راهنمای سفر به بابل

بابل یکی از شهرهای مهم و معروف استان مازندران است، به عبارت دیگر دومین شهر پرجمعیت استان مازندران و مرکز شهرستان بابل است. این شهر که به شهر بهارنارنج هم معروف شده یکی از قطب‌های مهم بخش شمالی کشور در زمینه‌ی کشاورزی، تجاری و پزشکی به شمار می‌آید، البته وجود دانشگاه‌ اینجا را به شهری دانشجویی نیز بدل کرده‌است.این شهرستان از شمال به شهرستان‌های ساحلیِ بابلسر و فریدونکنار، از شمال شرقی به شهرستان سیمرغ، از شرق به شهرستانهای قائمشهر و سوادکوه شمالی، از جنوب شرقی به شهرستان سوادکوه، از غرب به شهرستان آمل و از جنوب به رشته کوه البرز و شهرستان فیروزکوه که در استان تهران است، همسایه است

شهر بابل در ده کیلومتری جنوب شهرستان بابل واقع شده، در میان رشته کوه البرز و دریای خزر که از طریق راه‌های چندگانه به دریا دسترسی دارد که از جهت گردشگری نیز موقعیت این منطقه را خاص کرده‌است. نزدیکی به دریا از یک سو وجود جنگل‌های متعدد این منطقه‌ی آب و هوایی از ویژگی‌های بابل به شمار می‌رود؛ همچنین رود پر آب بابلرود که از سوادکوه سرچشمه می‌گیرد از این شهر عبور کرده و شالیزارهای منطقه را آبیاری می‌کند.

بابل به معنایی جایی است که آب فراوان دارد، این شهر قدمتی بسیار طولانی داشته و مورخان بسیاری باور دارند که تاریخ بنای این شهر به پس از ورود اسلام به ایران می‌رسد و پیش از آن شهری به نام مه‌میترا در منطقه‌ی کنونی بابل قرار داشته‌است. دوران صفویه به ویژه دوره‌ی حکمرانی شاه عباس، فصل مهمی در تاریخ این شهر بوده و اهمیت بازرگانی بسیاری یافت.

تا دوره‌ی صفویان بیشتر مردم به زبان طبری صحبت می‌کردند، اما امروزه این زبان بیشتر در روستاهای اطراف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بابل سابقه‌ای ارزشمند نیز در زمینه‌ی فرهنگ و هنر دارد، از نشریات مختلف تا ساخت اولین سینمای شمال کشور در سال۱۳۰۷

از جمله جاذبه‌های تاریخی این شهر برج بابل،کاخ شاپوراکنون به ساختمان دانشگاه علوم پزشکی بابل تبدیل شده است. پل محمدحسن خان،ساختمان شهربانی 

اماکن گردشگری و تاریخی شهرستان شامل دریاچه سد شیاده، دریاچه کامی کلا، دریاچه آب بندان رمنت، جنگل نارنجلو، جنگل شیاده، جنگل بز چفت، جنگل ویوج، آبشار حاجی شیخ موسی، آبشار تیرکن( هفت آبشار)، آبشار کیمون، آبشار گزو، چشمه اب گرم آزرو، کاخ شاپور، تپه کپورچال، امامزاده هفت تن است.

غذاهای بابل از جمله شامی بابلی نان آغوز که از کنجد و گردو پخته می‌شود، مالابیج نیز از غذاهای محلی گیلان و مازندران است که از ماهی سفید پخته می‌شود. شیرینی رشته به رشته که از خمیر برنج پخته می‌شود،است.

محصولات تهیه شده از بهارنارنج مثل چای، مربا و عرق بهارنارنج، ترشیجاتی مختلف از جمله نازخاتون و وسایل حصیری و جوراب‌های پشمی از بهترین سوغات‌های این شهر دوست‌داشتنی است.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map