ثبت بافق به‌ عنوان شهر ملی دست‌‌ بافته‌ های حصیری

پوریا  محمدی پیوند
شنبه، ۲۱ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۱
ثبت بافق به‌ عنوان شهر ملی دست‌‌ بافته‌ های حصیری

اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ثبت بافق به‌عنوان شهر ملی دست‌‌بافته‌های حصیری خبر داد.

اداره‌کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با اشاره به جلسه روز شنبه ۲۱ اسفندماه، از ثبت شهر بافق به‌عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های حصیری خبر داد. در این جلسه که در محل هتل نیکان بافق برگزار شده بود، «پویا محمودیان»، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و «ویدا توحدی»، مدیرکل توسعه و ترویج صنایع دستی و جمعی از مسئولان استان و شهرستان حضور داشتند.

محمودیان در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر ۶۵ شهر جزو خانواده شهر و روستاهای ملی صنایع‌دستی هستند و ۴۳ شهر و ۲۱ روستا در حوزه‌های مختلف صنایع دستی ملی شده‌اند، اذعان داشت:

از استان یزد نیز دو پرونده شهر بافق به‌عنوان شهر دست بافته‌های حصیری و شهر اردکان به‌عنوان شهر ملی پارچه‌های سنتی مطرح شده است.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه پرونده شهر بافق به‌عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های حصیری بررسی‌ شده و توسط کارشناسان و ارزیابان، کارشناسان متخصص و صاحب‌نظر، مورد بازبینی دقیق قرار گرفته، خاطرنشان کرد:

در طراحی دست بافته‌های حصیری این شهرستان، مواردی دیدم که منحصر به بافق بود، یکی از این موارد بافت اسم در این دست بافته‌ها خصوصاً در بادبزن‌های حصیری است.

پویا محمودیان صنایع‌دستی را مثال عینی اقتصاد مقاومتی دانست که درون‌زا، برون‌گرا، فقرزدا، راست محور است و مواد اولیه بومی، دانش سنتی، ابزار بومی و نیروی انسانی در این حوزه از اهمیت خاصی برخوردارند. وی تصریح کرد:

اگر تاکنون در شهرستان بافق، صنعت محوریت داشته ما می‌خواهیم به این باور برسیم که ظرفیت‌های صنایع‌دستی این شهرستان، می‌تواند خود را در کنار حوزه صنعت مطرح کند.

معاون صنایع‌دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشکری و صنایع دستی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۵ درصد فعالان حوزه صنایع‌دستی در کشور  را زنانی تشکیل می‌دهند که در منازل در این حوزه فعالیت دارند و به اقتصاد و معیشت خانوار کمک می‌کنند، از فعالیت جوانان نیز در راستای خلاق شدن صنایع‌دستی خبر داد. وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه در سفر آینده به بافق حال‌و‌هوای این شهرستان را متفاوت ببیند، اظهار کرد:

هنر حصیربافی باید پررنگ‌تر شود و خود را در منظر شهری بافق نشان دهد و گردشگران این شهرستان نیز احساس کنند که حصیربافی در بافق، به‌عنوان یک داشته و سرمایه اصلی هنری در بعد ترویجی و اقتصادی مطرح است.

محمودیان با اشاره به اینکه حصیربافی به‌عنوان صنعت سبز مطرح است و به چرخه طبیعت بازمی‌گردد،  این صنعت را اثر هنری زیبایی دانست که در کنار سایر صنایع دستی نیز می‌تواند به‌عنوان بسته‌بندی  قرار گیرد، بسته‌بندی‌هایی که می‌تواند ظرفیت‌ها و مزیت‌های بسیاری برای سایر صنایع‌دستی ایجاد کند که از این منظر نیز قابل‌‌تامل است. وی همچنین به استفاده حصیر در حوزه فروش داخلی اشاره کرد و با تاکید بر تجاری‌سازی این محصول صنایع دستی، تصریح کرد:

حصیر می‌تواند در حوزه صادرات و فروش خارجی نیز نقش مهمی در حوزه صنایع دستی و اقتصاد خانوار ایفا کند.

معاون صنایع دستی کشور با بیان اینکه به احترام تک‌تک صنعتگران و هنرمندان شهرستان بافق و در راستای پاسداشت هنر سنتی این شهرستان، بافق به‌عنوان شهر دست بافته‌های حصیری یا شهر ملی حصیربافی به خانواده شهرهای ملی اضافه شده است، ملی شدن یک شهر را به‌منزله دیده شدن آن شهر دانست و عنوان کرد:

امیدوارم از تمامی ظرفیت‌های حصیر در بافق به نحو احسن و با همت همه مسئولان استفاده شود.

در خاتمه جلسه ثبت شهر بافق به‌عنوان شهر ملی دست‌بافته‌های حصیری، از پوستر «بافق، شهر ملی حصیربافی» نیز رونمایی شد.

 

مطالب مرتبط:

    دیدگاه