دهلی (Delhi)، دومین کلانشهر بزرگ هند است و دهلی نو، پایتخت هند نیز بخشی از این کلانشهر است. شهر دهلی در ناحیه مرکزی نیمه شمالی هند و در ساحل غربی رود یامونا (جمنا) واقع شده و دارای ۲۳۹ متر ارتفاع از سطح دریا است. وسعت ناحیه پایتختی ملی دهلی برابر ۱۴۸۳ کیلومتر مربع است که ۷۰۰ کیلومتر آن ناحیه شهری و ۷۴۳ کیلومتر مربع ناحیه روستایی است و از بزرگ‌ترین کلانشهرهای جهان است. دهلی طبق سرشماری سال ۲۰۱۱ با جمعیتی برابر ۱۶٬۷۵۳٬۲۳۵ نفر جمعیت مرکزی و بیش از ۲۲ میلیون نفر در کلان‌شهر دهلی یکی از بزرگ‌ترین شهرهای هند است و با قدمتی افزون بر ۵۰۰۰ سال به همراه دمشق و بنارس از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. دهلی از شرق با ایالت اوتارپرادش و از غرب با ایالت هاریانا هم مرز است.

دهلی قدیمی‌ترین ناحیه مسکونی جهان است که تاکنون همواره مسکون بوده‌ است. دهلی آمیخته‌ای است از جامعه سنتی و مدرن و نمودی از اجتماع مذاهب، قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف است.

دهلی در مقایسه با سایر مناطق هندوستان، به‌ داشتن هوای نه چندان مطلوب مشهور است. از طرفی گرما و خشکی بیابان‌های راجستان و از طرفی سرمای هیمالیا را دارد. بین آوریل تا اکتبر هوا گرم و سوزان و معمولاً بالای ۴۰ درجه سانتی گراد است. در فصل باران‌های موسمی به‌ویژه در ماه‌های ژوئیه و اوت باران‌ها سیل‌آسا هستند و در زمستان مخصوصاْ در دسامبر و ژانویه دما تا نزدیکی صفر پایین می‌آید.

در کلان شهر دهلی اماکن تاریخی و گردشگری زیادی موجود است و این شهر از ظرفیت قابل قبولی برای پذیرایی گردشگران برخوردار است. از مهم‌ترین اماکن گردشگری آن می‌توان به قلعه سرخ، مسجد جامع دهلی، آرامگاه همایون، درگاه حضرت نظام‌الدین اولیا، قُطُب منار، لوتوس تمپل یا معبد نیلوفر، بنای یادبود مهاتما گاندی، دروازه هند، جنتر منتر، قلعه کهنه هند، آرامگاه صفدر جنگ، آرامگاه خان خانان، قلعه تغلق آباد و فیروز شاه کتلا اشاره کرد. مسجد جامع دهلی یا «مسجد جهان نما» از بزرگ‌ترین مساجد هندوستان و از باشکوهترین مساجد در جهان اسلام است. 

لودی گاردن پارک پنج حس (Garden of Five Senses)، نهرو پارک، بودا پارک، پارک آهوها (Deer Park)، پارک دهلی، دلهی ریج، پارک اجمل خان و مجموعه دهولاکن از معروف‌ترین پارک‌های این شهرهستند.

از مراکز عمده خرید برای جهانگردان می‌توان دیلّی هات، جان پت، کانات پَلِس، پالیکا بازار، اَنسال پلازا، آی.ان.ای (آینا) مارکت، سروجی نگر، کارول باغ را نام برد. صنایع دستی پارچه‌ای، چوبی و سنگی از بهترین سوغاتی‌های هند است.

زبان‌های رسمی این شهر زبان هندی، پنجابی، اردو و انگلیسی هستند.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به دهلی، هند

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map