راهنمای سفر به فسا

فسا یکی از شهرهای زیبای استان فارس است که در ۱۳۵ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. قدمت شهر فسا به ۷۵۰۰ سال پیش، عصر هخامنشیان می‌رسد.. شهرهای سروستان، داراب، جهرم، استهبان در همسایگی فسا قرار دارند. شهر فسا دارای سه هتل مجلل ولوکس ودو مهمانپذیر است

فسا در جنوب شرقی استان فارس و در منطقه‌ای نسبتاً کوهستانی قرار دارد، بیشتر شهرستان‌ها و روستاهای فسا بر روی نقاط مرتفع قرار دارند. ارتفاع فسا از سطح دریا،۱۷.۳ متر است، دنباله رشته‌کوه‌های زاگرس به در شهر فسا وجود دارد و از مهم‌ترین ارتفاعات فسا می‌توان به خرمن کوه، کوه گچ، کوه درز، قلات باغی اشاره کرد.

فسا مساحتی برابر با ۴۳۰۲ کیلومترمربع دارد و جمعیت آن ۱۱۰.۸۲۵ نفر است.فسا از نظر کشاورزی شهری پررونق است. از نظر تولید گندم رتبه اول کشور ایران را داراست به طوری که فسا را شهر گندم می‌دانند.

نام فسا در کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های پرسپولیس، «پشی یا» و «بشی» یادشده است. در قرن چهارم فسا یکی از مهم‌ترین شهرهای دارابگرد بود و وسعت آن با شیراز برابری می‌کرد. در برخی منابع، نام فسا در عصر هخامنشی «پسه» یا «پسا» ذکرشده است، این شهر پس از حمله اعراب به فسا تغییر کرد.

میان نقوش سفالینه‌های تپه‌های باستانی فسا و شوش اشتراکات زیادی وجود دارد و می‌توان میان این دو ناحیه ارتباطی پیدا کرد. در عصر هخامنشی فسا یکی از شهرهای آباد و مهم بود و در الواح گلی و نقش برجسته‌های متعلق به این عصر نام فسا بارها دیده‌شده است.

در عصر ساسانی آتشکده‌های زیادی در فسا ساخته شد و در این عصر هم فسا هم چنان شهر مهمی بود. پس از اسلام فسا به یکی از مراکز ضرب سکه تبدیل شد و یکی از شهرهای مهم به‌حساب می‌آمد.

پوشش محلی عشایر فارس در بیشتر نقاط این استان برتن افراد دیده می‌شود. یکی از محبوب‌ترین لباس‌های محلی استان فارس لباس عشایر این استان است که پوشش زنان شامل کلاهک، آرخالق، تنبان، پاپوش، روسری، پیراهن، دامن می‌شود. پوشاک مردان عشایر فارس شامل کلاه، پیراهن، آرخالق، شال کمر، چقه و کپنک می‌شود.

اقوام فارس در مناطق شهری و روستایی شهر فسا، قبل از نوروز آداب‌ورسوم خاصی دارند و این ایام را جشن می‌گیرند.

یکی از جالب‌ترین رسوم فسا، حجامت کردن قبل از سال نو است. بر اساس باور مردم این منطقه برای شروع کردن سال نو با سلامتی، قبل از تحویل سال باید حجامت کرد.

زبان مردم فسا فارسی است و لهجه آن‌ها در طول زمان به فارسی سلیس تبدیل‌شده است. در برخی از روستاها هنوز هم کلمات و اصطلاحات و کلمات پهلوی قدیم تلفظ می‌شود.

از سوغاتی‌های خوشمزه فسا می‌توان به نان فسایی، شیرینی کماج، نان کنجدی، مسقطی و حلوا اشاره کرد. صنایع‌دستی فسا عبارت‌اند از: قالی، قالیچه، گلیم، گبه، حصیر، رویه گیوه، کوزه و سفال.

ازجمله غذاهای محلی فسا می‌توان به یخنی، ته‌چین پلو؛ شیر برنج و کباب بادمجان اشاره کرد.

ازجمله آثار تاریخی و مناطق باستانی فسا می‌توان به شهر باستانی تیران، بقعه سید شمس‌الدین، بقعه زاهد کبیر، تل ضحاک، تل نخودی، قلعه دختر قره باغ و روستای تاریخی خورنگان اشاره کرد.

و جاذبه‌های طبیعی فسا می‌توان به منطقه حفاظت‌شده میان جنگل اشاره کرد.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map