راهنمای سفر به جزیره کورفو

جزیره کورفو در کشور یونان قرار دارد و با اسطوره‌های یونانی و جاذبه‌های متعدد پیوند خورده است. منطقه کاسیوپی، صومعه پالئوکاستریتسا و کاخ آشیلیون از دیدنی‌ های کورفو به شمار می‌روند.

جزیره کورفو را بهتر بشناسید:

درباره جزیره کورفو

تاریخچه جزیره کورفو

آب و هوای جزیره کورفو

راهنمای سفر به جزیره کورفو

سوغات جزیره کورفو

جاهای دیدنی جزیره کورفو

درباره جزیره کورفو

جزیره کورفو (Corfu Island) که با نام کرکیرا نیز شناخته می‌شود، دومین جزیره بزرگ از استان جزایر ایونی در کشور یونان، قاره اروپا است. این جزیره که در شمال‌غربی یونان و ۵۰۰ کیلومتری از آتن قرار دارد، شامل آگیوس جورجیوس، آشیلیو، ماتراکی و چندین شهر دیگر می‌شود.  

جمعیت جزیره کورفو بیش از ۱۰۲ هزار نفر و مساحت آن نزدیک به ۶۱۰ کیلومتر مربع است. اکثر ساکنان کورفو را مسیحیان ارتدوکس تشکیل می‌دهند و کاتولیک‌ها، یهودیان و مسلمانان در اقلیت قرار دادند. زبان رسمی کورفو، یونانی است.

کورفو در کنار دیگر شهرهای کشور یونان، تحت حکومت مرکزی اداره می‌شود. حکومت مرکزی از نوع جمهوری است. در راس دولت نخست وزیر قرار دارد که به‌همراه دیگر وزیران، هیئت وزرا را شامل می‌شوند. رئیس‌جمهوری نیز در راس حکومت قرار می‌گیرد و انتخاب او توسط نمایندگان مجلس یونان صورت می‌پذیرد.

کورفو

تاریخچه جزیره کورفو

از آنجا که جزیره کورفو همواره حملات و محاصره‌های امپراتوری عثمانی را دفع می‌کرد، به‌عنوان محافظی برای کشورهای اروپایی در برابر عثمانی‌ها شناخته ‌شد. ونیزی‌ها نیز با استفاده از ساختار استحکامات کورفو توانستند پیشرانی عثمانی‌ها را در دریای آدریاتیک به عقب برانند. اما سرانجام جزیره کورفو در جنگ‌‌های ناپلئونی توسط نیروهای انگلیسی اشغال شد. این جزیره در سال ۱۸۶۴، تحت معاهده لندن دوباره به خاک یونان پیوست و در سال ۲۰۰۷، قسمت قدیمی شهر کورفو در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

آب و هوای جزیره کورفو

آب و هوای کورفو مدیترانه‌ای به شمار می‌رود؛ تابستان‌هایی داغ، مرطوب و بدون باران، و زمستان‌هایی معتدل و نمناک دارد. متوسط دمای هوا در طول سال از ۱۱٫۷ تا ۲۱٫۸ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه، ۱,۰۹۷ میلی‌متر برآورد شده است.

راهنمای سفر به جزیره کورفو

فرودگاه بین‌المللی کورفو در فاصله ۲ کیلومتری جنوب شهر کورفو قرار دارد و در آن پرواز‌هایی فصلی از/ به دوبلین، ایروان، وین، میلان، بروکسل، آمستردام، زوریخ و بسیاری از مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. با استفاده از کشتی، می‌توان مستقیما به شهرهای باری و ونیز در ایتالیا، سارانده در آلبانی و پاترا در یونان دسترسی داشت. برای جابه‌جایی‌های درون‌شهری اتوبوس‌های عمومی، تاکسی و دوچرخه مناسب هستند.

سوغات جزیره کورفو

کورفو

زیتون، صنایع دستی چوب زیتون، رومیزی‌های دست‌دوز، کمپوت و مربا از سوغاتی‌های کورفو به شمار می‌روند.

جاهای دیدنی جزیره کورفو

از محبوب‌ترین جاهای دیدنی کورفو می‌توان «موزه کازا پارلانت» (Casa Parlante Museum)، «ساحل پورتو تیمونی» (Porto Timoni beach)، «پناهگاه الاغ کورفو» (Corfu Donkey Rescue)، «ساحل گاردنوس» (Gardenos Beach)، «قلعه آنجلوکسترو» (Angelokastro)، «منطقه کاسیوپی» (Kassiopi)، «کلیسای سنت اسپایریدون» (St. Spyridon Church)، «تخت قیصر» (Kaiser's Throne)، «موزه هنر آسیایی کورفو» (Museum of Asian Art of Corfu)، «بخش قدیمی شهر کورفو» (Corfu Old Town)، «صومعه پالئوکاستریتسا» (Monastery of Paleokastritsa)، «ساحل پالئوکاستریتسا» (Paleokastritsa Beach) و «قبرستان بریتانیایی‌ها» (British Cemetery) را نام برد.

کورفو

دیگر دیدنی‌ های کورفو شامل «آکواریوم کورفو» (Corfu Aquarium)، «قلعه قدیمی» (Old Fortress)، «قلعه جدید» (New Fortress)، «صومعه ولاچرنا» (Vlacherna Monastery)، «پارک آبی آکوالند کورفو» (Aqualand Park Corfu) و کاخ آشیلیون می‌شود.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map