فجیره یکی از شهرها و شیخ‌نشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است که فقط یک خط ساحلی با خلیج عمان دارد و هیچ خط ساحلی با خلیج فارس ندارد.

درباره فجیره بیشتر بخوانید:

درباره فجیره

آب و هوای فجیره

حمل و نقل در فجیره

جاهای دیدنی فجیره

درباره فجیره

شهر فجیره در امارت فجیره و بخش شرقی کشور امارات متحده عربی و در قسمت شرقی شبه‌جزیره عربستان واقع شده‌ است. این شهر از مغرب با رأس‌الخیمه و شارجه، و از جنوب با کلباء همسایه است«فجیره» یعنی «تَفَجُر تاَنابیع»، به‌معنای جایی که چشمه‌های آب جاری است و از آنجا که در کوه‌های اطراف این منطقه چند چشمه آب روان جاری است، منطقه فجیره نامگذاری شده است.

فجیره

مساحت این شهرآسیایی ۱,۱۶۶ کیلومتر مربع است که ۱٫۵ درصد از خاک امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهد و پنجمین امارات کشور از نظر وسعت است. جمعیتی بالغ بر ۱۵۲ هزار نفر (طبق آمار سال ۲۰۰۹) در این شهر زندگی می‌کنند. اسلام به‌عنوان مذهب رسمی و حکومت پادشاهی در این منطقه حکمفرما است. این شهر تنها امارتی محسوب می‌شود که اکثر آن کوهستانی است و در نتیجه به واسطه‌ی بارندگی بیشتر، محصولات بیشتری در آن کشت می‌شود.

آب و هوای فجیره

فجیره

آب و هوای فجیره، فصلی است؛ هر چند که اکثر مواقع سال آب و هوای گرم دارد. ماه‌های دسامبر تا مارس معمولا خنک‌ترین ماه‌های سال هستند که متوسط دمای هوا به ۲۵ درجه می‌رسد. تغییر آب و هوا در ساحل شرقی تا حدودی به خاطر وجود کوه هاجر است.

حمل و نقل در فجیره

برای رفت و آمد در شهر می‌توانید از تاکسی‌های عمومی و خصوصی استفاده کنید که در دسترس بوده و راحت‌ترین راه گردش در فجیره محسوب می‌شود. از این شهر به آسانی می‌توانید به سایر امارت‌ها سفر کنید و امکان سفر به هر نقطه از جهان از طریق فرودگاه بین‌المللی فجیره (Fujairah International Airport) آن وجود دارد.

جاهای دیدنی فجیره

.جاهای دیدنی فجیره عبارت‌اند از مسجد شیخ زاید (Sheikh Zayed Mosque)، مسجد بدیه (Al-Bidyah Mosque)، قلعه اوحله، قلعه بثنه (Al Bithnah Fort)، قلعه فجيره (Fujairah Fort)، موزه فجیره (Fujairah Museum)، روستای میراث فجیره (Heritage Village)، سنچری مال (century mall)، بازار جمعه (friday market) و... که باید در سفر به امارات از آن‌ها دیدن کنید.

نویسنده: صدیقه شجاعی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map