آمار سفرهای نوروز ۱۴۰۱ اعلام شد | ثبت بیش از ۵۰ میلیون نفر شب اقامت

سعیده خلیلی‌صفا
دوشنبه، ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۸
آمار سفرهای نوروز ۱۴۰۱ اعلام شد | ثبت بیش از ۵۰ میلیون نفر شب اقامت

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نشست خبری این ستاد از ثبت بیش از ۵۰ میلیون اقامت شبانه در استان‌های مختلف کشور خبر داد.

صبح امروز دوشنبه ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ نشست خبری ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نوروز ۱۴۰۱ با حضور دکتر علی اصغر شالبافیان، ریاست ستاد، اعضای ستاد و اصحاب رسانه در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشکیل شد و اعضای ستاد مذکور به تفکیک حوزه‌های مربوطه، به ارائه گزارش‌های سفرهای نوروزی پرداختند.

آمار سفرهامیزانبرآیند کاهشی | افزایشی
اقامت ۵۰,۶۳۳,۲۹۶ نفر شب
 • ۶۷ درصد رشد نسبت به نوروز سال‌های ۹۷ و ۹۸
 • مازندران، خراسان رضوی، گیلان، هرمزگان، فارس، اصفهان، بوشهر، یزد، خوزستان و تهران بیشترین اقامت را در نوروز داشتند و برای نخستین‌بار تهران در بین ۱۰ استان پرسفر قرار گرفته است.
تردد جاده‌ای۵,۲۷۷۱,۷۴۸ تردد
 • ۴۱ درصد رشد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل
 • خوزستان با ۱۶۷درصد، بوشهر با ۱۰۹ درصد، اصفهان با ۷۸درصد، خراسان رضوی با ۷۳درصد و هرمزگان با ۷۱درصد بیشترین رشد ترددهای بین‌استانی را در نوروز امسال داشتند.
 • آزادراه‌های شمالی و جنوبی پرترددترین مسیرهای کشور در نوروز ۱۴۰۱
تردد ریلی۱,۲۸۳,۰۰۰ نفر مسافر
 • ۴۷ در صد رشد نسبت به‌مدت زمان مشابه سال گذشته 
سفر خارجی (فرودگاه امام)۴۱۳,۰۲۲ نفر مسافر
 • ۲۵۴ درصد رشد نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 
تردد دریایی۵,۸۴۸,۰۴۸ نفر مسافر
 • ۳۰۰ درصد رشد نسبت به‌مدت زمان مشابه سال گذشته 
مرزهای زمینی۴۶۳,۶۰۹ ورود و خروج
 • مرزهای پرتردد: بازرگان با ۸۹,۴۹۰ نفر ورودی و خروجی، مرز رازی (به‌سمت ترکیه) با ۷۷,۹۹۹ نفر ورودی و خروجی و دوقارون (از سمت افغانستان) با ۷۲,۲۸۲ نفر ورودی و خروجی، پرترددترین مرزهای زمینی در نوروز ۱۴۰۱ بوده‌اند. 
تصادفات۷۴۶ نفر فوتی
 • آمار نهایی جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای در انتهای فرودین توسط سازمان پزشکی قانونی اعلام خواهد شد.
 • تصادفات درون‌شهری در نوروز امسال به نسبت مدت مشابه گذشته ۵۰ درصد و سوانح جاده‌ای برون‌شهری ۱۵ درصد کاهش داشته است.
 • بیشترین علت تصادف‌ها، بی‌توجهی به جلو، سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز بوده است. واژگونی خودرو نیز ۳۰ درصد سوانح جاده‌ای را به خود اختصاص داده و چهارمین علت تصادف‌ها بوده است.
 • توقیف ۳۵ هزار وسیله نقلیه از سه ساعت تا پایان تعطیلات متناسب با نوع تخلف
 • در حوزه راهیان نور نیز مورد تصادفی به پلیس گزارش نشده است.
 • مازندران و گیلان،‌ خراسان رضوی، اصفهان، فارس، هرمزگان و همدان بیشترین تردد جاده‌ای را به خود اختصاص داده‌اند و بیشترین خروجی خودروها نیز به استان تهران اختصاص داشته است.
غرق‌شدگی۴۷ نفر
 • سواحل هرمزگان، خوزستان، اردبیل و مازندران
 • ۱۹ درصد رشد ماموریت‌های اورژانس کشور در نوروز
 • تعداد ماموریت‌های اورژانس در حوادث ترافیکی با ۴۰ درصد رشد مواجه شد.
امداد و نجات۲,۶۴۱ عملیات
 • رشد ۸۰ درصدی  نسبت به‌مدت مشابه سال قبل
 • در استان‌های خوزستان، اصفهان، مازندران و فارس نیز بیشترین عملیات امداد و نجات انجام شده است.
تخلفات نوروزی۱۷۰۰ شکایت
 • تعلیق و تعطیلی حدود ۱۵۰ واحد خدماتی گردشگری در تعطیلات نوروز امسال

رشد ۳۰۰ درصدی سفرهای دریایی در نوروز ۱۴۰۱

شهریار افندی‌زده، سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی

در ابتدای نشست خبری، شهریار افندی‌زاده، سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی از رشد ۳۰۰ درصدی سفرهایی دریایی در نوروز امسال خبر داد و گفت:

در حوزه دریایی از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱، پنج میلیون و ۸۴۸ هزار و ۴۸ مسافر دریایی جابه‌جا شدند که نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته، حدود ۳۰۰ درصد رشد داشته‌ایم.

وی در ادامه افزود:

از آنجایی که حمل و نقل یکی از عوامل اصلی سفر مردم است، تلاش کردیم با حداکثر توان و در نظر گرفتن رضایت مردم به ارائه خدمات به مسافران نوروزی بپردازیم.

او اظهار کرد:

از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ تمام ستادهای نوروزی در این وزارت‌خانه در سطح ستاد و استان در آماده‌باش کامل قرار دارند. پیش‌بینی ما این بود که حجم سفرها افزایش خواهد یافت و همین اتفاق هم افتاد.

افندی‌زاده ادامه داد:

بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل از طریق جاده است که یا از طریق وسایل نقلیه عمومی یا از طریق وسایل نقلیه شخصی صورت می‌گیرد. امسال ۴۱۴ اتوبوس و ۳۰ هزار سواری در اختیار علاقه‌مندانی بود که قصد سفر داشتند.

سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه ادامه داد:

یک میلیون و ۲۸۳ هزار نفر در این مدت از طریق خطوط ریلی جابه‌جا شدند و در بخش حمل و نقل هوایی نیز، در هر دو بخش داخلی و خارجی، درمجموع  دو میلیون و ۱۹۵ هزار و ۱۶۶ مسافر جا‌به‌جا شدند که نسبت به نوروز سال قبل ۵۴ درصد رشد داشته است.

او همچنین یادآور شد:

تنها از طریق فرودگاه امام ۴۱۳ هزار و ۲۲ مسافر تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ جابه‌جا شدند که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۲۵۴ درصد رشد داشته است.

افندی‌زاده اضافه کرد:

در تاریخ ۲۸ اسفند ۱۴۰۰، بیشترین تردد را در جاده‌های کشور داشتیم. درمجموع از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱، ۵۲ میلیون و ۷۷۱ هزار و ۷۴۸ تردد بین استان‌ها ثبت شده است که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۴۱ درصد رشد داشته‌ایم و به‌طور متوسط در سفرهای بین‌استانی، تردد دو میلیون و ۲۰۰ هزار وسیله نقلیه را ثبت کردیم.

سرپرست معاونت حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی ادامه داد:

همچنین استان خوزستان با ۱۶۷ درصد، استان بوشهر با ۱۰۹ درصد، استان اصفهان با ۷۸ درصد، استان خراسان رضوی با ۷۳ درصد و استان هرمزگان با ۷۱ درصد بیشترین رشد ترددهای بین‌استانی را به ثبت رسانده‌اند.

او در انتها به آمار تصادف‌های جاده‌ای نیز اشاره کرد و افزود:

با وجود افزایش سفرها آمارها، نشان می‌دهد کاهش کشته‌شده‌های تصادف‌ها را داشته‌ایم که آمار دقیق آن از سوی پزشکی قانونی به‌زودی اعلام خواهد شد.

خروج ۵/۵ میلیون نفر از استان تهران در نوروز ۱۴۰۱

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور

سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی پلیس راهور در ادامه نشست خبری از خروج پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از تهران در نوروز امسال خبر داد و در این رابطه چنین گفت:

این آمار کاملا دقیق است و پلاک‌های شهر تهران و مالکان خودروهایی با شماره تلفن همراه مخصوص تهران به‌صورت رسمی ثبت شده است.

او افزود:

امسال به‌دلیل کاهش دما در استان‌های شمالی کشور، شاهد افزایش سفرها به استان‌های جنوبی بودیم.

سرهنگ جهانی ادامه داد:

از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ بیش از ۵۰ درصد به‌صورت میانگین رشد تردد داشتیم. در این میان به‌صورت منظم رانندگان را کنترل کردیم و تقریبا به تمام مالکان خودروها پیامک‌های آموزشی ارسال کردیم و به دو میلیون راننده نیز پیامک هشدار رانندگی پرخطر ارسال شده است.

او به آمار فوتی‌های نوروز امسال نیز اشاره کرد و افزود:

فوتی‌ها در نوروز امسال ۷۴۶ نفر بود که نسبت به‌مدت مشابه سال قبل ۲۶ درصد کاهش را نشان می‌دهد. این در حالی است که شاهد رشد سفر و افزایش ترددها بودیم.

سرهنگ جهانی در ادامه گفت:

امسال خوشبختانه شاهد حضور رئیس‌جمهوری در مرکز فرماندهی ستاد راهور بودیم و در ادامه نیز معاون اول رئیس‌جمهوری، وزیر کشور و سایر مسئولان نیز با حضور در این ستاد از پلیس راهور حمایت کردند.

معاون اجتماعی پلیس راهور خاطرنشان کرد:

امسال تمام سعی ما بر این بود که شاهد کاهش تصادف‌ها باشیم و در این میان همه دستگاه‌ها برای ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی و گردشگران به‌صورت شبانه‌روزی تلاش کردند تا خاطره خوبی از سفر در نوروز ۱۴۰۱ برای مردم به یادگار بماند.

نوروز ۱۴۰۱ روایت نشاط مردم بود

حسن میثمی، مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت میراث فرهنگی

حسن میثمی، مدیرکل روابط‌عمومی و اطلاع‌‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و رئیس کمیته تولید محتوای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، در نشست خبری عملکرد ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر گفت:

روابط‌عمومی‌های دستگاه‌های عضو ستاد سفر در نوروز امسال در لحظه اطلاع‌رسانی می‌کردند و ما توانستیم این کار را با کمک خبرنگاران و رسانه‌ها به‌صورت دقیق انجام دهیم.

میثمی در ادامه افزود:

تا بامداد شب گذشته که فعالیت ستاد ادامه داشت، بالغ بر سه هزار و ۷۰۰ مورد محتوا در کمیته اطلاع‌رسانی منتشر شد که فقط ۱۵۹۹ خبر متنی در مورد ۲۳ دستگاه منتشر شده بود. سعی کردیم با کمک اصحاب رسانه اطلاع‌رسانی انجام دهیم و خوشبختانه به‌خوبی این اخبار توزیع شد.

رئیس کمیته تولید محتوای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در پایان گفت:

خدا را شکر بیشتر اخبار مثبت و روایت شادی و نشاط مردم بود و باعث افتخار است که در این لحظات خوش، در خدمت مردم بودیم.

رشد صددرصدی پایگاه‌های امداد و نجات در نوروز ۱۴۰۱

محمدباقر محمدی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر

محمدباقر محمدی، معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت:

خوشبختانه امسال در حوزه امداد و نجات رشد صددرصدی پایگاه‌های امداد و نجات را داشتیم و بیش از ۵۰ هزار نیرو در این پایگاه‌ها به ارائه خدمات پرداختند.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر با اعلام این خبر افزود:

از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱، دو هزار و ۶۴۱ مورد عملیات امداد و نجات در کشور داشتیم که رشد ۷۰ درصدی را نسبت به‌مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.

محمدی ادامه داد:

امدادرسانی به ۳۸ هزار نفر را در نوروز ۱۴۰۱ ثبت کردیم و سه هزار ۶۴۵ نفر را نیز اسکان اضطراری دادیم.

معاون امداد و نجات سازمان جمعیت هلال‌احمر خاطرنشان کرد:

امسال در حوزه راهیان نور نیز ۱۷ هزار و ۱۰۴ نفر از خدمات امدادی جمعیت هلال‌احمر استفاده کردند.

برگزاری بیش از ۱۳۰۰ جلسه در وزارت کشور

مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور

مهدی جمالی‌نژاد، معاون عمرانی وزیر کشور و رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها عملکرد وزارت کشور در طول ایام نوروز را تشریح کرد. وی در این رابطه چنین گفت:

وزارت کشور نقش مهمی در این ستاد داشت. هزار و ۴۰۰ شهر و ۳۸هزار روستا با ۳۸هزار دهیاری داریم. البته ناگفته نماند که ۶۰ هزار روستا هم داریم که دهیاری ندارند. تمامی شهرها و روستاهای ما ظرفیت‌های مختلفی برای میراث معنوی و گردشگری و فرهنگی دارند.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در ادامه گفت:

وزارت کشور متولی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها است و ما قبل از نوروز، بخشنامه‌ها را به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ می‌کنیم. ستاد تسهیلات سفر در استان‌ها، استانداری‌ها، شهرها و شهرداری‌ها تشکیل شده است. در ستاد هماهنگی خدمات سفر، وزارت کشور یک دستگاه فرابخشی است و ما برای ایام نوروز بیش از ۱۳۰۰ جلسه داشتیم.

معاون عمرانی وزیر کشور در پایان گفت:

وزارت کشور در تمام حوزه‌ها، اعم‌ از اسکان، امنیت و بهداشت و… نقش داشته است. در ایام نوروز بحث زیباسازی شهر و رویدادهای فرهنگی برای ما مهم بود.

رشد ۱۹ درصدی ماموریت‌های سازمان اورژانس کشور در نوروز ۱۴۰۱

جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور

جعفر میعادفر، رئیس سازمان اورژانس کشور از رشد ۱۹ درصدی ماموریت‌های سازمان اورژانس کشور خبر داد. میعادفر در این رابطه گفت:

نیروهای سازمان اورژانس کشور در ۲۰ روز گذشته زحمات زیادی کشیدند و خوشبختانه توانستیم خدمات خوبی را ارائه کنیم.

او افزود:

در دو سال اخیر با شیوع ویروس کرونا سازمان اورژانس کشور در حال خدمت‌رسانی به مردم بود. نیروهای سازمان به‌رغم همه خستگی‌ها، امسال خود را موظف کردند که در ایام نوروز شور و نشاط بین مردم ایجاد کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه امداد نوروزی در سه حوزه دنبال شد، افزود:

از ۲۵ تا ۱۳ فروردین خدمات بیمارستانی در هزار بیمارستان ارائه شد و این تعداد بیمارستان پذیرای دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر بودند. از این تعداد دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از خدمات سرپایی استفاده کردند و ۵۴ هزار نفر بستری شدند.

او افزود:

در بحث خدمات بیمارستانی، ۱۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشتیم. در این مدت، ۱۳۱ هزار نفر تحت عمل جراحی در بیمارستان‌های دولتی قرار گرفتند که شامل ۵۲ هزار جراحی اورژانسی و ۷۹ هزار جراحی‌ غیر اورژانسی بود.

میعادفر تصریح کرد:

همچنین ۲۶۰ هزار ماموریت پیش از بیمارستانی، ۴۷ هزار ماموریت حوادث ترافیکی و حدود ۲۲۰ هزار مأموریت در سایر حوزه‌ها بود.

او با بیان اینکه در این مدت زمان ۳۸ هزار بیمار مصدوم توسط نیروهای اورژانس کشور به مراکز درمانی انتقال داده شدند، افزود:

همچنین ۷۹ هزار بیمار توسط نیروهای این سازمان به مراکز درمانی برای درمان‌ تکمیلی منتقل شدند.

بیش از ۵۰ میلیون نفر شب اقامت ثبت شد

سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نشست خبری این ستاد از ثبت بیش از ۵۰ میلیون نفر شب اقامت در استان‌های مختلف کشور خبر داد. سیدمصطفی فاطمی، مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی و دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با بیان این مطلب افزود:

با تاکید مهندس ضرغامی بر افزایش حجم سفرهای نوروزی و انتظار سونامی سفر، فعالیت ستاد هماهنگی خدمات سفر از آبان ۱۴۰۰ آغاز شد و از بهمن‌ماه اتصال تاسیسات گردشگری به سامانه «ایران من» و سامانه پاسخگویی به شکایات ۰۹۶۲۹ و تجهیز زیرساخت‌های گردشگری در اولویت قرار گرفت.

فاطمی افزود:

برخی از زیرساخت‌ها طی دو سال از شیوع همه‌گیری کرونا از چرخه فعالیت خارج شده بودند، اولویت ما رسیدگی به این زیرساخت‌ها و سامان‌دهی آن‌ها برای ارائه خدمات حداکثری بود. برای کاهش مشکلاتی که برای گردشگران به وجود می‌آمد هم کمپین‌هایی راه‌اندازی کردیم و اولویت ما هماهنگی میان دستگاه‌ها برای ارائه خدمات بهتر بود.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی تصریح کرد:

۲۳ دستگاه در ایام نوروز به مردم خدمات ارائه می‌کردند و از هماهنگی تمامی آن‌ها تشکر می‌کنم که این خدمت‌رسانی به‌خوبی انجام شد.

دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه گفت:

با تشکیل کمیته‌های ارزیابی که در خلال ستاد شکل گرفت، بیش از هشت‌هزار و ۳۰۰ بازرس به سراسر کشور اعزام شدند.

او ادامه داد:

در ایام نوروز، ۵۰ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۲۹۶ نفر شب اقامت در استان‌های مختلف ثبت شد که نسبت به دوران قبل از کرونا در سال‌های ۹۷ و ۹۸، حدود ۶۷ درصد رشد داشته است.

فاطمی اظهار کرد:

بیشترین آمار در بخش اقامتگاه‌های رسمی مربوط به استان‌های مازندران، خراسان رضوی، گیلان، هرمزگان، فارس، اصفهان، بوشهر، یزد، خوزستان و تهران بود.

مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی در پایان گفت:

برای اولین بار استان تهران در جمع ۱۰ استان برتر در حوزه اقامت نوروزی قرار گرفت و بیشترین رشد اقامت در اقامتگاه‌های رسمی نسبت به دوران قبل از کرونا به‌ترتیب مربوط به استان‌های بوشهر، هرمزگان، گیلان، لرستان، تهران و البرز بود.

ثبت ۹۵هزار تماس با سامانه ملی سفر | بیش از ۷۰ درصد شکایت‌ها پاسخ داده شد

یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیر‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری

مدیر‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور اعلام کرد که تلاش شد در ایام نوروز پاسخ به شکایت‌های مطرح شده در سامانه ملی سفر ظرف ۲۴ ساعت انجام شود و تاکنون به بیش از ۷۰ درصد شکایت‌ها پاسخ داده شده است.

یحیی نقی‌زاده محجوب، مدیر‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت:

امسال علاوه بر سامانه ملی سفر ۰۹۶۲۹، امکان ثبت شکایات در سامانه به‌شکل برخط وجود داشت و رسیدگی به آن‌ها هم‌زمان از طریق ناظران ستاد و استان‌ها انجام می‌شد.

او با بیان اینکه استانداری‌ها به رؤسای ستاد استانی دسترسی داشتند، افزود:

سعی بر این بود که ظرف ۲۴ ساعت پاسخ‌گویی انجام شود، از مجموع ۹۵ هزار تماسی که با سامانه گرفته شد، حدود هزار و ۷۰۰ مورد شامل شکایت بود و تاکنون بیش از ۷۰ درصد شکایت‌ها پاسخ داده شده است.

مدیر‌کل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تصریح کرد:

علاوه بر نظارت سامانه‌ای، نظارت‌های حضوری و بازدید نیز پیگیری شد. در این مدت ۱۷ هزار بازدید از طریق ناظران استانی و ۱۶۳ مورد نظارت نامحسوس انجام شد.

او ادامه داد:

از میزان شکایات ثبت شده ۴۹۳ مورد مربوط به اماکن اقامتی، ۳۳۴ مورد دفاتر خدمات مسافرتی، ۱۷۸ مورد اماکن گردشگری، ۱۰۱ مورد اماکن پذیرایی و ۵۰۰ مورد به سایر اماکن اختصاص داشت.

نقی‌زاده محجوب در پایان خاطرنشان کرد:

همچنین هزار و ۵۱۵ مورد تذکر، ۲۹۷ مورد اخطار، ۱۵۰ مورد تعلیق و تعطیلی واحدها و بیش از ۷۰۰ مورد پیشنهاد تشویق داشتیم.

اجرای دو هزار برنامه فرهنگی در نوروز ۱۴۰۱ | راه‌اندازی ۶۵۰ بازارچه صنایع دستی

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر ضمن اعلام برگزاری دو هزار عنوان برنامه فرهنگی در پایگاه‌های ملی و جهانی و موزه‌ها اعلام کرد که در نوروز امسال بیش از ۶۵۰ بازارچه صنایع دستی با ۸ هزار غرفه برای فروش محصولات هنرمندان صنایع دستی راه‌اندازی شد.

علی‌اصغر شالبافیان، معاون گردشگری کشور و رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر با بیان این مطلب افزود:

از همه همکاران و اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تشکر می‌کنم که شبانه‌روز زحمت کشیدند. همچنین از خبرنگاران، صداوسیما و همه اصحاب رسانه تشکر ویژه دارم که امسال در انعکاس اطلاعیه‌های سفر و اخبار این ستاد نقش‌ ویژه‌ای داشتند و خدمت‌رسانی ویژه‌ای را برای رفاه هرچه بیشتر مردم در سفر انجام دادند.

او خاطرنشان کرد:

مهم‌ترین ویژگی سفرهای نوروز ۱۴۰۱ هماهنگی و همدلی بین دستگاه‌های عضو این ستاد بود که این موضوع در مدیریت سفرها تأثیر مهمی داشت. به‌عنوان‌مثال مواردی نظیر افزایش مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در قالب اطلاعیه‌های روزانه اعلام شد و با هم‌افزایی و کمک دستگاه‌هایی مانند سازمان اورژانس کشور آمار مسمومیت با گاز، بعد از اطلاع‌رسانی، کاهش یافت.

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در ادامه توزیع مکانی سفر و دفاع از حقوق مسافر را دو ویژگی دیگر سفرهای نوروز ۱۴۰۱ اعلام کرد. سپس، در ادامه این نشست به سوال خبرنگاران پاسخ داد.

او در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت:

توزیع مکانی را در دستور کار قرار دادیم. البته درباره توزیع زمانی سفر نیازمند تصمیم‌های حاکمیتی هستیم و مقرر شده است پیشنهاد ستاد برای سامان‌دهی تعطیلات و سفر ارائه شود تا شاهد بهره بردن مسافران در طول سال از جاذبه‌های گوناگون گردشگری کشور باشیم.

نظارت بر تاسیسات گردشگری تقویت شد

شالبافیان در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره وضعیت اسکان در نوروز ۱۴۰۱ بیان کرد:

تاسیسات رسمی گردشگری در دوران کرونا تعطیل شده بودند؛ اما در نوروز ۱۴۰۱ مجدد به مدار برگشتند و به مسافران خدمات ارائه کردند. در عینِ حال با توجه به افزایش سفرها، نظارت‌های ما بر تأسیسات گردشگری افزایش یافت و با تخلفات احتمالی برخورد جدی شد.

او افزود:

درباره اسکان اضطراری نیز دستگاه‌های مختلف به‌ویژه آموزش‌وپرورش، با ستاد همکاری خوبی داشتند؛ اما با توجه به این‌ که از ۱۴ فروردین مدارس فعالیت خود را به‌صورت حضوری آغاز می‌کردند این وزارت‌خانه اعلام کرد، مدارس تا ۱۳ فروردین میزبان مسافران نوروزی است.

معاون گردشگری کشور در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران خاطرنشان کرد:

در ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، به این جمع‌بندی و تصمیم رسیده‌ایم که فعالیت این ستاد موقتی و مناسبتی نباشد و در طول سال فعالیت دائمی داشته باشد؛ چراکه با توجه به انجام واکسیناسیون سراسری به‌طور حتم شاهد افزایش سفرها در طول سال، خصوصا در تابستان، خواهیم بود. ازاین‌رو آمادگی کامل برای نظارت بر تاسیسات گردشگری و ارائه خدمات شایسته به مسافران و گردشگران داریم.

او ادامه داد:

سلامت مردم برای ما بسیار مهم است. برای همین با توجه به احتمال خطر شیوع کرونا اولین اطلاعیه این ستاد درباره استانداردهای محل اقامت گردشگران بود.

دستگاه‌های دیگر باید به ستاد مرکزی سفر اضافه شوند

رئیس ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره آسیب‌های سفرهای نوروز ۱۴۰۱ گفت:

به‌نظر می‌رسد برای ارائه خدمات هرچه مطلوب‌تر به مسافران نیازمند اضافه شدن دستگاه‌های دیگری هستیم. به‌عنوان‌مثال، چالش مردم برای دریافت پول نقد از عابربانک‌ها یکی از مشکلات و آسیب‌های سفرهای نوروزی است که با عضویت دستگاه‌های مرتبط این آسیب‌ها کاهش خواهد یافت. به‌علاوه کم‌کاری دستگاه‌های مرتبط درباره معرفی مقاصد و تأمین زیرساخت‌ها یکی دیگر از آسیب‌های سفر است. در کنار سایر زیرساخت‌ها نیازمند راه‌اندازی اماکن اقامتی ارزان‌قیمت هستیم تا به رونق سفر کمک شود.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره تعداد گردشگران خارجی ورودی به ایران نیز گفت:

در حالت کلی سال گذشته صدور روادید نداشتیم؛ اما امسال روادید برای گردشگران ورودی صادر شده است. تعداد دقیق گردشگران ورودی به کشور پایان ماه جاری اعلام می‌شود.

دائمی شدن ستاد مرکزی سفر راهکار مدیریت سفرهای داخلی

معاون گردشگری کشور در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران درباره برنامه‌ریزی ستاد برای سفرهای تابستانی گفت: 

از آبان ماه سال گذشته برنامه‌ریزی‌های لازم برای نوروز شروع شد. از اکنون نیز برای تعطیلات عید فطر و تعطیلات تابستانی در حال برنامه‌ریزی هستیم، یکی از راه‌های مدیریت سفرهای داخلی را دائمی شدن ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر می‌دانیم؛ چراکه در نوروز شاهد این هستیم که مشکلات مسافران با توجه به همکاری و هم‌افزایی بین دستگاه‌های مختلف به حداقل کاهش یافت. ازاین‌رو، وقتی ستاد دائمی شود خدمات می‌تواند استمرار یابد.

او در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران اضافه کرد:

تعداد بازدیدکنندگان از موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی در نوروز ۱۴۰۱ افزایش چشم‌گیری داشت. به‌نحوی که تعداد بازدیدکنندگان در پنج روز اول نوروز ۱۴۰۱ با تمام روزهای نوروز سال قبل برابری می‌کند.

نشست خبری، برنامه‌های ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در نوروز ۱۴۰۱

معرفی مقاصد جدید گردشگری در نوروز۱۴۰۱ | کاهش ۲۳ درصدی جانباختگان حوادث جاده‌ای

سید مصطفی فاطمی دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در پاسخ به سوال خبرنگار کجارو درباره ظرفیت استان‌ها در ایام نوروز گفت:

رزروها از قبل انجام شده بود، می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم ظرفیت کدام استان تکمیل شده و همچنین میزان آمار روزانه نیز در دسترس بود. با توجه به تکمیل شدن ظرفیت‌ها، شهرهای اطراف را معرفی کردیم، اما ظرفیت این شهرها نیز به سرعت تکمیل می‌َشد. آنچه در توان ما بود، ظرفیت‌ها را شکستیم، هماهنگی خوبی میان دستگاه‌ها اتفاق افتاد.

امسال توزیع سفر به‌خوبی توسط وزارت میراث فرهنگی و وزارت کشور انجام شد

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمرانی وزیر کشور نیز در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران گفت:

جاذبه‌های گردشگری زیادی در کشور داریم. در طول سال‌های مختلف مقاصد گردشگری محدود بود؛ اما اتفاق خوبی که امسال توسط وزارت کشور و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتاد، توزیع سفر در سطح کشور بود.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها افزود:

امسال در ایام نوروز مقاصد جدید را تعریف کردیم و با معرفی شهرهای جدید، ضریب ماندگاری زیاد شد. وقتی توزیع متوازن سفر را داشته باشیم قطعا تراکم سفر را نخواهیم داشت، این موضوع می‌تواند به کمتر شدن سوانح و حوادث جاده‌ای کمک کند.

جمالی‌نژاد تصریح کرد:

امسال معرفی روستاهای گردشگری را بر اساس صحبت‌هایی که با دهیاری‌ها انجام دادیم تنها محدود به ۵۰۰ روستای هدف گردشگری نکردیم و سایر روستاهای کشور را نیز معرفی کردیم. برنامه‌ریزی می‌کنیم تا توزیع سفر را در ایام‌های مختلف سال داشته باشیم.

توقیف ساعتی ۳۵ هزار نقلیه متخلف در ایام نوروز ۱۴۰۱

عین‌الله جهانی معاون اجتماعی و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت:

کاهش ۲۳ درصدی تعداد جانباختگان را در ایام نوروز سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته داشتیم. در تصادفات درون شهری ۵۰ درصد و برون شهری نیز ۱۵ درصد کاهش داشتیم.

او افزود:

با توجه به حجم ترددهایی که داشتیم برآورد این بود که ۱۴۱۶ نفر میزان جانباختگان باشد که خوشبختانه ۴۷ درصد از پیش‌بینی راهور کمتر بود.

معاون اجتماعی و ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی  تصریح کرد:

در ایام نوروز ۳۵ هزار وسیله نقلیه را توقیف ساعتی کردیم. علت عمده تصادفات عدم توجه به جلو در حین رانندگی، سرعت‌ها و سبقت‌های غیر مجاز و واژگونی‌ خودروها به‌دلیل خواب‌آلودگی‌ها بود.

تشکیل کمیسیون ایمنی‌ راه‌ها برای شناسایی نقاط حادثه خیز

شهریار افندی‌زاده معاون حمل‌و‌نقل وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: 

۲۲۰ هزار کیلومتر راه داریم بیش از ۸۰ درصد سفرها  در سطح راه‌های اصلی اتفاق می‌افتد.

او افزود:

در وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون ایمنی راه‌ها برای شناسایی نقاط پر حادثه تشکیل شده و این نقاط با توجه به آیین‌نامه موجود مورد بررسی قرار می‌گیرد و نسبت به رفع آن اقدام خواهد شد. یکی از بخش‌های عمده در جاده‌ها علائم است که بسیاری از رانندگان به آن بی‌توجه هستند. با توجه به بودجه‌ای که داریم مشکلات نقاط پرحادثه را رفع می‌کنیم.

افندی‌زاده تصریح کرد:

از ابتدای طرح نوروزی تا چهاردهم فروردین‌ماه سال جاری  ۸۹ هزار و ۴۹۰ نفر از مرز بازرگان، ۷۷ هزار و ۹۹۹ نفر از مرز رازی و  ۷۲ هزار و ۲۸۲ نفر از مرز دوغارون وارد و خارج شده‌اند.

معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی گفت:

امروزه در کشورمان بیشتر سفرهایی که مدنظر مردم قرار دارد سفرهای کوتاه است. اگر در تابستان سفر انجام شود، مشکلی نداریم. تعداد روزهای سفرهای کوتاه از دو روزه باید بیشتر شود این کار را می‌توان با مرخصی دادن انجام داد.

او افزود:

باید تدابیر و برنامه‌ریزی‌ها درباره ظرفیت جابه‌جایی، ایمنی و اقامت انجام شود. اگر سفرها را در استان‌ها بتوانیم توزیع کنیم مشکلی نخواهیم داشت.

یحیی نقی‌زاده محجوب مدیرکل نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور هم در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت:

در اقامتگاه‌های رسمی ۵۲۰ هزار تخت داریم و درمجموع طی ۱۸ روز گذشته ۵۰ میلیون نفر شب میزان اقامت‌ها در سطح کشور بود.

پربازدیدترین جاهای دیدنی ایران اعلام شد

همچنین در پایان نشست پربازدیدترین جاذبه‌های گردشگری ایران در نوروز ۱۴۰۱ اعلام شدند. طبق برآورد صورت گرفته بیشترین بازدیدهای نوروزی مربوط به «حافظیه» است و پس از آن به‌ترتیب، «تخت جمشید»، «آرامگاه سعدی»، «عالی‌قاپو» و «سعدآباد» بیشترین تعداد بازدیدکننده را داشته‌اند. استان‌های مازندران، خراسان رضوی، گیلان، هرمزگان، فارس، اصفهان، بوشهر، یزد، خوزستان و تهران را پرسفرترین استان‌ها در تعطیلات نوروز امسال معرفی شدند.

مطالب مرتبط:

  منبع کجارو

  دیدگاه