راهنمای سفر به ایالت کداح

ایالت کداح که با عنوان افتخاری دارالامان نیز شناخته می‌شود، در شمال غربی شبه جزیره‌ مالایا و در کشور مالزی، قاره‌ آسیا واقع شده است. این ایالت از شمال با کوچک‌ترین ایالت مالزی به نام پرلیس و با استان‌های سونگخلا و یالادر کشور تایلند همسایه ‌است، همچنین از جنوب با پراک و از جنوب غربی باپنانگ مرز مشترک دارد. مرکز این ایالت الور ستار است.

کداح، به خاطر وجود لنکاوی و جزایر اطرافش و همچنین به دلیل وجود مزارع سبز برنج در مناطق روستایی که با عنوان «کاسه برنج» مالزی شناخته می‌شوند، برای گردشگران از اهمیت خاصی برخوردار است. 

جمعیت کداح حدود ۲ میلیون نفر است که در مساحتی به ابعاد ۹۰۰۰ کیلومتر مربع پخش شده‌‌اند. ۷۷٪ ساکنان کداح را مسلمانان تشکیل می‌دهند و ۲۰٪ جمعیت را بودایی‌ها و هندوها. جمعیت مسیحیان این ایالت کمتر از ۱٪ است. کداح مانند دیگر ایالت‌های مالزی، چندزبانه به شمار می‌رود. اکثریت مردم در این ایالت به زبان کداح مالای صحبت می‌کنند؛ اما شاخه‌هایی از زبان چینی، هندی و تایلندی نیز در برخی نقاط استفاده می‌شود.

از شهر‌های مهم ایالت کداح می‌توان لنکاوی، سونگای پتانی، الور ستار، کواه و کولیم نام برد.

در جنگ جهانی دوم، کداح مورد یورش ارتش ژاپن قرار گرفت و ژاپن این ایالت را به متفق خود تایلند داد. پس از اتمام جنگ، کداح زیر سلطه‌ی انگلستان رفت و در سال ۱۹۴۸ به فدراسیون مالزی پیوست.

سلطان کداح، قانونگذار مشروطه ایالت کداح است. این مقام به صورت موروثی منتقل می‌شود و مادام‌العمر است. همچنین سلطان کداح، رهبر مسلمانان ایالت به شمار می‌رود.

سوغاتی‌های کداح را بیش از هر چیز خوراکی‌های خشک تشکیل می‌دهند، انواع شکلات‌، ادویه‌ و قهوه. همچنین ظروف پیوتری و برخی نقره‌جات مانند قاشق و چنگال‌، از سوغاتی‌های محبوب است. اگر به کداح سفر می‌کنید، باتیک‌های مالزی را فراموش نکنید.

لنکاوی شامل ۱۴۰ جزیره است که تنها تعداد معدودی از آن‌ها مسکونی‌ است. یکی از دیدنی‌های لنکاوی پارک «اسکای کب» (SkyCab) نام دارد که برای خانواده‌ها محیطی سرگرم‌کننده است. ماشین‌های کابلی پارک، شما را تا ارتفاع ۷۰۸ متری بالا می‌برند و از آنجا با عبور از «اسکای بریج» (SkyBridge) ، شاهد مناظر بی‌نظیر جنگل‌های اطراف خواهید بود. اگر قصد سفر به لنکاوی را دارید، می‌توانید از طریق تور لنکاوی اقدام کنید. 

«موزه‌ی ۳دی آرت» (3D Art Museum)، الور ستار، «بالای نوبت» (Balai Nobat)، مسجد ظهیر و چهارشنبه بازار «پکان رابو» (Pekan Rabu) و ساحل «پانتای مردکا» (Pantai Merdeka) از دیدنی‌های ایالت کداح هستند.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map