فجیره یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است که فقط یک خط ساحلی با خلیج عمان دارد و هیچ خط ساحلی با خلیج فارس ندارد.

شهر فجیره در امارت فجیره و بخش شرقی کشور امارات متحده عربی و در قسمت شرقی شبه‌جزیره عربستان واقع شده‌ است. این شهر از مغرب با رأس‌الخیمه و شارجه، و از جنوب با کلباء همسایه است«فجیره» یعنی «تَفَجُر الیَنابیع» به معنای جایی که چشمه‌های آب جاری است و از آنجا که در کوه‌های اطراف این منطقه چند چشمه آب روان جاری است، منطقه فجیره نامگذاری شده است.

مساحت این شهرآسیایی ۱,۱۶۶ کیلومتر مربع است که ۱٫۵ درصد از خاک امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهد و پنجمین امارت کشور از نظر وسعت است. جمعیتی بالغ بر ۱۵۲ هزار نفر (طبق آمار سال ۲۰۰۹) در این شهر زندگی می‌کنند. اسلام به عنوان مذهب رسمی و حکومت پادشاهی در این منطقه حکمفرما است. این شهر تنها امارتی محسوب می‌شود که اکثر آن کوهستانی است و در نتیجه به واسطه‌ی بارندگی بیشتر، محصولات بیشتری در آن کشت می‌شود.

آب و هوای فجیره، فصلی است؛ هر چند که اکثر مواقع سال، آب و هوای گرم دارد. ماه‌های دسامبر تا مارس معمولاً خنک‌ترین ماه‌های سال هستند که متوسط دمای هوا به ۲۵ درجه می‌رسد. تغییر آب و هوا در ساحل شرقی تا حدودی به خاطر وجود کوه هاجر است.

برای رفت و آمد در شهر می‌توانید از تاکسی‌های عمومی و خصوصی استفاده کنید که در دسترس بوده و راحت‌ترین راه گردش در فجیره محسوب می‌شود. از این شهر به آسانی می‌توانید به سایر امارت‌ها سفر کنید و امکان سفر به هر نقطه از جهان از طریق فرودگاه بین‌المللی آن وجود دارد.

روستای «البدیة»، یکی از مناطق مهم و تاریخی و باستانی امارات متحده عربی به حساب می‌آید که مسجدی با شکل بسیار عجیب دارد، باستان‌شناسان تاریخ بنای این مسجد را ۵۰۰ سال پیش‌بینی کرده‌اند. قلعه اوحله یکی دیگر از آثار مهم تاریخی این شهر است.

جاهای دیدنی و تفریحی فجیره عبارتند از مسجد شیخ زاید فجیره، مسجد بدیه، قلعه اوحله، قلعه بثنه، قلعه فجيره، موزه فجیره، روستای میراث فجیره، جزیره اسنوپی، جامعه دیبا برای تئاتر و هنر فرهنگی، ورزش‌های آبی، سنچری مال، بازار جمعه، پارک کورنیش کالبا، تورهای ماهیگیری، اسپا، تاور مال فجیره، تورهای قایقرانی، سیتی سنتر مال، تورهای گردشگری، تورهای سافاری.

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map