کشف ظروف سفالی با قدمت هزاره اول پیش از میلاد در طارم

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۲۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۵
کشف ظروف سفالی با قدمت هزاره اول پیش از میلاد در طارم

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی زنجان اعلام کرد که ۹ ظرف سفالی تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد در حین پایش نیروهای یگان حفاظت در روستای انذر کشف شده است.

حسینعلی فضلی، فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی زنجان، با اشاره به پایش تپه‌های تاریخی روستای انذر در شهرستان طارم، از کشف ۹ ظرف سفالی تاریخی با قدمت هزاره اول قبل از میلاد خبر داد. این ظروف شامل دو کوزه دسته‌دار، دو لیوان دسته‌دار، یک بشقاب و چهار طرف سفالی دیگر به رنگ سیاه و نخودی است. وی در این رابطه اذعان داشت:

نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان با همکاری سازمان‌های مردم‌نهاد، میراث‌بانان افتخاری و همچنین دستگاه‌های امنیتی و انتظامی به‌صورت شبانه‌روزی از بناهای تاریخی و محوطه‌های باستانی این استان مراقبت و محافظت می‌کنند.

فضلی با تاکید بر لزوم صیانت از آثار فرهنگی و تاریخی توسط همه اقشار مختلف اجتماع، این آثار را سند هویت و افتخار ملی کشور دانست و گفت:

شهرستان طارم به‌دلیل قدمت تاریخی دارای محوطه‌ها، تپه‌ها و بناهای فراوان از دوران مختلف پیش‌ازتاریخ تا دوران تاریخی و همچنین اسلامی است، این آثار در ارتفاعات و دشت‌های باستانی قرار دارد.

منبع ایلنا

دیدگاه