دیدنی های گچساران

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی گچساران؛ از پل‌ های تاریخی تا آبشارهای زیبا

گچساران در جنوب غربی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است که به‌دلیل داشتن میدان‌های نفتی و گازی متعدد به سرزمین آب و آتش شهرت دارد. این منطقه همچنین به‌دلیل قرارگیری در ارتفاع به بام نفتی ایران نیز شناخته می‌شود. گچساران در منطقه گرمسیر قشلاقی قرار گرفته است و آب‌و‌هوای معتدل و خشکی دارد. از پیشینه و قدمت تاریخی این منطقه اطلاعات کافی در دست نیست اما دیدنی های تاریخی متعددی همچون بقایای دو گنبد قدیمی در این منطقه دیده می‌شود. موقعیت جغرافیایی گچساران نیز جاذبه‌ها و دیدنی های طبیعی زیبایی را ایجاد کرده است که گردشگران بسیاری از مناطق طبیعی و بکر آن دیدن می‌کنند. با ما همراه باشید تا با جاهای دیدنی گچساران بیشتر آشنا شوید.

پل خیری و محمدخان

پل خیری و محمدخان از آثار دوره اسلامی

منبع عکس: وب‌سایت جاذبه‌ها (عکاس: ناشناس)

پل خیری و محمدخان در مسیر گچساران به دهدشت و در ۵۰ کیلومتری شمال غرب آن واقع شده است. این پل عظیم که ۱۴۰ متر طول و هفت دهانه دارد، روی رودخانه خیرآباد بنا شده است. پل تاریخی خیری و محمدخان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. 

به نظر می‌رسد که این پل عظیم، اثری است برجای مانده از دوران اسلامی که بر «رودخانه‌ خیرآباد» و احتمالا بعد از تخریب پل در دوران ساسانی احداث شده است.

 • آدرس: ۴۵ کیلومتری راه ارتباطی گچساران به دهدشت

پل بند خره خهکی

پل بند خره خهکی در سه کیلومتری روستای انبارگاه واقع شده است که قدمت آن را دوران‌های تاریخی پس از اسلام می‌دانند. این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، بخش مرکزی، دهستان لیشتر، سه کیلومتری شمال شرق روستای انبارگاه

پل ساسانی خیرآباد

ویرانه های پل ساسانی خیرآباد روی رودخانه

منبع عکس: خبرگزاری بسیج (عکاس: ناشناس)

پل ساسانی خیرآباد که به‌عنوان یک اثر ملی و تاریخی به ثبت رسیده است در ۱۳۰ متری چهار طاقی خیر آباد قرار دارد. این پل تاریخی متعلق به دوران حکومت ساسانیان است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، بخش مرکزی، دهستان لیشتر، روستای ده ناصر، ۱۳۰ متری چهارطاقی خیرآباد 

پل بریم

بخش هایی از پلی تاریخی در کنار دامنه کوه

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: بابک معاون)

پل بریم گچساران اثری برجای مانده از دوران ساسانیان است که به‌صورت طاق‌های کمانی به هم پیوسته شکل گرفته است. این پل تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 • آدرس: باشت، هشت کیلومتری قسمت شرق شهرستان باشت، جنب روستای چم بلبل

چهار طاقی خیرآباد

بقایای چهارطاقی تاریخی

منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: درفش کاویانی)

چهار طاقی خیرآباد که اثری برجای مانده از پادشاهی دوران ساسانیان است به‌خوبی معماری، مذهب و شیوه حکومت آن دوران را نمایش می‌دهد. این اثر تاریخی که نمادی از قدمت کهن این منطقه است در ۵۰ کیلومتری شهر گچساران واقع شده است. چهارطاقی خیرآباد را می‌توان نمادی از سیاست، مذهب و نوع حکومت دوران خویش در نظر گرفت؛ اثری که در روستای «ده ناصر» استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده و همانند سندی ارزشمند، از تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران زمین است.

 • آدرس: گچساران، جاده بهبهان دهدشت، منطقه خیرآباد علیا، روستای ده ناصر (مشاهده در نقشه)

گنبد لیشتر

سازه ای مربعی با گنبدی پله ای

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محسن بیضائی)

گنبد لیشتر یکی از بناهای تاریخی این منطقه محسوب می‌شود که در ۳۰ کیلومتری گچساران در دشت لیشتر قرار گفته است. قدمت این گنبد به قرن هفتم و دوران سلجوقیه می‌رسد. این گنبد تاریخی که پلانی مربع شکل دارد به‌شکل هندسی هشت‌ ضلعی و سپس به‌صورت یک گنبد مخروطی شکل با استفاده از فیلپوش‌ها تبدیل می‌شود. از ویژگی‌های بارز این بنای تاریخی می‌توان به نوع چینش سنگ‌ها و چگونگی ساخت بنا اشاره کرد که به آن اهمیت بالایی بخشیده است. این اثر تاریخی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دژ سلیمان

قلعه ای تاریخی بر فراز کوه

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: M Bafti)

دژ سلیمان که در ارتفاعات کوهی با همین نام واقع شده است، گفته می‌شود که روزگاری مقر «سلیمان‌بن طاهر گناوه‌ای»، یکی از رهبران فرقه‌ی قرامطه بوده است و به همین دلیل به این نام نیز شهرت یافته است. این دژ که در میان ارتفاعات واقع شده است یکی از چند قلعه غیرقابل نفوذ و استوار اسماعیلیان در بخش جنوبی کشور محسوب می‌شود.

آسیاب خربل

آسیاب خربل در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

آسیاب خربل از آثار تاریخی پس از اسلام است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این آسیاب تاریخی در روستایی با همین نام قرار گرفته است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، بخش مرکزی، دهستان امامزاده جعفر، روستای خربل

قلعه باباکلان

قلعه باباکلان از قلعه‌های تاریخی منطقه به مشار می‌رود که قدمت آن به دوران پس از اسلام می‌رسد. این قلعه تاریخی که در روستایی با همین نام واقع شده به ثبت ملی رسیده است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، روستای باباکلان

قلعه شامبراکان

سازه تاریخی بازسازی شده

منبع عکس: مستر بلیط (عکاس: ناشناس)

قلعه شامبراکان در دامنه ارتفاعات در ۴۵ کیلومتری گچساران واقع شده است. این قلعه تاریخی از گچ و سنگ در دو طبقه بنا شده است که قدمت آن به دوران میانه اسلامی می‌رسد. این قلعه که دارای شاه‌نشین بوده در ابعاد ۲۰ در ۲۰ متر ساخته شده است. طبقه اول ان محل زندگی خدمه و طبقه دوم آن محل زندگی خان بوده است. قله شامبراکان در دوران قاجار بازسازی شده است.

 • آدرس: ۴۵ کیلومتری شمال شهرستان گچساران

تنگ باشتک

منظره آفتابی تنگ باشتک

منبع عکس: وب‌سایت راسخون (عکاس: ناشناس)

تنگ باشتک مسیری مارپیچی و سنگی است که عرض پهناوری دارد. این جاذبه طبیعی و دیدنی در هفت کیلومتری شمال شرقی گچساران واقع شده است. در این مسیر مارپیچ‌گونه و سنگی، گردشگران می‌توانند چشم‌اندازهای تماشایی از صخره‌های بی‌نظیر و تنگ تماشا کنند.

 • آدرس: هفت کیلومتری شمال شرقی شهرستان گچساران

آبشار گنج بنار

آبشار گنج بنار در دامنه کوه خاییز در هفت کیلومتری شمال گچساران واقع شده است. این آبشار با ۳۰ متر ارتفاع از چشمه‌های متعددی سرچشمه می‌گیرد که محیطی مطبوع و زیبا ایجاد کرده است.

 • آدرس: هفت کیلومتری شمال گچساران، در دامنه کوه خاییز 

آبشار کیوان لیشتر

جریان رودخانه ای پله مانند در گچساران

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: بابک معاون)

آبشار صخره‌ایی کیوان لیشتر به‌صورت پلکانی از هفت آبشار کوچک تشکیل شده است. این آبشار که در محل اتصال دو رودخانه‌ی «دره تنگ درک» و «دره سور» سرریز می‌شود در ۲۵ کیلومتری گچساران در منطقه لیشتر قرار گرفته است. این آبشار زیبا در دل طبیعت با برکه‌ها و استخرهای متعدد چشم‌انداز منحصربه‌فردی را ایجاد کرده است.

روستای مارین

خانه های روستایی در منطقه ای سرسبز

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمدحسین متولی)

روستای مارین از شمال، به کوه «ولی گنج» و از جنوب‌غربی به «کوه کاردی» محدود می‌شود. این روستا در ۳۶ کیلومتری شهر گچساران و در ارتفاع ۱,۰۸۰ متر از سطح دریا واقع شده است. این روستا که از روستاهای تاریخی ایران به شمار می‌رود، باوجود قرارگرفتن در منطقه‌ایی گرمسیر، آب‌و‌هوای معتدل و مناسبی دارد. خانه‌های روستا عموما از سنگ هفت خشت، گل و آجر ساخته شده‌اند. چشم‌انداز طبیعی روستا، قرارگیری در میان دره‌ایی که اطراف آن را ارتفاعات سرسبز فرا گرفته، منجر شده است تا هرساله طبیعت‌دوستان و گردشگران بسیاری برای اقامت به آن سفر کنند. از ویژگی‌های جالب و مطلوب این روستا، اتصال آن از دو سمت شمال و جنوب غربی به دو کوه «ولی گنج» و «کوه کاردی» است.

 • آدرس: شهرستان گچساران، ۳۶ کیلومتری شمال شهر گچساران، روستای مارین (مشاهده در نقشه)

روستای دیل

منطقه ای سرسبز و کوهستانی

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: محمدحسین متولی)

یکی از روستاهای تاریخی و جاهای دیدنی استان کهگیلویه و بویراحمد، «روستای تاریخی دیل» است که با ارتفاعی بالغ بر ۸۵۰ متر از سطح دریا، دارای آب و هوایی بسیار دوست‌داشتنی و مطبوع در فصل بهار، و معتدل و بارانی در زمستان است. همین امر سبب شده است که این دو فصل، بهترین زمان برای حضور گردشگران و مسافران به این سرزمین در نظر گرفته شود. «گنبدان گبر در چرزو»، «تنگ آسیاب»، «قلعه برج»، «ده بزرگ» و «قلعه‌ شاه بهمن»، از جمله آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این روستای زیبا و سرسبز است که گردشگران و توریست‌ها برای مشاهده‌ آن‌ها به این روستا سفر می‌کنند.

آرامگاه حکیمه خاتون (س)

امامزاده ای در دل کوه

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: اشکان سی‌سختی)

یکی از جاذبه‌های محبوب مذهبی در شهرستان گچساران، بارگاهی است مطهر که به «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون (س)» شهرت یافته است. این بارگاه ملکوتی، در بین مردم از ارزش و اهمیت والایی برخوردار است و سالانه میزبان جمع زیادی از علاقه‌مندان به خاندان اهل بیت (ع) است. به‌گونه‌ای که جمع زیادی از سراسر کشور و کشورهای همسایه برای زیارت این مکان مقدس، به گچساران سفر می‌کنند.

به نظر می‌رسد که بی بی حکیمه خاتون (س)، دختر امام موسی کاظم (ع) و خواهر تنی حضرت شاه چراغ (ع) است. جالب است بدانید که شکل گنبد «آرامگاه بی بی حکیمه خاتون»، به‌دلیل قرارگیری آن در دل کوه، نوعی خاص و ویژه طراحی و ساخته شده و همین امر، باعث شده است که این مکان مذهبی، در بین دیگر اماکن مذهبی ایران، منحصربه‌فرد جلوه کند.

منطقه حفاظت‌ شده کوه خامین

کوهستانی سرسبز

منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Sheikh Mamoo)

منطقه حفاظت‌شده کوه خامین با وسعت بیش از ۲۵ هزار هکتار در حدود ۳۰ کیلومتری دو گنبدان قرار گرفته است و دارای پوشش گیاهی و جنگلی متنوعی همچون بلوط، ارژن، انجير وحشی، کيکم، چويل ،گون، زالزالک و کلخنگ است. این منطقه حفاظت‌شده که هم‌اکنون مورد توجه گردشگران به‌عنوان تفرجگاهی طبیعی و زیبا واقع شده است در حقیقت با هدف حمايت از جمعيت پلنگ، بز و پازن، قوچ و ميش و كبك دری از سال ۱۳۷۸ تحت حفاظت قرار گرفت. گونه‌های جانوری گوناگونی نظیر لنگ، خوک وحشی، سمور وحشی، جغد، گرگ، خرگوش و شاهين نیز در این منطقه دیده می‌شود.

 • آدرس:  ۳۰ کیلومتری در شمال شرق دوگنبدان، مرکز شهرستان گچساران

تجربه بازدید خود از جاذبه‌های گردشگری گچساران را با کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

پل‌های تاریخی گچساران کدامند؟

پل خیری و محمدخان، پل بند خره خهکی، پل ساسانی خیرآباد، پل بریم

چهارطاقی خیرآباد متعلق به چه دوره‌ای است؟

دوره ساسانیان

نویسندگان: بهاره غنچه، محبوبه حسنی