجراجویی در حیات وحش و رودگردی به گردشگران پیشنهاد می‌کنند.

موزه هویت ملی، تگوسیگالپا

موزه هویت ملی هندوراس

عکس از وب‌سایت stnhn.com (عکاس: نامشخص)

اگر می‌خواهید با فرهنگ و تاریخ هندوراس آشنا شوید، از این موزه‌ دیدنی بازدید کنید. این موزه، در یک بنای تاریخی به نام Palacio de los Ministerios قرار دارد. این بنا یکی از میراث ملی هندوراس است. در این موزه، مجموعه بی‌نظیری از هنر بومی و بین‌المللی، به نمایش درآمده است. نمایشگاه‌های تاریخی این موزه، بهترین فرصت برای آشنایی با تاریخ جذاب این منطقه است؛ از زمان پیش از ورود اسپانیایی‌ها تا زمان حاضر. یکی از دیدنی‌های جذاب موزه، تور مجازی آکروپولیس مایایی کوپان است. این تور برای کسانی مناسب است که فرصت بازدید از این شهر مایایی را ندارد و با کمک تور می‌توانند با جذابیت‌های این شهر آشنا شوند. به‌راحتی با تاکسی می‌توانید خودتان را به ورودی این موزه برسانید.

پارک ملی جنگل‌های ابری El Cusuco

پارک ملی جنگل‌های ابری El Cusuco

این پارک ملی در غرب سن پدرو سولا، در رشته‌کوه Merendon، قرار دارد. این پارک به خاطر گونه‌ای از پرندگان به نام درازدامن معروف است. این پرنده‌ رنگارنگ و زیبا، یکی از جذاب‌ترین پرندگان مناطق استوایی است. متاسفانه از بین رفتن زیستگاه و شکارهای غیرقانونی، نسل این پرندگان زیبا را در معرض خطر انقراض قرار داده است. البته تنوع زیستی این پارک، بسیار فراتر از پرندگان استوایی است و انواع حیوانات کمیاب هم در این پارک پیدا می‌شود.

بیش از ۲۶۰ گونه پرنده در این پارک زندگی می‌کنند. علاقه‌مندان به پیاده‌گردی در طبیعت می‌توانند از مسیرهای چالش‌برانگیز پارک استفاده کنند و در طبیعت پارک بگردند. بلندترین نقطه‌ پارک، ۲۲۰۰ متر ارتفاع دارد. راهنمایان تور، گردشگران را برای گشت‌وگذار در این مسیرها راهنمایی می‌کنند و تنوع پوشش گیاهی و جانوری غنی پارک را به آن‌ها نشان می‌دهند.

باغ گیاه‌شناسی کرامبولا (Carambola)، رواتان

باغ گیاه‌شناسی کرامبولا هندوراس

عکس از tripadvisor (عکاس: CAROL H)

این باغ گیاه‌شناسی زیبا در یک جزیره‌ای آرام در دل طبیعت قرار دارند. مسیرهای پیاده‌روی متعددی از دل جنگل‌ها و انبوه درختان میوه، نخل و گل‌های ارکیده می‌گذرد. برای اینکه چشم‌اندازهای زیبایی از مناطق اطراف را ببینید، مسیرهای کوهستانی را ادامه دهید تا به مناطق مرتفع برسید. از آن بالا می‌توانید آب‌های لاجوردی و صخره‌های مرجانی را ببینید. علاوه بر طبیعت زیبا، می‌توانید از حیات وحش استوایی منطقه لذت ببرید. پرنده‌های رنگارنگ، در میان پوشش گیاهی انبوه نغمه سر می‌دهند.

رژیم غذایی در هندوراس

غذاهای محلی هندوراس

عکس از وب‌سایت nomadparadise.com (عکاس: نامشخص)

آشپزی در هندوراس ترکیبی از آشپزی بومی، اسپانیایی، کارائیبی و آفریقایی است. حتی غذاهایی از قبیله‌ گاریفونا در رژیم غذایی این کشور رواج دارد. میوه‌ نارگیل و شیر نارگیل به مقدار زیاد در تهیه‌ غذاهای شیرین و شور هندوراس استفاده می‌شود. از غذاهای مشهور هندوراس می‌توان به این موارد اشاره کرد: گوشت کبابی با سس مخصوص chismol، مرغ و برنج و ذرت، ماهی سرخ شده همراه با ترشی پیاز و فلفل هالوپینو. در نواحی ساحلی در بی آیلندز، غذاهای دریایی و بسیاری از غذاهای گوشتی، روش‌های طبخ متفاوتی دارند و در بعضی از آن‌ها از شیر نارگیل استفاده می‌شود.

غذای ملی هندوراس

عکس از وب‌سایت ingmar.app (عکاس: نامشخص)

از میان سوپ‌هایی که در این کشور رواج دارد و موردعلاقه‌ اهالی آن است، می‌توان سوپ لوبیا و سوپ سیرابی را نام برد. سوپ غذاهای دریایی و انواع گوشت هم بین اهالی رایج است. در تهیه‌ این سوپ‌ها از میوه‌ها و سبزی‌های محلی مثل موز سبز، مانیوک، کلم و... استفاده می‌شود و معمولا همراه با آن تورتیلای ذرت سرو می‌کنند. تامال یکی از غذاهای مشهور این کشور است که آن را در برگ‌های موز می پیچند و می‌پزند. یکی از ویژگی‌های خاص آشپزی هندوراس استفاده‌ فراوان از میه‌های استوایی است مثلا پاپایا، آناناس، نخل، پشن فروت و... که به‌شکل‌های مختلف حتی زمانی که کال هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در هندوراس، وعده‌ صبحانه معمولا بسیار مفصل و کامل است. صبحانه غالبا شامل تخم‌مرغ نیمرو یا عسلی، خوراک لوبیا، خامه‌ ترش، انواع پنیر، آووکادو، موز سبز سرخ شده و تورتیلا است. معمولا بسیاری از خانم‌های خانه‌دار، ابتدا نان تورتیلا را آماده می‌کنند. تورتیلا یکی از ضروری‌ترین بخش‌های رژیم غذایی در هندوراس است و در کنار بیشتر غذاها سرو می‌شود.

carne asada، از غذاهای هندوراس

عکس از وب‌سایت sweetlifebake.com (عکاس: نامشخص)

یکی دیگر از صبحانه‌های محبوب در هندوراس، carne asada یا گوشت کبابی است و نوعی سوسیس پرادویه که مخصوص هندوراس است. مثل همه‌ کشورهای دنیا، صبحانه با یک نوشیدنی گرم، کامل می‌شود که این نوشیدنی معمولا قهوه است به‌خصوص قهوه‌های محلی. قهوه‌ هندوراس به خاطر کیفیت فوق‌العاده‌اش شهرت دارد و در دامنه‌های کوهستان‌های هندوراس کشت می‌شود در زمین‌هایی که خاکی غنی و منشا آتش‌فشانی دارند.

در هندوراس حتی از فروشنده‌های خیابانی هم می‌توانید صبحانه بخرید؛ غذایی به نام baleadas که با تورتیلا تهیه می‌شود و مواد مختلفی در تهیه‌ آن به کار می‌رود از جمله تخم‌مرغ، گوشت و حتی ترشی پیاز. تامال، یکی دیگر از غذاهای این منطقه است که با خمیر شیرین ذرت تهیه می‌شود و آن را با خامه‌ ترش می‌خورند.

غذاهای سنتی هندوراس

عکس از وب‌سایت historico.elsalvador.com (عکاس: نامشخص)

سوپ صدف (Sopa de caracol) یکی از غذاهای محبوب هندوراسی است که البته در سراسر آمریکای لاتین تهیه می‌شود. برای تهیه‌ آن صدف را در شیر نارگیل و عصاره‌ صدف می‌پزند و ادویه، مانیوک، گشنیز و موز سبز هم به آن اضافه می‌کنند. البته این سوپ را با مواد دیگر و به‌شکل‌های مختلف می‌توان تهیه کرد مثلا گاهی به‌جای صدف از ماهی یا میگو هم استفاده می‌کنند.

سوپ Frijoles، یکی دیگر از سوپ‌های لذیذ هندوراسی است که برای تهیه‌ آن، لوبیای قرمز یا سیاه را با سیر می‌پزند تا جایی که کاملا نرم شود. بعد از پختن لوبیا آن را میکس می‌کنند و در ظرفی حاوی آب و قلم می‌ریزند. برای طعم دادن به سوپ از مواد دیگری مثل مانیوک، گشنیز، موز سبز و انواع سبزیجات بومی استفاده می‌کنند. بعد از اینکه سوپ کاملا پخت، آن را با برنج، تورتیلا و گاهی خامه‌ ترش، پنیر دودی، آووکادو و لیمو سرو می‌کنند.

غذاهای متنوع هندوراس

عکس از وب‌سایت internationalcuisine.com (عکاس: نامشخص)

یکی از غذاهای ملی هندوراس، Carneada نام دارد و البته در رستوران‌های هندوراس با نام Plato Típico سرو می‌شود. برای تهیه‌ این غذا که از نظر فرهنگی و سنتی بسیار برای این کشور اهمیت دارد، تکه‌های گوشت را در آب پرتقال، نمک، فلفل و ادویه مارینه می‌کنند و سپس کباب می‌کنند. این غذا را با سس سالسای مخصوص سرو می‌کنند. این سس از ترکیب گوجه، پیاز، گشنیز، لیمو و انواع ادویه تهیه می‌شود. موز سبز سرخ شده، نوعی سوسیس پرادویه به نام chorizos، تپرتیلا و پنیری به نام olanchano از دیگر غذاهایی است که ممکن است همراه با این غذا سرو شوند.

برنج و لوبیا یکی از غذاهای محبوب در سواحل کارائیبی هندوراس است. این غذا را معمولا در شیر نارگیل می‌پزند و انواع ادویه و گشنیز هم به آن اضافه می‌کنند.

ماهی Yojoa سرخ شده یکی دیگر از غذاهای محبوب هندوراس است. این ماهی در دریاچه‌ Yojoa پیدا می‌شود. برای تهیه‌ غذا، ابتدا ماهی را در انواع ادویه و نمک طعم‌دار می‌کنند و سپس در روغن فراوان سرخ می‌کنند. این غذا معمولا با ترشی پیاز، کلم قرمز شور یا ترش و موز سرخ شده سرو می‌شود.

غذاهای مشهور هندوراس

عکس از وب‌سایت radiohouse.hn (عکاس: Buen Provecho)

یکی از رایج‌ترین غذاهای خیابانی هندوراس، baleada نام دارد. این غذا با تورتیلا تهیه می‌شود و برای پر کردن آن از مواد مختلفی مثل لوبیا، نوعی پنیر مخصوص و خامه‌ ترش استفاده می‌کنند. گاهی مواد دیگری مثل گوشت کبابی، آووکادو، موز سبز و تخم‌مرغ هم اضافه می‌کنند.

ذرت، یکی از مهم‌ترین مواد غذایی در رژیم غذایی این کشور است. سابقه‌ مصرف ذرت به دوران قوم مایا برمی‌گردد. آن‌ها اعتقاد داشتند که ذرت مقدس است.  تورتیلا که از ذرت تهیه می‌شود، در کنار بسیاری از غذاهای این کشور سرو می‌شود و با آن غذاهای متنوع تهیه می‌کنند. مثلا گوشت چرخ کرده یا مرغ را در آن می‌پیچند و رول می‌کنند. سپس این رول‌ها را سرخ کرده و با سس گوجه‌ی تند، پنیر، خامه ی ترش و کلم خام سرو می‌کنند.

غذاهای محبوب در هندوراس

عکس از وب‌سایت buenprovecho.hn (عکاس: نامشخص)

یکی از اسنک‌ها رایج در این کشور، Catrachitas نام دارد که چیپس تورتیلای سرخ شده به‌همراه سس مخصوص، لوبیا و پنیر است. انواع مختلفی از این اسنک در این کشور رایج است. یک غذای دیگر که در رستورن‌های هندوراس حتما با آن مواجه خواهید شد، غذایی شبیه فوندوی سوئیسی است. برای تهیه‌ آن انوع پنیر، خامه‌ ترش، سوسیس محلی و لوبیا را در یک ظرف گلی ذوب می‌کنند و می‌پزند و سپس توتیلای سرخ شده را با این دیپ، نوش جان می‌کنند.

نویسنده: حمیده کریمی

از کجا شروع کنیم

هندوراس کجاست؟

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map