راهنمای سفر به بیلبائو

بیلبائو یکی از بزرگ‌ترین شهرهای اسپانیا به شمار می‌رود و از مهم‌ترین مقاصد گردشگری در کشور است. از دیدنی‌ های بیلبائو می‌توان موزه گوگنهایم بیلبائو، کاسکو ویه‌خو و میدان پلازا نوئوا را نام برد.

بیلبائو را بهتر بشناسید:

درباره بیلبائو

تاریخچه بیلبائو

آب و هوای بیلبائو

راهنمای سفر به بیلبائو

سوغات بیلبائو

جاهای دیدنی بیلبائو

درباره بیلبائو

بیلبائو (Bilbao) بزرگ‌ترین شهر استان بیسکای در کشور اسپانیا، واقع در قاره اروپا است. این شهر که در نواحی شمال‌مرکزی کشور قرار دارد، در فاصله ۱۵ کیلومتری از خلیج بیسکای، ۶۱۰ کیلومتری از بارسلون، ۶۱۲ کیلومتری از والنسیا و ۴۰۰ کیلومتری از مادرید، پایتخت اسپانیا واقع شده است.

جمعیت بیلبائو بیش از یک میلیون نفر و مساحت آن حدود ۴۱ کیلومتر مربع است. بیشتر ساکنان این شهر مسیحیان کوتالیک تشکیل می‌دهند و اقلیت‌های مسلمان، یهودی و مسیحی پروتستان درصد کمی از جمعیت را شامل می‌شوند. زبان مردم بیلبائو، اسپانیایی و باسکی است.

بیلبائو تحت حکومت اسپانیا قرار دارد. نوع حکومت، پادشاهی مشروطه به شمار می‌رود و پادشاه به‌صورت وراثتی انتخاب می‌شود. قوه مجریه کشور از هیئت وزرا و نخست وزیر در صدر آن، تشکیل شده است که همگی را پادشاهی اسپانیا برمی‌گزیند. قوه مقننه را نیز مجلس نمایندگان و مجلس سنا شامل شده‌اند که نمایندگان هر دو با رای‌گیری مردمی انتخاب می‌شوند.

بیلبائو در یک نگاه

تاریخچه بیلبائو

بعد از پایه‌گذاری بیلبائو توسط دیگو لوپز پنجم از خاندان قدرتمند هارو، این شهر به‌دلیل فعالیت‌های بندری و صادرات آهن استخراجی، به قطب اقتصادی قلمروی خودختار باسک در نواحی شمالی اسپانیا تبدیل شد. در قرن نوزده میلادی، بیلبا‌ئو رشد صنعتی شدیدی را تجربه کرد. همین موضوع موجب شد تا بیلبائو به مرکز صنعتی‌ترین منطقه اسپانیا، بعد از بارسلون تبدیل شود و با اضافه شدن برخی مناطق اطراف به شهر، جمعیت آن به‌شدت افزایش یابد.  

بیلبائو در یک نگاه

آب و هوای بیلبائو

آب و هوای بیلبائو اقیانوسی به‌ شمار می‌رود و بارندگی در تمام طول سال صورت می‌گیرد. هوا، اعم از زمستان و تابستان، معتدل باقی می‌ماند و تغییرات دمایی زیادی را تجربه نمی‌کند. متوسط دمای هوا در سال از ۹٫۹ تا ۱۹٫۵ درجه سانتی‌گراد تغییر می‌کند و میانگین بارش سالانه، ۱,۱۳۴ میلی‌متر گزارش شده است.

راهنمای سفر به بیلبائو

فرودگاه بیلبائو (Bilbao Airport) در فاصله ۹ کیلومتری از شمال شهر قرار دارد و در آن پروازهایی از/ به دوبلین، بروکسل، فرانکفورت، زوریخ، استانبول، ونیز، وین، ادینبرو و بسیاری مقاصد داخلی و خارجی دیگر برقرار است. با استفاده از قطار می‌‌توان به شهرهایی مانند مادرید، بارسلون و بیگو دسترسی داشت. همچنین می‌توان با کشتی حمل ماشین، به‌طور مستقیم از بیلبا‌ئو به پورتسموث انگلیس رفت. برای جابه‌جایی‌های درون‌شهری، وسایل حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس، تاکسی و ترموا گزینه‌های خوبی محسوب می‌شوند.

سوغات بیلبائو

کلاه‌های بومی باسکی، عروسک‌های محلی با لباس‌های بومی و گیوه‌های باسکی از سوغاتی‌های بیلبائو به شمار می‌روند. شما برای خرید می‌توانید به «بازار لاریبرا» (La Ribera Market) و «مرکز خرید زوبیارته» (Centro Comercial Zubiarte) سر بزنید.

بیلبائو در یک نگاه

جاهای دیدنی بیلبائو

از محبوب‌ترین جاهای دیدنی بیلبائو می‌توان به «موزه گوگنهایم بیلبائو» (Guggenheim Museum Bilbao)، «موزه هنرهای عالی بیلبائو» (Bilbao Fine Arts Museum)، «ساحل پلنسیا» (Playa de Plencia)،‌ «کاسکو ویه‌خو» (Casco Viejo)، «مرکز فرهنگی آزکونا زنتروا» (Azkuna Zentroa)، «پارک دونیا کاسیلدا» (Dona Casilda park) و «میدان پلازا نوئوا» (Plaza Nueva) اشاره کرد.  

دیگر دیدنی‌ های بیلبائو شامل «موزه باستان‌شناسی، قوم‌نگاری و تاریخی باسک» (Museo Arqueologico, Etnografico e Historico Vasco)، «باسیلیکا بگونا» (Basilica of Begona)، «موزه دریایی ریا د بیلبائو» (Museo Maritimo Ria de Bilbao)، «کلیسای کاتولیک سان نیکولاس» (Iglesia de San Nicolas)، «کلیسای جامع بیلبائو» (Bilbao Cathedral) و «پل زوبیزوری» (Zubizuri) می‌شود.

نویسنده: صنم وفقی

از کجا شروع کنیم

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map