میز زمین - گردشگری تشکیل شد

سعیده خلیلی‌صفا
دوشنبه، ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۱
میز زمین - گردشگری تشکیل شد

طبق اعلام مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی، میز تخصصی زمین‌گردشگری با هدف توسعه و تنوع‌بخشی به مقاصد گردشگری مربوطه و بهره‌مندی گردشگران از این محصول جدید تشکیل شد.

سید مصطفی فاطمی فیروزآبادی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از تشکیل میز تخصصی زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم) در قالب کارگروه هم‌اندیشی با هدف توسعه و تنوع‌بخشی به مقاصد گردشگری مربوطه و بهره‌مندی گردشگران از این محصول جدید خبر داد.

وی در این رابطه چنین گفت:

ایران به‌دلیل داشتن ساختار زمین‌شناسی خاص و منحصر‌به‌فرد، ظرفیت ویژه‌ای در حوزه گردشگری دارد و توسعه این بخش می‌تواند در حفاظت از سرزمین و توسعه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جوامع محلی نقش بسیار مهمی ایفا کند.

او افزود:

شناسایی مقاصد زمین‌گردشگری یا ژئوتوریسمی، موضوعات مربوط به ژئوپارک‌ها و راهکارهایی برای ثبت آن در شبکه‌های بین‎‌المللی، توسعه و تنوع‌بخشی به فعالیت‌های مرتبط با ژئوتوریسم، آموزش و منابع انسانی متخصص در بخش گردشگری از جمله مواردی است که ضرورت دارد گروه‌های ذی‌نفع در خصوص آن به بحث و تبادل نظر بپردازند تا این بخش از ظرفیت‌های مهم صنعت گردشگری در مسیر پایدار مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

فاطمی با اشاره به برگزاری اولین جلسه هم‌اندیشی زمین – گردشگری یا ژئوتوریسم با مشارکت اساتید و صاحبنظران به‌منظور بحث و تبادل نظر پیرامون تدوین نقشه راه این حوزه، یادآور شد:

توجه به رویکرد حفاظتی و توسعه پایدار در رونق ژئوتوریسم، سازو کار مربوط به برنامه‌ریز‌ی برای آموزش، توانمند‌سازی جامعه محلی، تامین زیرساخت‌های لازم، تبلیغات، معرفی و جذب ژئوتوریست‌ها و نیز تهیه طرح‌های جامع و برنامه اقدام در خصوص موضوع، تهیه آیین‌نامه و دستورالعمل‌های مربوطه در دستور کار قرار گرفت.

به گفته فاطمی همچنین طرح موضوع زمین – گردشگری به‌عنوان مقصدی نوپا در کمیته ملی طبیعت گردی، تامین نیازهای اصلی مقاصد ژئو‌توریسمی متناسب با توسعه پایدار گردشگری و انجام اقدامات حمایتی توسط وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای پیشبرد این موضوع نیز بخش دیگری از مباحث مطروحه در این نشست بوده است.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها

    دیدگاه