استان بالی در اندونزی و در جنوب شرقی آسیا واقع شده است. این استان شامل جزیره اصلی بالی و جزایر نوسا پنیدا، نوسا لمبونگان و نوسا سنینگان است. بالی در غربی‌ترین نقطه از جزایر سوندای کوچک قرار گرفته و از غرب با جاوا و از شرق با لومبوک همسایه است. مرکز این استان، دنپاسار نام دارد که در قسمت‌ جنوبی بالی واقع شده است.

استان بالی با عنوان مرکز فرهنگی اندونزی شناخته می‌شود و در مارس ۲۰۱۷، سایت تریپ ادوایزر، بالی را به عنوان برترین مقصد گردشگری در جهان معرفی کرد.

جمعیت این استان طبق سرشماری سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۴,۲۲۵,۰۰۰ نفر و مساحت آن کمتر از شش هزار کیلومترمربع است. بیشتر جمعیت این استان را هندوهای بومی بالی تشکیل می‌دهند و در مقام دوم مسلمانان هستند. جمعیت مسیحیان و بودایی‌های در این استان کمتر از ۵٪ است. مردم بالی به زبان‌های بومی بالی و اندونزیایی صحبت می‌کنند که در مناطق گردشگری زبان اندونزیایی بیشترین کاربرد را دارد.

اولین ساکنان بالی را مردمان آسترونزیایی و اهالی اقیانوسیه تشکیل می‌دادند که در حدود سال ۲۰۰۰ قبل از میلاد و از طریق دریا وارد جزیره شده بودند. در سال ۱۵۱۲، اولین اروپایی‌ها پا به بالی گذاشتند و به احتمال زیاد در همان حدود بالی در نقشه جهانی ثبت شد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، بالی تحت حکومت هلند واقع شد و در ۲۰ نوامبر ۱۹۴۹، دوباره استقلال خود را به دست آورد.

جزیره بالی اکنون کانون همبستگی ۱۰ خانواده سلطنتی سنتی است که هر کدام بر قسمتی از استان حکم می‌راند. هرچند که دولت جمهوری اندونزی سلطنت آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد؛ اما از زمان استقلال بالی، فعالیت‌ این خانواده‌ها متوقف نشده است.

 از مهم‌ترین شهرهای گردشگری استان بالی می‌توان به دنپاسار، جیمباران، لوینا، اوبود و کوتا اشاره کرد.

بالی مرکز هنر و صنایع دستی به‌شمار می‌رود. بهترین سوغاتی‌هایی که می‌توانید از بالی تهیه کنید، شامل نقاشی، سبدهای دست‌ساز، مجسمه‌های سنگی و چوبی، سرامیک‌جات، زیورآلات نقره‌ای و شیشه‌آلات است. بهترین راه تهیه سوغاتی‌ها، خرید مستقیم از کارگاه‌های ساخت و تولید است.

معبد پورا تامان ساراسواتی، جنگل میمون های اندونزی، کنج آبی پالائو، پارک آبی واتربوم، موزه سه بعدی منطقه رویا، معبد تاناه‌ لوت، پارک آبی واتربم بالی، پارک آبی سیرک و معبد ویهارا دارمایانا از جاهای دیدنی بالی و مرکز خرید بیچواک کوتا، مرکز خرید بالی گالریا، مرکز خرید لیپو مال کوتا و مرکز خرید دیسکاوری از مراکز خرید بالی هستند که در تور بالی می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

از کجا شروع کنیم

راهنمای سفر به بالی؛ اندونزی

نقشه جاهای دیدنی، هتل‌ها و رستوران‌ها

map