دروازه جهنم ترکمنستان خاموش می‌شود

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۱۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۹
دروازه جهنم ترکمنستان خاموش می‌شود

رئیس‌جمهوری ترکمنستان دستور خاموش کردن آتش سوزی دهانه گازی صحرای قراقوم موسوم به «دروازه جهنم» را صادر کرد.

تلوزیون ملی ترکمنستان از دستور  «قربانقلی بردی محمداف»، رئیس‌جمهوری ترکمنستان، به مقامات این کشور برای یافتن راهی به‌منظور اطفای آتش‌سوزی در دهانه گازی صحرای قراقوم خبر داد. این دهانه گازی در بین گردشگران به «دروازه جهنم» معروف شده است. این دستور در جلسه ویدئو کنفرانس هیئت دولت ترکمنستان به «شاخیم آبراخمانوف»، معاون نخست وزیر ابلاغ شد که مسئولیت مجتمع نفت و گاز را بر عهده دارد. رئیس‌جمهوری ترکمنستان با اشاره به اینکه سال‌ها است گاز طبیعی با مقادیر زیاد در این دهانه می‌سوزد، اذعان داشت:

این وضعیت تاثیر بدی بر محیط زیست و سلامت مردم ساکن در نزدیکی دارد. علاوه بر این، ما در حال از دست دادن مواد خام با ارزشی هستیم که می‌توان آن را صادر کرد و پول به‌دست‌آمده را می‌توان برای بهبود رفاه مردم مصرف کرد. برای این کار باید راه اطفای این آتش سوزی در دروازه جهنم را بیابیم.

شایان ذکر است که دهانه گازی صحرای قوم در  نزدیکی روستای دروازه و در ۲۶۶ کیلومتری پایتخت کشور ترکمنستان، عشق آباد واقع شده است. این دهانه گازی در سال ۱۹۷۱ و هنگام حفاری‌ها برای کشف منابع گاز طبیعی به‌وجود آمد. به این امید که ظرف چند روز کاملا بسوزد، زمین‌شناسان تصمیم گرفتند گازی را که از سوراخ خارج می‌شود آتش بزنند؛ اما آتش تا به امروز می‌سوزد و گردشگران را به خود جذب می‌کند و به دروازه جهنم مشهور شده است.

برچسب‌ها محیط زیست

دیدگاه