دیدنی های آنکارا

مرتب سازی بر اساس :
clear

اولین نفری باشید که برای این مکان عکس آپلود می کنید

آثار ملی ایران میراث جهانی یونسکو

بازدید از این جاذبه رایگان است

جاهای دیدنی آنکارا؛ پایتخت ترکیه

آنکارا دومین شهر بزرگ کشور ترکیه بعد از استانبول و پایتخت تجاری و پهناور این کشور است که در دل خود ساختمان‌های مدرن شهری، نهادهای دولتی، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها و سفارت‌خانه‌های خارجی زیادی را جای داده است. این شهر زیبا در واقع شاه‌راه ارتباطی و قطب حمل‌و‌نقل کشور ترکیه است که با قرارگیری در مرکز کشور و فلات آناتولی، راه را برای دسترسی به دیگر مناطق و شهرهای ترکیه برای مسافران آسان می‌کند. قدمت آنکارا به عصر برنز و تمدن هیتی‌ها بازمی‌گردد که در هزاره دوم قبل از میلاد مسیح در این منطقه می‌زیسته‌اند. مراکز خرید فراوانی نیز در این شهر قرار دارند تا شما دست خالی از این شهر برنگردید. 

مسجد کجاتپه

مسجد کجاتپه آنکارا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Uğurgüler06) 

مسجد کجاتپه بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین مسجد آنکارا است که بین سال‌های ۱۹۶۷ تا ۱۹۸۷ با طراحی عثمانی کلاسیک در منطقه کیزیلای ساخته شده است. این هتل دارای چهار مناره است و اندازه و موقعیت خاص آن سبب شده است که از هر گوشه‌ای از مرکز شهر آنکارا قابل دیدن باشد.

برج آتاکوله 

برج آتاکوله آنکارا

عکس از سایت archdaily.com (عکاس: Tasarim Mirmarlik and Fethi Magara)

برج آتاکوله، بلندترین آسمان‌خراش آنکارا است که در منطقه چانکایا قرار گرفته و مرکز خرید بزرگی در آن گنجانده شده است. این برج بلند و سر به آسمان کشیده دارای امکانات دیگر نظیر سینما، ‌رستوران گردان و آسانسور شیشه‌ای نیز است.

آنیت کبیر

آنیت کبیر آنکارا

عکس از سایت atiavipgroup.com (عکاس: نامشخص) 

آنیت کبیر یا مقبره آتاتورک روی تپه‌ای باابهت در محله آنیت، در سال ۱۹۵۳ ساخته شده است. آنیت کبیر از مهم‌ترین قسمت‌های این مقبره است که مجموعه بزرگی از وسایل و یادمان‌های تاریخی ترکیه را در خود گنجانده است.

منطقه تاریخی اولوس

میدان اولوس آنکارا

عکس از سایت gezimingo.com (عکاس: MDart10) 

منطقه تاریخی اولوس در اطراف بلوار آتاتورک جای دارد و شامل بناهای تاریخی فراوانی مربوط به اوایل دوره جمهوری ترکیه می‌شود. در اوایل دوره جمهوری معماران این دوره، تحت‌تاثیر انقلاب، سمبل‌های نئوکلاسیک را در نمای بیرونی ساختمان‌ها، جایگزین سمبل‌های عربی دوره عثمانی کردند.

آکواریوم آکوا وگا

آکواریوم آکوا وگا آنکارا

عکس از سایت oceanaquarium.com (عکاس: نامشخص)

آکواریوم آکوا وگا،‌ آکواریومی مجهز و زیبا است که انواع جانوران دریایی، ماهی‌ها، کوسه‌ها، لاک پشت‌ها، اسب‌های دریایی، خارتنان و گیاهان دریایی را در یک تونل بزرگ در معرض عموم به نمایش گذاشته است. در ساختمان این آکواریوم، مرکز خرید و فودکورت بزرگی نیز وجود دارد.

معبد آگوستوس

معبد آگوستوس آنکارا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Klaus-Peter Simon)

معبد آگوستوس در قرن اول میلادی بنا شده است و در مجاورت مسجد حاجی بایرام قرار دارد. روی دیوارهای این معبد، سالم‌ترین سنگ‌نوشته‌های به‌جای مانده از شرح حال زندگی و جنگ‌های «آگوستوس»، اولین امپراتور روم را می‌توانید مشاهده کنید که توسط خود او نوشته شده است.

مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام آنکارا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Bernard Gagnon)

مسجد حاجی بایرام در مجاورت معبد آگوستوس قرار دارد. این مسجد در سال ۱۴۲۷، توسط معمار زبردست، معمار سینان ساخته شد و در قرن‌های ۱۷ و ۱۸ نیز اصلاحاتی در آن صورت پذیرفت. «حاجی بایرام» در واقع یک صوفی سرشناس و برجسته در ترکیه و همین طور بنیانگذار فرقه بایرامی در این کشور بوده است.

دریاچه موگان

دریاچه موگان آنکارا

عکس از سایت ankara.bel.tr (عکاس: Hamit Yalcın) 

دریاچه موگان، دریاچه کوچکی در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب آنکارا است. این دریاچه یکی از نقاط توریستی و پرطرفدار آنکارا برای پیک‌نیک، تفریح و گردش محسوب می‌شود. در امتداد ساحل این دریاچه، رستوران‌ها و مکان‌های کمپینگ و ماهی‌گیری زیادی وجود دارد.

محله تاریخی هامامونو

محله تاریخی هامامونو آنکارا

عکس از سایت kulturportali.gov.tr (عکاس: Tanıtma Genel Müdürlüğü) 

محله تاریخی هامامونو یکی از دیدنی‌ترین نقاط گردشگری شهر آنکارا است. در این محله، خانه‌های چوبی به سبک معماری عثمانی دیده می‌شود که در کوچه‌های باریکی جای گرفته‌اند. در حال حاضر اکثر این خانه‌های قدیمی تبدیل به رستوران، کافه، فروشگاه سوغات و صنایع‌دستی شده‌اند.

قلعه آنکارا

قلعه آنکارا

عکس از ویکی‌پدیا (عکاس: Bernard Gagnon)

قلعه آنکارا در بالای تپه‌ در محله اولوس جای گرفته است و منظره زیبایی به آنکارا دارد. این قلعه، یک قلعه قرون‌وسطایی است که بیش از هزار سال قدمت دارد. قلعه آنکارا از چند ساختمان تاریخی تشکیل شده که در برخی از آن‌ها، فروشگاه‌های صنایع‌دستی، کافه، رستوران و گالری گنجانده شده است. با صعود از پله‌های قلعه و رسیدن به بالای دیوارهای آن، می‌توانید نمای پانورامایی از شهر آنکارا داشته باشید. 

پرسش‌های متداول

مشهورترین دیدنی‌ های آنکارا کدامند؟

برخی از مشهورترین دیدنی‌ های آنکارا شامل مسجد کجاتپه، برج آتاکوله، قلعه آنکارا و آنیت کبیر می‌شود.

دریاچه موگان کجاست؟

دریاچه موگان در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب آنکارا قرار دارد.

چرا محله تاریخی هامامونو شهرت دارد؟

زیرا در این محله، خانه‌های چوبی به سبک معماری عثمانی دیده می‌شود که در کوچه‌های باریکی جای گرفته‌اند و آن را به یکی دیدنی‌ترین نقاط آنکارا تبدیل کرده‌اند.

معمار مسجد حاجی بایرام چه کسی بوده است؟

مسجد حاجی بایرام در سال ۱۴۲۷، توسط معمار زبردست، معمار سینان ساخته شد.

نویسنده: شیدا خرمشاهی