راهنمای جام جهانی 2022 قطر | از خرید بلیط تا برگزاری بازی های ایران

مینا بهزادی‌منش
مینا بهزادی‌منش دوشنبه، ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵
راهنمای جام جهانی 2022 قطر | از خرید بلیط تا برگزاری بازی های ایران

خرید آنلاین بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ برای علاقه‌مندان به این رویداد بزرگ ورزشی، به‌خصوص به‌دلیل صعود تیم ملی ایران به این دوره هیجان دوچندان دارد.

جام جهانی فوتبال از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشی در سراسر جهان است که نظر مردم را به خود جلب می‌کند. هیجان شرکت در این رویداد ورزشی و تماشای مسابقات فوتبال برای مردم کشورهای حاضر در این مسابقات و البته دوستداران فوتبال در اقصانقاط جهان بسیار بالا است. با توجه به حضور تیم ملی ایران در بازی‌های این دوره از جام جهانی، خرید آنلاین بلیط بازی‌های تیم ملی در جام جهانی 2022 قطر برای ایرانیان اهمیت دوچندان دارد.

اگر شرایط سفر به کشور قطر و تماشای زنده بازی‌های تیم ایران در استادیوم‌های این کشور را دارید، بدون لحظه‌ای درنگ، شانس خود در خرید آنلاین بلیط بازی‌ها را امتحان کنید. البته بازدید از جاهای دیدنی قطر در کنار تماشای بازی‌های مهیج جام جهانی فوتبال سفری جذاب را رقم خواهد زد.

در این مقاله ما اطلاعات کاملی از شیوه تهیه بلیط بازی‌های جام جهانی 2022 قطر و... را در اختیار شما خواهیم گذاشت. 

صفر تا صد بازی های جام جهانی 2022 قطر:

نحوه خرید بلیط جام جهانی قطر 2022 از سایت فیفا

ورزشگاه بازی فینال جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

منبع عکس: یورو نیوز، عکاس نامشخص

با انجام قرعه‌کشی بین تیم‌های حاضر در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر و تعیین گروه‌ها و زمان بازی‌ها،‌ علاقه‌مندان به شرکت در این رویداد بزرگ ورزشی راه‌های خرید بلیط مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را جست‌و‌جو می‌کنند. در حال حاضر راه‌های مختلفی برای ثبت نام خرید بلیط بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ وجود دارد؛ اما خرید از سایت‌های معتبر مناسب‌ترین گزینه‌ها هستند. از تاریخ پنج آوریل ۲۰۲۲ میلادی (۱۶ فروردین ۱۴۰۰) امکان خرید آنلاین بلیط مسابقات جام جهانی قطر از سایت فیفا آغاز شده است و تا تاریخ ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) نیز ادامه دارد. چنانچه تمایل به خرید بلیط بازی‌ها در سایت فیفا دارید، در این بخش با ما همراه شوید تا قدم به قدم خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از سایت فیفا را به شما آموزش دهیم.

حضور تماشاگران در استادیوم‌های ورزشی سراسر جهان، هیجان و لذت بازی فوتبال را دوچندان می‌کند. در واقع سکوهای خالی از تماشاگر بخش قابل‌توجهی از جذابیت مسابقات ورزشی را از بین می‌برند. در مسابقات با اهمیت جهانی که تمام مردم دنیا آن‌ها را دنبال می‌کنند، شرایط خرید بلیط بازی‌ها با دیگر مسابقه‌ها تفاوت‌هایی دارند. استقبال بالای مخاطبان از خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سبب انتخاب روش قرعه‌کشی میان متقاضیان این بلیط‌ها شده است. در واقع شما به‌جز مهارت خرید آنلاین بلیط و پول کافی، برای دریافت بلیط‌های جام جهانی قطر به کمی شانس نیز نیاز دارید.

برای خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از سایت فیفا باید نخست به نشانی اینترنتی FIFA.com وارد شوید. در نخستین مرحله فروش بلیط در این سایت، تنها ۸۰۰,۰۰۰ نفر مجوز خرید بلیط‌ها را دریافت کردند. این تعداد از میان ۱۷,۰۰۰,۰۰۰ متقاضی که امکان ثبت نام در سایت فیفا برای خرید بلیط را داشتند، انتخاب شدند. اگر شانس با شما یار باشد در مرحله دوم قرعه‌کشی خرید بلیط موفق شوید، می‌توانید مراحل نهایی خرید بلیط بازی‌های جام جهانی قطر ۲۰۲۲ را انجام دهید.

ثبت نام در سایت فیفا

در نخستین قدم پس از ورود به سایت فیفا باید با ثبت نام در این سامانه، اقدام به عضویت در این سایت کنید. اگر پیش از این در سایت فیفا ثبت نام کرده باشید، نیازی به انجام دوباره آن نیست. ثبت نام در سایت فیفا مراحل پیچیده‌ای ندارد و با کمی تسلط به زبان انگلیسی، جواب به سؤالات معمولی و ارائه آدرس ایمیل معتبر، فرم آن را پر خواهید کرد. در انتها با انتخاب نام کاربری و رمز عبور خود ثبت نام شما نهایی خواهد شد.

پس از ثبت نام در سایت باید وارد بخش هواداران جهانی (International fans) شوید و مراحل اصلی درخواست ثبت نام در پورتال بلیط فروشی را آغاز کنید. با انتخاب گزینه Apply for tickets now، به مرحله نخست برای ثبت تقاضای خود وارد می‌شوید.

مراحل ثبت نام خرید بلیت در سایت فیفا

در این بخش باید حروف نمایش داده شده در تصویر را در کادر مقابل آن وارد کنید و کلید SUBMIT را بزنید. در صورت تایید صحت عبارت موجود، انتظار شما برای ثبت درخواست خرید بلیط آغاز می‌شود. کادر پایین صفحه روند پیشرفت صف انتظار را به شما نشان می‌دهد.

مراحل ثبت نام در سایت فیفا برای خرید بلیت جام جهانی

پس از پر شدن نوار آبی‌رنگ، وارد درگاه فروش بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر خواهید شد. در طول بارگذاری صفحه، از آن خارج نشوید و از آپلود مجدد صفحه نیز خودداری کنید؛ زیرا به انتهای صف منتقل خواهید شد. روند ورود کامل به صفحه در حدود پنج دقیقه طول می‌کشد و در این مدت شما در صف آنلاین پیشرفت می‌کنید. برای شرکت در قرعه‌کشی خرید بلیط، زمان ثبت درخواست مهم نیست و ثبت نام‌های زودتر اولویتی نسبت به سایر درخواست‌ها ندارند.

مراحل لود صفحه خرید بلیت جام جهانی در سایت فیفا

 با پیشرفت صف و نزدیکی به نوبت شما، شمارش معکوس روی صفحه به نمایش در می‌آید. پس از پایان شمارش مجدد کادر قرمز رنگ ظاهر می‌شود؛ اما پیش از یک دقیقه پر خواهد شد.

لود صفحه خرید بلیت در سایت فیفا برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

در این مرحله امکان لود نشدن صفحه به‌دلیل ترافیک بالا وجود دارد. اگر صفحه اصلی در این مرحله لود نشد، مراحل کار پس از ثبت نام اصلی سایت را دوباره تکرار کنید.

صفحه انتظار لود بلیت فروشی جام جهانی فیفا

پس از لود کامل دکمه اینتر (Enter) روی صفحه ظاهر می‌شود. با کلیک روی این دکمه قوانین و نکات مهم برای خرید آنلاین بلیط برای شما به نمایش در می‌آیند. در صورت تمایل برای رفع ابهام می‌توانید پیش از کلیک بر لینک پایین صفحه، متن را کامل مطالعه کنید.   

پس از کلیک روی لینک پایین صفحه باید آدرس ایمیل، نام کاربری و رمز ورود خود به سایت را وارد کنید تا با عنوان کاربر سایت وارد صفحه کاربری خود شوید.

صفحه لود بلیت جام جهانی قطر

در صورتی که عضویت شما در سایت فیفا تایید شده باشد، به‌راحتی وارد صفحه بعد خواهید شد.

صفحه شناسایی کاربر فیفا

در ادامه با ورود به صفحه‌های بعدی سه قانون برای شما شرح داده می‌شوند که باید هرکدام را جداگانه تایید کنید تا به صفحه بعدی وارد شوید.

صفحه تایید پسوود کاربری فیفا

در هر صفحه پس از مطالعه قانون مربوط به آن، کلید اکسپت (ACCEPT) را بزنید تا به صفحه زیر برسید.

صفحه بلیت فروشی فیفا برای جام جهانی ۲۰۲۲

در این مرحله با کلیک بر کادر پایین صفحه وارد قسمت ثبت اطلاعات شخصی می‌شوید. ثبت اطلاعات دقیق و مطابق با مدارک شناسایی شما در این بخش اهمیت زیادی دارد. سؤالات این قسمت شامل تعیین جنسیت، نام و نام خانوادگی، ملیت و شماره پاسپورت شما می‌شوند.  

صفحه تکمیل اطلاعات شخصی در سایت فیفا

 تکمیل اطلاعات درخواستی در تمام بخش‌های ستاره دار ضروری است و در صورت انتخاب شما در مرحله قرعه‌کشی، بررسی کامل خواهند شد. برای ثبت آدرس و شماره تلفن خود نیز اطلاعات را به‌درستی و دقیق وارد کنید. پیش شماره ۰۰۹۸ برای وارد کردن شماره موبایل ضروری است. شماره تلفنی مطمئن را در این بخش وارد کنید تا در صورت برنده شدن در قرعه‌کشی، پیام‌ها به دست شما برسند.

صفحه وارد کردن اطلاعات شخصی برای درخواست خرید بلیت جام جهانی در سایت فیفا

 اگر تجربه ثبت نام در فرم‌های انگلیسی زبان را دارید،‌ مشکلی برای تکمیل اطلاعات ضروری نخواهید داشت؛ در غیر این صورت حتما پیش از پر کردن فرم اطلاعات شخصی، به‌خصوص قسمت‌هایی مانند آدرس، با جست‌و‌جو در اینترنت و مشاهده نمونه فرم‌های مشابه، از شیوه درج آدرس در فرم‌های انگلیسی مطلع شوید.

پس از ثبت اطلاعات شخصی به صفحه‌ای وارد می‌شوید که پرچم کشورهای حاضر در رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در آن به نمایش در آمده‌اند.

پرچم کشورهای شرکت کننده در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

در این بخش تیم موردعلاقه خود را انتخاب کنید. در واقع باید تیمی را که قصد خرید بلیط‌های مسابقات آن را دارید، تیک بزنید. اگر از درستی تمام گزینه‌های انتخابی خود تا به اینجا اطمینان دارید، بر دکمه پایین صفحه کلیک کنید. در این مرحله صفحه زیر با سه کادر رنگی نارنجی، بنفش و صورتی مقابل شما نمایان می‌شوند.

کادرهای رنگی انتخاب بسته های بلیت جام جهانی در سایت فیفا

سه بسته بلیط برای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در سایت فیفا تعبیه کرده‌اند. این بسته‌ها شامل بلیط‌های انفرادی (IMT)، بلیط‌های ویژه تیم (TST) و بلیط‌های چهار استادیوم (FSTs) می‌شوند. بلیط‌های انفرادی برای همه مسابقات و همه جایگاه‌ها موجود هستند. بلیط‌های ویژه تیم در سه بسته ارائه شده‌اند که یکی از گزینه‌های زیر را شامل می‌شود:

  • سه مسابقه مرحله گروهی تیم‌ها
  • سه مسابقه گروهی و یک بازی یک هشتم نهایی به انتخاب خریدار 
  • سه بازی گروهی همراه با یک مسابقه در هر یک از مراحل یک هشتم، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی به انتخاب خریدار و بازی فینال 

بلیط‌های چهار استادیوم برای گردشگران علاقه‌مند به بازدید از استادیوم‌های ورزشی مختلف طراحی شده‌اند. در این بسته چندین مجموعه مختلف از بلیط بازی‌ها در استادیوم‌ها قرار دارند که متقاضیان این بلیط‌ها با توجه به برنامه و زمان سفر خود می‌توانند یکی از این بسته‌ها را انتخاب کنند. هرکدام از این بسته‌ها ثابت هستند و امکان جابه‌جایی بلیط یک بازی بین آن‌ها وجود ندارد. به خاطر داشته باشید هر خانواده با آدرس واحد و کد پستی مشخص، تنها ۶ بلیط از یک بازی را می‌توانند بخرند.

با انتخاب هرکدام از کادرها شما اولویت خود در خرید بلیط مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را مشخص خواهید کرد. کادر صورتی انتخاب بلیط برای مسابقات به‌صورت تکی، کادر بنفش انتخاب چهار بلیط مسابقه در استادیوم‌های متفاوت و کادر نارنجی بر اساس تیم موردعلاقه شما بلیط‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهند. برای تهیه بلیط بازی‌های تیم موردعلاقه خود، روی کادر نارنجی کلیک کنید.

انتخاب بلیت های تیمی در بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ در سایت فیفا

با انتخاب تیم ملی ایران، در این صفحه سه بازی تیم ملی کشور ما به‌ترتیب زمانی انجام آن‌ها به نمایش در می‌آیند. گزینه نخست را انتخاب کنید تا برای ثبت درخواست خرید بلیط بازی اول ایران وارد صفحه بعدی شوید. در پایین صفحه سمت چپ، گزینه‌ای برای تهیه بلیط افراد کم توان حرکتی به چشم می‌خورد که در صورت نیاز روی آن کلیک کنید.

انتخاب جایگاه های استادیوم برای خرید بلیت در سایت فیفا

برای کاربران دارای ناتوانی‌های جسمی و حرکتی چهار دسته بلیط طراحی شده است که شامل بلیط کاربر ویلچر، بلیط صندلی رفاهی، بلیط استاندارد توان‌یابان و بلیط دسترسی آسان می‌شوند. اتاق‌های ویژه مخصوص تماشاگران دارای ناتوانی‌های ذهنی نیز در سه استادیوم آل بیت، لوسیل و شهر آموزش قرار گرفته‌اند. بیماران کم‌توان با خرید بلیط، یک بلیط عادی نیز به‌صورت رایگان برای دریافت کمک و رسیدگی‌های لازم دریافت می‌کنند. ارائه مدارک پزشکی ناتوانان حرکتی و ذهنی در زمان ثبت نام در سایت ضروری است و با انتخاب کادر پایین صفحه باید تصویر این مدارک را با وضوح کامل در سایت بارگذاری کنید.

اکنون نقشه استادیوم محل برگزاری مسابقه مورد نظر شما در صفحه به نمایش در می‌آید. با توجه به ارزش متفاوت بلیط‌ها بر اساس محل قرارگیری صندلی در ورزشگاه، انتخاب جایگاه مورد نظر شما در این مرحله ضروری است. در نقشه ورزشگاه محل برگزاری هر مسابقه با رنگ‌بندی متفاوت، جایگاه‌های مختلف مشخص شده‌اند. هرچه جایگاه مناسب‌تری نسبت به زمین بازی انتخاب کنید، هزینه بیشتری برای بلیط خواهید پرداخت. برای مثال تصویر زیر مربوط به پلان ورزشگاه احمد بن علی، محل برگزاری سومین مسابقه تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر است. قیمت جایگاه‌ها از رنگ‌های زرد، قرمز، آبی و سبز، به‌ترتیب کاهشی است. بخش‌های طوسی رنگ غیر‌قابل‌فروش هستند و قسمت‌های سبز تنها به ساکنان بومی کشور قطر فروخته می‌شوند.

نقشه استادیوم احمد بن علی قطر

پس از انتخاب جایگاه مورد نظر خود در استادیوم و انتخاب تعداد بلیط، با کلیک بر کادر بنفش پایین تصویر، انتخاب خود را ثبت خواهید کرد. در این مرحله کادر پایین با دو گزینه باز می‌گردد. چنانچه قصد شرکت در قرعه‌کشی تمام بازی‌های گروهی تیم ملی ایران را دارید، گزینه راست را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه چپ روند ثبت نام شما در قرعه‌کشی رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با انتخاب یک بازی به پایان خواهد رسید.

انتخاب بلیت بازی نخست ایران در جام جهانی در سایت فیفا

پس از کلیک بر گزینه راست (TICKETS)، بازی‌های گروهی تیم ملی ایران در کادر زیر به نمایش در می‌آیند که می‌توانید روی آ‌ن‌ها کلیک کنید و گزینه سمت راست یا اضافه کردن بلیط‌های بیشتر (ADD MORE) را بزنید.

انتخاب بلیت بازی های تیم ملی ایران در سایت فیفا برای بازی های جام جهانی

با انتخاب بلیط‌های گروهی کار ثبت نام شما در قرعه‌کشی خرید بلیط‌های مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ به پایان رسیده است. اکنون یک کد پیگیری در اختیار شما قرار می‌گیرد که باید آن را تا پایان قرعه‌کشی و اعلام نتایج آن در اختیار داشته باشید.

پس از انجام قرعه‌کشی، با ارائه کد رهگیری در سایت فیفا، اطلاعات برندگان را مشاهده خواهید کرد. در صورتی که شانس با شما یار باشد، ایمیل یا پیام فیفا برای امکان خرید بلیط بازی‌ها را دریافت خواهید کرد.

کد رهگیری خرید بلیت جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

به‌جز بلیط‌های عمومی بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، دسته‌ای از بلیط‌ها به‌صورت ویژه و VIP به فروش می‌رسند. برای تهیه این بلیط‌ها نیازی به شرکت در قرعه‌کشی نخواهید داشت. از امکانات این بسته‌های ویژه می‌توان به پذیرایی با انواع نوشیدنی و غذا، امکان استفاده رایگان از خدمات لوکس ورزشگاه‌ها، صندلی‌های ویژه و سوئیت اختصاصی در استادیوم‌ها اشاره کرد. هرچه بسته‌های ویژه با قیمت بالاتر را انتخاب کنید، امکانات بیشتری در اختیار شما قرار خواهند گرفت.

نحوه خرید بلیط جام جهانی 2022 از سایت فدراسیون فوتبال ایران

لوگوی فدراسیون فوتبال ایران

منبع عکس: ایسنا

در طول سال‌های گذشته و نزدیک به برگزاری رقابت‌های جام جهانی دوره‌های پیشین، سایت رسمی فدراسیون فوتبال ایران (ffiri.ir) شرایطی برای ثبت نام متقاضیان دریافت بلیط بازی‌های ایران در جام جهانی مهیا می‌کرد. در حال حاضر هیچ گزینه‌ای برای ثبت درخواست خرید بلیط جام جهانی، برای بازی‌های ایران در این سامانه وجود ندارد و تنها گزینه‌ای برای ثبت درخواست بلیط نخستین بازی ایران به‌صورت آزمایشی فعال است.

به‌جز سایت فدراسیون فوتبال ایران امکان ثبت نام در سامانه رسمی فیفا به‌صورت واسطه‌ای از طریق شرکت‌های خصوصی نیز وجود دارد. برای ثبت نام از طریق سایت فدراسیون فوتبال ایران و سایر سایت‌های خصوصی شما ملزم به پراخت مبلغی اضافه به‌عنوان کارمزد خواهید بود که مقدار آن برای شرکت‌های خصوصی بیشتر است. در صورت مطالعه کامل مراحل ثبت نام در سایت فیفا در بخش قبلی این مقاله،‌ می‌توانید ثبت نام مستقیم را بدون نیاز به‌واسطه انجام دهید و کد رهگیری نهایی را دریافت کنید. ثبت نام در سایت فیفا به‌صورت مستقیم در این مرحله هیچ هزینه‌ای برای شما نخواهد داشت.

نحوه پیگیری بلیط خریداری شده جام جهانی قطر

لوگوی تبلیغاتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

منبع عکس: سایت Marca claro، عکاس نامشخص

خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در سه فاز مختلف برنامه‌ریزی شد. در نخستین مرحله از خرید بلیط‌های جام جهانی قطر امکان تهیه بلیط مسابقات با ویزا کارت برای ساکنان قطر و دیگر نقاط جهان وجود داشت. در مرحله نخست برای ثبت سفارش بلیط در سایت فیفا مشخصات صاحب کارت اعتباری لحاظ می‌شد و دریافت این بلیط‌ها نیز تنها برای صاحبان کارت‌های اعتباری میسر بود.

متاسفانه در ایران دسترسی مناسبی برای همه افراد به ویزا کارت و مستر کارت و سایر کارت اعتباری‌های معتبر جهانی وجود ندارد؛ با این حال، بسیاری از شرکت‌های خصوصی داخل ایران ثبت نام و دریافت بلیط‌های جام جهانی برای ایرانیان داخل کشور را در مرحله نخست انجام داده‌اند. در مرحله دوم که هم‌اکنون (فروردین ۱۴۰۰ شمسی) نیز در جریان است، تنها امکان ثبت نام برای شرکت در قرعه‌کشی خرید بلیط وجود دارد.

در صورت انتخاب متقاضیان ثبت نام در قرعه‌کشی سایت فیفا، لینک پرداخت برای آن‌ها ارسال می‌شود. پس از پرداخت نهایی هزینه بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، ایمیل تایید پرداخت و کد رهگیری نیز برای متقاضیان ارسال خواهد شد. امکان استعلام زمان و شرایط دریافت بلیط‌های خریداران از طریق سامانه FIFA.com/tickets وجود دارد. در هر یک از مراحل ثبت نام برای خرید بلیط جام جهانی که شرکت کرده باشید، بلیط‌ها را به‌صورت بارکدی برای شما ارسال می‌کنند و نیازی به چاپ کردن آن‌ها ندارید. کافی است در زمان ورود به استادیوم بارکد بلیط را در تلفن همراه خود داشته باشید.

هایا کارت نیز به شما در ورود آسان به استادیوم‌ها کمک می‌کند؛ زیرا تمام مشخصات و تعداد بلیط‌های شما در سامانه ثبت شده است. چنانچه بیش از یک بلیط بخرید، احتمال دریافت بلیط‌ها در ایمیل‌های مختلف وجود دارد و اگر بلیط به‌صورت تکی برای شما ارسال شد، جای نگرانی نیست.

پوستر رسمی جام جهانی 2022 قطر

در صورت عدم رعایت قوانین قطر در زمان برگزاری مسابقات توسط گردشگران، فیفا اختیار لغو بلیط مسابقات را دارد و سایر بلیط‌های شخص خاطی را می‌تواند باطل کند. در صورت ابطال بلیط‌ها به‌دلیل نقض قوانین در طول مسابقات، هیچ وجهی بازگردانده نخواهد شد.

دسته‌بندی صندلی‌ها در جایگاه‌های مختلف ورزشگاه‌ها در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به‌شکل تصادفی صورت می‌گیرد. به این معنی که شما تنها جایگاه مورد نظر خود را مشخص می‌کنید و شماره ردیف به‌صورت تصادفی در بلیط‌ها مشخص خواهد شد. به این ترتیب محل صندلی متقاضیان در بازی‌های مختلف تغییر می‌کند. شرایط آب و هوایی نیز هیچ تغییری در جایگاه صندلی‌ها ایجاد نخواهد کرد.

در حال حاضر شرکت‌های واسطه مختلفی در کشور ما تبلیغات گسترده برای خرید بلیط‌های جام جهانی متقاضیان انجام می‌دهند. چنانچه قصد ثبت نام در فرایند قرعه‌کشی خرید بلیط‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را دارید، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای و تنها از طریق سایت رسمی فیفا، امکان ثبت نام در این قرعه‌کشی را خواهید داشت. با ثبت نام مستقیم در این سایت ایمیل و مشخصات شخصی شما در سامانه ثبت می‌شود و به‌سادگی با کد رهگیری خود امکان پیگیری مراحل قرعه‌کشی را خواهید داشت.

انجام مراحل ثبت نام در سایت توسط شرکت‌های واسطه هزینه‌هایی به شما تحمیل می‌کنند که هیچ ارتباطی به هزینه صدور بلیط ندارند. متاسفانه عدم آگاهی برخی طرفداران فوتبال از شرایط ثبت نام آنلاین در سامانه فیفا، سبب سوءاستفاده برخی شرکت‌های خصوصی از این اشخاص شده است. اگر شرایط ثبت نام در سایت رسمی فیفا به‌صورت مستقیم را ندارید، حتما از طریق شرکت‌های معتبر اقدام به ثبت نام کنید.

آیا امکان استرداد بلیط جام جهانی وجود دارد؟

جام طلایی رنگ فوتبال در جام جهانی

منبع عکس: خبر آنلاین، عکاس نامشخص

پس از دریافت ایمیل مبنی بر انتخاب شما در قرعه‌کشی خرید بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، لینک پرداخت‌های بانکی در دسترس شما قرار می‌گیرند. چنانچه پرداخت را انجام دهید، دیگری راهی برای لغو خرید و استرداد هزینه پرداختی شما وجود نخواهد داشت. تنها راه برای استرداد بلیط‌ها، فروش آن‌ها در پلتفرم فروش مجدد فیفا است؛ البته این بخش در زمان پرداخت شما در دسترس نیست و پس از تعیین تکلیف تمام بلیط‌ها در سامانه FIFA.com/tickets فعال خواهد شد.

تعیین قیمت برای بلیط‌های فروش مجدد نیز از طرف فیفا انجام می‌شود و خریداران اجازه فروش بلیط خود به قیمت‌های بالاتر از خرید را نخواهند داشت. شرکت در هر فرایند بازار سیاه اینترنتی نیز سبب ابطال بلیط شما بدون برگشت وجه می‌شود.

خرید بلیط جام جهانی با کارت بانکی ایرانی

انواع کارت بانکی ایرانی شتاب

منبع عکس: سایت Vista.ir، عکاس نامشخص

خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تنها از طریق سایت رسمی فیفا میسر است. در نوبت نخست فروش بلیط‌ها پرداخت نهایی متقاضیان از طریق کارت‌های اعتباری جهانی انجام شد. متاسفانه در کشور ما دسترسی به کارت‌های اعتباری‌ معتبر در جهان محدود است و دریافت این کارت‌ها شرایط آسانی ندارد؛ با این حال، می‌توانید کارت‌های اعتباری‌ بین‌المللی را از برخی صرافی‌ها و شرکت‌های خصوصی واسطه‌ای تهیه کنید که برای شما هزینه‌های اضافی در بر خواهد داشت. شرکت‌های خصوصی فعال در این زمینه، شرایط متفاوتی برای صدور این کارت‌ها دارد. برای افتتاح حساب ارزی و دریافت کارت اعتباری مطمئن، تنها به سایت شرکت‌های معتبر مراجعه و فرم درخواست خود را به‌صورت آنلاین پر کنید.

هیچ‌کدام از کارت‌ بانکی‌های ایرانی اعتبار لازم برای پرداخت هزینه بلیط مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را ندارند. چنانچه در قرعه‌کشی سایت فیفا نام شما در فهرست متقاضیان خرید بلیط قرار گرفت، باید پرداخت خود را به‌صورت واسطه‌ای و از طریق شرکت‌های خصوصی و مجاز انجام دهید. برخی شرکت‌ها هزینه‌ها را به‌صورت ارزی و برخی دیگر معادل ریالی هزینه‌ها را از شما دریافت می‌کنند؛ اما در هر صورت شما هزینه‌ای اضافه به‌عنوان کارمزد پرداخت خواهید کرد.

مهلت خرید بلیط جام جهانی چقدر است؟

جام طلا مقابل لوگوی جام جهانی قطر

منبع عکس: سایت studiofutbal، عکاس نامشخص

ثبت نام برای خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را در سه مرحله برنامه‌ریزی کرده‌اند. نخستین مرحله از ۱۹ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی (۲ بهمن ۱۴۰۰) آغاز شد و در تاریخ ۲۰ مارس ۲۰۲۲ (۲۹ اسفند ۱۴۰۰) به پایان رسید. فاز نخست به‌صورت قرعه‌کشی بود. فاز دوم از ثبت نام متقاضیان خرید بلیط این دوره از بازی‌های جام جهانی پس از انجام قرعه‌کشی گروهی تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها آغاز شد.

مرحله دوم ثبت نام در قرعه‌کشی خرید آنلاین بلیط بازی های جام جهانی قطر از روز پنج آوریل ۲۰۲۲ میلادی (۱۶ فروردین ۱۴۰۰) آغاز شده است و تا تاریخ ۲۸ آوریل (هشت اردیبهشت) ادامه دارد. چنانچه موفق به ثبت نام در سایت فیفا در مرحله نخست نشده‌اید، امکان ثبت نام در مرحله دوم را خواهید داشت. پس از انجام قرعه‌کشی، متقاضیان تنها در صورت پرداخت به موقع هزینه بلیط موفق به دریافت بلیط‌های مورد نظر خود خواهند شد.

افرادی که موفق به پرداخت به موقع هزینه بلیط شوند، بلافاصله ایمیل تایید دریافت خواهند کرد. سایت فیفا تعدادی بلیط لحظه آخری نیز برای متقاضیان در نظر گرفته است که پس از تعیین تکلیف بلیط‌های مرحله اول و دوم اطلاع‌رسانی در مورد فروش این بلیط‌ها را آغاز خواهد کرد.

قیمت بلیط بازی های جام جهانی چقدر است؟

کردیت کارت بین المللی

منبع عکس: سایت enrich financial، عکاس نامشخص

قیمت بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بر اساس ریال، واحد پول کشور قطر اعلام شده‌ است. قیمت بلیط بازی‌ها برای مراحل مختلف بازی‌ها و جایگاه‌های متفاوت در استادیوم‌ها متفاوت هستند. بیشترین قیمت به بازی‌های افتتاحیه، اختتامیه و نیمه نهایی تعلق دارند. در حال حاضر (اواخر فروردین ۱۴۰۱)، هر ریال قطر در حدود ۷۸,۰۰۰ ریال ایرانی ارزش دارد.

قیمت بلیط بازی‌های مرحله گروهی از ۴۰ ریال قطر آغاز می‌شود. این مبلغ به جایگاه درجه چهار تعلق دارد و بلیط‌های این جایگاه به‌صورت انحصاری تنها به شهروندان قطری فروخته می‌شوند. قیمت سایر بلیط‌های مرحله گروهی در بخش‌های بین یک تا سه، به‌ترتیب ۸۰۰، ۶۰۰ و ۲۵۰ ریال قطر است.

ارزان‌ترین بلیط‌های ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به جایگاه‌های درجه چهار تعلق دارند که تنها به شهروندان قطری فروخته می‌شوند

قیمت بلیط‌های بازی‌های دور یک هشتم نهایی از مبلغ ۷۰ ریال قطر برای جایگاه چهارم آغاز می‌شود. سایر بخش‌ها در بازی‌های این دوره ۱۰۰۰، ۷۵۰ و ۳۰۰ ریال قطر قیمت دارند. در دور یک چهارم نهایی قیمت جایگاه‌های مختلف در حدود ۵۰ درصد نسبت به دور قبلی بازی‌ها افزایش یافته‌اند و بلیط جایگاه‌های مختلف به‌ترتیب به قیمت‌های ۱۵۵۰، ۱۰۵۰، ۷۵۰ و ۳۰۰ ریال قطر فروخته می‌شوند.

قیمت بازی رده‌بندی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با قیمت بلیط جایگاه‌های مختلف در دور یک چهارم نهایی یکسان است و تنها بلیط‌های جایگاه درجه دوم با قیمت ۱۱۰۰ ریال و ۵۰ ریال بیشتر از بازی‌های دور یک چهارم به فروش می‌رسند. بلیط بازی افتتاحیه جام جهانی قطر که برخلاف رسم معمول، میزبان مسابقات در آن حضور ندارد، از گران‌ترین بلیط‌های این دوره از رقابت‌ها به شمار می‌رود. قیمت چهار جایگاه ورزشگاه در این بازی به‌ترتیب ۲۰۰، ۱۱۰۰، ۱۶۰۰ و ۲۲۵۰ ریال قطر است. بازی افتتاحیه روز ۳۰ آبان ۱۴۰۱، بین تیم‌های هلند و سنگال ساعت ۱۳:۳۰ به وقت ایران برگزار می‌شود و تیم ملی قطر ساعت ۱۹:۳۰ همان روز به مصاف تیم ملی اکوادور خواهد رفت.

بیشترین قیمت بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به مسابقات نیمه نهایی و فینال تعلق دارند. کمترین هزینه بلیط برای بازی نیمه نهایی ۵۰۰ ریال قطر و برای بازی فینال ۷۵۰ ریال قطر برای جایگاه چهارم استادیوم هستند. قیمت بلیط جایگاه درجه اول در این بازی‌ها نیز به‌ترتیب ۳۴۸۰ و ۵۸۵۰ ریال قطر است. برای تهیه بلیط درجه دوم و سوم در بازی نیمه‌نهایی ۲۴۰۰ و ۱۳۰۰ ریال قطر و در بازی فینال ۳۶۵۰ و ۲۲۰۰ ریال قطر باید بپردازید. به خاطر داشته باشید کمترین قیمت‌ها به جایگاه چهارم ورزشگاه‌ها تعلق دارند که تنها به شهروندان قطری فروخته می‌شوند و کمترین مبلغ بلیط برای سایر متقاضیان بین‌المللی به جایگاه سوم استادیوم‌ها تعلق خواهد داشت.

بسته‌های ویژه بدون قرعه‌کشی فیفا برای خرید بلیط بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، با امکانات لوکس از قیمت ۹۵۰ دلار آغاز می‌شوند. این بلیط‌ها برای شهروندان ایرانی بسته به میزان امکانات آن‌ها، هزینه‌ای بین ۲۵ میلیون تا بیش از یک میلیارد تومان در هر بازی خواهند داشت.

بعد از خرید بلیط جام جهانی قطر باید چکار کرد؟

برج های قطر در کرانه دریا

منبع عکس: سایت aa.com.tr، عکاس نامشخص

با وجود پیش فروش انواع بلیط‌ مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، فرایند تهیه بلیط در این بازی‌ها تنها دو هفته مانده به شروع رقابت‌های جام جهانی به پایان خواهد رسید. بلیط‌ها در این زمان صادر می‌شوند و قابل دریافت برای تماشاگران خواهند بود. با توجه به برگزاری این جام جهانی در کشور قطر، پیش از دریافت بلیط‌های خود باید برنامه‌ریزی دقیق برای سفر به این کشور انجام دهید. پس از دریافت بلیط‌ها فرصت کافی برای برنامه‌ریزی سفر نخواهید داشت و به همین دلیل پیش از آن باید اقدام به دریافت پاسپورت و ویزا کنید.

انتخاب محل مناسب اقامت در قطر در طول برگزاری مسابقات و اطلاع از پروتکل‌های بهداشتی مورد نظر دولت قطر برای حضور در این کشور از موارد مهم پیش از سفر به قطر هستند. پیش از اقدام به تهیه بلیط هواپیما و رزرو هتل مدت اعتبار گذرنامه خود را بررسی کنید تا در صورت نیاز زمان کافی برای اقدام به تمدید آن داشته باشید. حداقل اعتبار گذرنامه شما از تاریخ برگشت از سفر باید ۶ ماه باشد.

ورزشگاه محل برگزاری بازی های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از نمای بالا

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

برای دریافت ویزای توریستی قطر نیاز به گذرنامه، مدارک رزرو هتل و بلیط رفت و برگشت هواپیما خواهید داشت. سایر مدارک شامل اطلاعات و مدارک شخصی شما می‌شوند. با توجه به شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان از زمستان سال ۱۳۹۸ شمسی تاکنون و وضع قوانین متفاوت در کشورها باید برای ورود به قطر نتیجه آزمایش PCR و کارت واکسن معتبر همراه داشته باشید.

چنانچه بلیط هر سه بازی ایران در دوره مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را دریافت کنید، حداقل ۱۰ روز در این کشور خواهید بود. برای تردد آسان بهترین و نزدیک‌ترین گزینه‌های اقامتی به ورزشگاه‌های قطر را انتخاب کنید. با انتخاب پرواز و هتل مناسب، دریافت ویزا، تهیه ارز مناسب و بلیط بازی‌های ایران در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، شما آماده سفر به این کشور خواهید بود. اکنون نوبت بستن چمدان‌ها است.

هایاکارت یا حیاکارت چیست؟ (Hayya card)

هایا کارت قطر در مقابل ورزشگاه و جام طلا

منبع عکس: سایت wego travel blog، عکاس نامشخص

در حالت کلی برای سفر به یک کشور خارجی، مهم‌ترین مدارک مورد نیاز گذرنامه و ویزای کشور مقصد هستند. این مدارک مجوز ورود شما به یک کشور محسوب می‌شوند و هویت شما را برای کشور مقصد مشخص می‌کنند. این شرایط برای بسیاری از کشورها کم‌وبیش یکسان است و تنها تفاوت‌هایی در شکل اجرایی قوانین وجود دارند.

برای ورود به ورزشگاه‌های محل برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، همه تماشاگران باید به‌جز بلیط مسابقه، هایا کارت نیز همراه داشته باشند

زمان برگزاری رویدادهای بزرگ در یک کشور مانند مسابقات جام جهانی فوتبال، تعداد گردشگران متقاضی ورود به کشور میزبان به‌شکل چشمگیری افزایش می‌یابند. در این شرایط کشور میزبان وظیفه سنگینی برای کنترل کیفیت مسابقات و برقراری امنیت به‌خصوص در محیط‌های مورد توجه گردشگران بر عهده دارد. به همین دلیل کشورهای میزبان در هر دوره جام جهانی فوتبال ابزاری برای شناسایی دقیق هویت گردشگران و اطلاع از محل اقامت آن‌ها در طول حضور آن‌ها در کشور خود طراحی می‌کنند. کشور قطر نیز هایا کارت را به این منظور طراحی کرده است.

همه گردشگرانی که قصد تماشای مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را هر یک از هشت استادیوم محل برگزاری این رقابت‌ها دارند، باید هایا کارت خود را دریافت کنند. شهروندان قطری نیز مشمول همین قانون می‌شوند. در واقع به‌جز بلیط مسابقات فوتبال، باید هایا کارت خود را نیز برای ورود به استادیوم‌ها همراه داشته باشید. با دریافت این کارت امکان استفاده رایگان یا نیم‌بها از سیستم حمل و نقل عمومی در مسیر استادیوم‌ها را در طول برگزاری جام جهانی خواهید داشت.

نحوه دریافت هایا کارت قطر

هایا کارت قطر به رنگ زرشکی

منبع عکس: سایت amitistravel، عکاس نامشخص

برندگان قرعه‌کشی خرید بلیط جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تا تاریخ  ۳۱ مه برابر با ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ شمسی، ایمیل یا پیامک درخواست بلیط خود را دریافت خواهند کرد. همراه با این پیام لینک پرداخت هزینه‌ها نیز ارسال می‌شود. پس از پرداخت و تایید نهایی بلیط مسابقات، می‌توانید برای دریافت هایا کارت از طریق سفارت قطر یا سامانه هایا کارت (hayya.qatar2022.qa) اقدام کنید. این سامانه در موعد مقرر خود فعال خواهد شد.

هایا کارت توسط مسئولان برگزاری مسابقات در کشور قطر صادر می‌شود و به همین دلیل اطلاعات آن نیز در اختیار دولت قطر است. فیفا هیچ وظیفه‌ای در قبال صدور این کارت‌ها و نظارت بر دریافت آن‌ها ندارد. هایا کارت دیجیتالی است و پس از صدور آن برای هر شخص، بارکدی به ایمیل متقاضی ارسال می‌شود. ارائه این بارکد در زمان ورود به استادیوم و دیگر مکان‌های ورودی قطر کافی است و نیاز به همراهی کارت فیزیکی با خود ندارید؛ پس بارکد مورد نظر  را در تلفن همراه خود ذخیره کنید.

لینک راهنما برای ثبت نام اینترنتی و دریافت هایا کارت در ایمیل تایید پرداخت هزینه بلیط برای شما ارسال می‌شود. مراحل دریافت این کارت به‌صورت آنلاین برای دارندگان بلیط میسر است و ثبت نام آنلاین در سایت از تاریخ ۲۲ مارس (۲ فروردین) در دسترس متقاضیان خواهد بود. پس از دریافت هایا کارت نیاز به ثبت نام در سامانه غربالگری سلامت قطر نیز نخواهید داشت و با این کارت تا چند بار می‌توانید به قطر وارد و از این کشور خارج شوید. با ارائه هایا در فرودگاه و بندرگاه‌های قطر به سرعت مراحل ورود به این کشور را طی خواهید کرد.

تاریخ برگزاری جام جهانی قطر و بازی های ایران

گروه های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر

منبع عکس: سایت رسمی فیفا

پس از انجام قرعه‌کشی برای تعیین گروه‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ شمسی، جدول دور مقدماتی مسابقات کامل شد. به این ترتیب زمان برگزاری مسابقات در دور نخست و رقبای تیم ملی ایران نیز مشخص شدند.

تیم ملی ایران در گروه سوم مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر قرار دارد و با تیم‌های انگلیس، آمریکا و برنده بازی پلی آف در قاره اروپا هم گروه است. تیم ملی کشور ما به‌عنوان یکی از چهار نماینده مستقیم قاره آسیا به این مسابقات راه پیدا کرد و تاریخ برگزاری مسابقات آن در دور نخست به شرح زیر است:

  • بازی نخست، ایران و انگلیس: دوشنبه ۳۰ آبان، ساعت ۱۶:۳۰، ورزشگاه خلیفه دوحه
  • بازی دوم، ایران و برنده پلی آف اروپا (یکی از سه تیم ولز، اسکاتلند یا اکراین): جمعه چهار آذر، ساعت ۱۳:۳۰، ورزشگاه احمد بن علی الریان
  • بازی سوم، ایران و آمریکا: سه‌شنبه هشت آذر، ساعت ۲۲:۳۰، ورزشگاه الثمامه دوحه

هواداران تیم ملی ایران در ورزشگاه جام جهانی

منبع عکس: خبرگزاری مهر، عکاس نامشخص

چرا جام جهانی 2022 قطر در پاییز برگزار می‌شود؟

زمان برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر متفاوت با سایر جام جهانی‌های سال‌های گذشته است. در سال‌های قبل این مسابقات هر چهار سال یک بار و در ماه‌های ژوئن و ژوئیه (خرداد و تیر) برگزار می‌شدند؛ اما جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در تاریخ ۲۱ نوامبر (۳۰ آبان) آغاز می‌شود و در ۱۸ دسامبر (۲۷ آذر) به پایان می‌رسد. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر نخستین مسابقات جام جهانی در فصل پاییز به شمار می‌رود و علت آن نیز شرایط آب و هوایی کشور قطر است.

رقابت برای حضور در مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بین ۲۱۰ تیم برگزار شد و در نهایت ۳۲ تیم به این بازی‌ها راه یافتند. جام جهانی ۲۰۲۲ قطر آخرین جام جهانی با حضور ۳۲ تیم است و از دوره‌های بعد تعداد تیم‌های حاضر در این رقابت‌ها به ۴۸ تیم افزایش پیدا خواهد کرد. در هرروز از مسابقات چهار رقابت برگزار می‌شوند. مجموع بازی‌ها ۶۴ مسابقه هستند که در طول ۲۸ روز در هشت ورزشگاه انجام می‌شوند. این دوره از رقابت‌ها نخستین دوره از مسابقات جام جهانی فوتبال در خاور میانه است.

بازی‌های مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از ۳۰ آبان آغاز می‌شوند و تا ۲۲ آذر ادامه دارند. بازی‌های مرحله یک هشتم نهایی بین ۱۲ تا ۱۵ آذر ماه انجام می‌شوند و تاریخ برگزاری بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی روزهای ۱۸ و ۱۹ آذر ماه هستند. مسابقات نیمه نهایی این دوره در تاریخ ۲۲ و ۲۳ آذر ماه تکلیف تیم‌های بازی نهایی را مشخص خواهند کرد و بازی فینال در روز ۲۷ آذر انجام خواهد شد.

سهمیه تماشاگران ایرانی برای تماشای بازی های جام جهانی چند نفر است؟

تماشاگران ایرانی در بازی های جام جهانی

منبع عکس: خبرگزاری تسنیم، عکاس نامشخص

فروش بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر تا اوایل فصل پاییز ادامه دارد و بخشی از بلیط‌ها را نیز برای فروش لحظه آخر در نظر گرفته‌اند. تا فروش کامل همه بلیط‌ها سهمیه هر کشور از بلیط‌های این دوره از رقابت‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص نخواهد شد. کشور قطر به‌جز برخی امتیازها و اختصاص برخی از جایگاه‌ها برای مردم کشور خود، محدودیتی برای سایر کشورها در خرید بلیط ایجاد نکرده است.

با مراجعه به سایت رسمی فیفا، مردم تمام کشورهای جهان می‌توانند برای شرکت در قرعه‌کشی خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر ثبت نام و شانس خود را امتحان کنند. این دوره از مسابقات جام جهانی به‌دلیل نزدیکی محل برگزاری آن‌ها به کشور ما، برای ایرانیان اهمیت دوچندان دارد. در واقع سفر به قطر و تماشای بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ برای بسیاری از شهروندان ایرانی در مقایسه با سایر جام‌ جهانی‌ها ساده‌تر است.

تماشاگران ایرانی با صورت نقاشی شده در جام جهانی

منبع عکس: خبر ورزشی، عکاس نامشخص

همسایگی قطر با ایران و نزدیکی این کشور به مرزهای جنوبی کشور ما، شرایط را برای سفر ایرانیان بیشتری به محل برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ فراهم می‌کند. بر اساس برخی پیش‌بینی‌ها، انتظار حضور نزدیک به ۵۰۰,۰۰۰ تماشاگر ایرانی در کشور قطر در بازی‌های تیم ملی ایران وجود دارد. سفیر ایران در قطر نیز آمادگی خود را برای استقبال از نیم میلیون ایرانی علاقه‌مند به فوتبال در طول بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اعلام کرده است. از طرفی نزدیکی قطر به جزیره‌های جنوبی ایران، احتمال حضور گردشگران خارجی در طول برگزاری این مسابقات و پس از آن را در کشور ما بالا می‌برد.  

طبق اعلام سینا کلهر، معاونت فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش و جوانان، تمهیدات لازم جهت تهیه ۲۰ هزار قطعه بلیط جهت حضور فرهنگی برای تماشاگران ایرانی اندیشیده شده و رایزنی‌های لازم با مقامات ورزش قطر برای اقدامات فرهنگی در حال انجام است.

کدام کشورها بیشترین بلیط را خریده‌اند؟

پرچم کشورهای شرکت کننده در جام جهانی

منبع عکس: سایت union_tribune، عکاس نامشخص

برگزارکنندگان جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، فروش بلیط‌های این دوره از رقابت‌ها را در طول چند دوره برنامه‌ریزی کردند. نخستین مرحله فروش بلیط‌های جام جهانی قطر پیش از انجام قرعه‌کشی گروه بندی تیم‌های شرکت کننده انجام شده بود و از میان بیش از ۱۷,۰۰۰,۰۰۰ درخواست، تنها در حدود ۸۰۰,۰۰۰ نفر با قرعه‌کشی موفق به دریافت بلیط شدند.

مرحله دوم ثبت نام در قرعه‌کشی خرید بلیط‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از تاریخ ۱۶ فروردین ماه سال ۱۴۰۱ آغاز شده است و تا نهم اردیبهشت ماه ادامه دارد. از بین بلیط‌های فروخته شده در نخستین مرحله، کشورهای قطر، آمریکا، انگلیس، مکزیک، امارات متحده عربی، آلمان،‌ هند، برزیل، آرژانتین و عربستان سعودی بیشترین سهم را داشتند. طرفداران فوتبال بیشترین تقاضا برای خرید بلیط جام جهانی را در بازی‌های افتتاحیه و فینال، ثبت کرده‌اند.

طبق گزارش نشریه «الرایه» قطر در دوره دوم از بلیط فروشی تعداد درخواست‌ها از ۲۳.۵ میلیون نفر گذشته است که در دوره اول بلیط فروشی که قرعه کشی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ انجام نشده بود. گفتنی است در دوره اول بلیط فروشی جام جهانیی ۲۰۲۲ قطر، ۱۷ میلیون درخواست خرید بلیط از جام جهانی به ثبت رسید. همچنین، طبق گزارش فدراسیون جهانی فوتبال هشت کشوری که بیشترین درخواست خرید مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ را در مرحله دوم داشتند عبارت‌اند از آرژانتین، برزیل، انگلیس، فرانسه، مکزیک، عربستان، آمریکا و قطر.

با اتمام مراحل ثبت نام در قرعه‌کشی خرید بلیط بازی‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و تایید نهایی تماشاگران، آمار دقیقی از سهمیه هر کشور در تماشای مسابقات این دوره از جام جهانی مشخص خواهد شد.

در این مقاله همه آنچه باید درباره تهیه بلیط بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر بدانید را بررسی کردیم. اگر آماده سفر به قطر هستید، همین حالا شانس خود را برای تهیه بلیط‌ بازی‌های جام جهانی، به‌خصوص بازی‌های تیم ملی ایران امتحان کنید و از تجربه‌های خود نیز به ما و سایر کاربران کجارو بگویید.

پرسش‌های متداول

چگونه بلیط آنلاین بازی‌های جام جهانی قطر را تهیه کنیم؟

تنها مرجع برای ثبت نام در قرعه‌کشی خرید بلیط‌های جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، سایت رسمی فیفا است.

هزینه ثبت‌نام برای قرعه‌کشی بلیط بازی‌های جام جهانی 2022 قطر چقدر است؟

در مرحله ثبت نام و قرعه‌کشی خرید بلیط جام جهانی 2022، نیازی به پرداخت پول نیست.

تاریخ برگزاری بازی‌های ایران در جام جهانی 2022 قطر چگونه است؟

سه بازی ایران در دور نخست بازی‌های جام جهانی به‌ترتیب در تاریخ‌های ۳۰ آبان و چهار و هشت آذر ۱۴۰۱ برگزار خواهند شد.

چند نوع بلیط برای تماشاگران جام جهانی 2022 طراحی شده است؟

سه نوع؛ بلیط‌های انفرادی (IMT)، بلیط‌های ویژه تیم (TST) و بلیط‌های چهار استادیوم (FSTs)

عکس‌ کاور از وب‌سايت sports illustrated

مطالب مرتبط:

دیدگاه