با تور مجازی از شبه جزیره کولا دیدن کنید

علی گودرزی
دوشنبه، ۲۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی از شبه جزیره کولا دیدن کنید

شبه جزیره کولا یک منطقه بسیار سرد و دیدنی در استان مومانسک است. از این منطقه می‌توان شفق‌های قطبی را که با نام «نورهای شمال» شناخته می‌شوند، تماشا کرد.

شبه‌ جزیره کولا منطقه‌ای در شمال غرب روسیه است. جایی که یک قسمت عظیم از استان مومانسک را تشکیل می‌دهد. شبه جزیره کولا به‌طور کامل در مدار شمالگان قرار می‌گیرد؛ این منطقه از سمت شمال به‌دریای بارنتس و از سمت شرق و جنوب شرقی به‌دریای سفید می‌رسد. این شبه جزیره حدودا ۱۰۰ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و ۸۸۰ هزار نفر در آن ساکن هستند.

قرار داشتن شبه جزیره کولا در مدار شمالگان، به‌لطف واقع شدنش در مسیر جریان‌هایی مثل جریان گلف‌استریم، این منطقه را به‌جایی واقعا زیبا و مملو از جاذبه‌های طبیعی بدل کرده است. همراه کجارو باشید که در این مطلب قرار است در قالب یک تور مجازی، به‌ شبه جزیره کولا سفری داشته باشیم و از شفق‌های شمالی آن دیدن کنیم.

روشنایی‌های زیبای لایه‌های مختلف کره زمین که در شبه جزیره کولا به‌صورت نورهای آبی و سبز دیده می‌شوند، با نام «نورهای شمالی» معروف‌ شده‌اند. با اینکه این منظره‌ها همان «شفق‌های قطبی» معروف هستند، شبه جزیره کولا این شانس را دارد تا به‌جایی تبدیل شود که بدون سفر به قطب، در آن بتوانیم شفق‌های قطبی را تماشا کنیم. تماشای شفق قطبی در سایر نقاط جهان به‌جز قطب‌ها، امری بسیار سخت است؛ چراکه باید در فصل مناسب، در نقطه‌ای مناسب از زمین قرار بگیریم و بتوانیم این پدیده را تماشا کنیم.

در ماه‌هایی مثل مارس یا فوریه می‌توان برای دیدن شفق‌های قطبی تلاش کرد؛ اما نکته اینجا است که باید مکانی را پیدا کنیم که آسمانی کاملا صاف و خارج از آلودگی‌های دودی و زیستی باشد. برای همین، «استان مومانسک» یکی از بهترین گزینه‌های ممکن جهت انجام چنین کاری است؛ اما استان نام‌برده به‌اندازه‌ای زیبا و دیدنی است که «نورهای شمالی» تنها یکی از زیبایی‌های آن محسوب می‌شود.

شفق‌ها قطبی شبه‌جزیره کولا

تصویر از بلاگ Airpano

استان مومانسک در شبه جزیره کولا یک منطقه بسیار سرد به‌حساب می‌آید. اگر برای تماشای نورهای شمالی این منطقه می‌خواهید به‌آن سفر کنید، هرگز نباید پوشیدن لباس‌های گرم و زمستانی را فراموش کنید؛ گرچه در کجارو و به‌لطف تورهای مجازی از خانه به‌راحتی می‌توانیم به‌مناطق مختلف جهان سفر کنیم. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

مطالب مرتبط:

    منبع airpano
    برچسب‌ها تور مجازی

    دیدگاه