کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی در ورزقان

سعیده خلیلی‌صفا
چهار شنبه، ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۰
کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی در ورزقان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌ شرقی از کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی در شهرستان ورزقان خبر داد.

 احمد حمزه‌زاده، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌ شرقی روز سه‌شنبه سوم خردادماه ۱۴۰۱ از کشف سنگ‌نگاره‌های باستانی در شهرستان ورزقان خبر داد و در این رابطه چنین گفت:

با توجه به ارائه شواهد و مطالعات صورت گرفته و مدارک مبنی بر وجود برخی نقوش تاریخی صخره‌ای در شهرستان ورزقان، تیم تخصصی متشکل از اداره میراث فرهنگی شهرستان، باستان‌شناسان و دبیر موسسه مردم‌نهاد سفیران قره‌داغ که مطالعات باستان‌شناسی خود را در راستای شناسایی استقرارهای دوره‌های مختلف تاریخی در شهرستان ورزقان آغاز کرده است؛ برای بازدید و شناسایی به بخش مرکزی شهرستان ورزقان عازم شدند که در بازدید از این محل‌ها به کشف ده‌ها نقوش صخره‌ای دست یافتند که در اصطلاح باستان‌شناسی نگار کند خوانده می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌ شرقی ادامه داد:

بررسی‌های صورت‌گرفته اولیه نشان می‌دهد، این سنگ‌نگاره‌ها در پهنه فرهنگی قاراداغ قرار گرفته‌اند و از نظر نقش‌مایه مشابه سنگ‌نگاره‌های قوشا داش سونگون که در هشت کیلومتری و شمال‌غربی سنگ‌نگاره‌های تازه کشف شده قرارگرفته، هستند.

حمزه زاده اظهار کرد:

گاه‌نگاری نسبی و اولیه این نقش مایه‌ها، خبر از قدمت دوران پیش از تاریخ آن‌ها را می‌دهد. در راستای تکمیل اطلاعات، متخصصان ذکر شده به‌صورت ویژه به مطالعه و پژوهش خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه