بزرگترین موزه های جهان ؛ دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ و هنر

صدیقه شجاعی
جمعه، ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
بزرگترین موزه های جهان ؛ دریچه‌ای به تاریخ و فرهنگ و هنر

موزه‌های بسیار بزرگی در گوشه‌وکنار دنیا وجود دارد که با مجموعه‌های ارزشمند و چند هزار ساله‌ خود، هر گردشگری را به سفر در تاریخ و فرهنگ و هنر ترغیب می‌کنند.

موزه‌ها ثروت عظیمی از هنر، تاریخ و داستان‌ها هستند و آنچه جذابیت سفر را دوچندان می‌کند، عطش یادگیری و تجربه‌های فرهنگی است که با مجموعه‌های موجود در بزرگ‌ترین موزه های جهان رفع می‌شود. بی‌شک، تماشای آثار باستانی و هنری ارزشمند یا اسکلت یک جانور ماقبل تاریخ، خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای هر کسی به جا می‌گذارد. در سراسر جهان حدود ۵۵ هزار موزه وجود دارد که هرکدام به‌صورت تخصصی به موضوع ویژه‌ای پرداخته‌اند. برخی از آن‌ها حتی روی موضوعات عجیبی تمرکز دارند که از آن جمله می‌توان به مانند موزه قلاده سگ در انگلستان یا موزه نمک‌پاش و فلفل‌پاش در تنسی اشاره کرد.

از بین موزه‌های جالب و عجیب دنیا، به ۱۵ مورد از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان اشاره خواهیم کرد که باید در برنامه سفر هر گردشگری قرار بگیرند.

با بزرگ‌ترین موزه‌های جهان آشنا شوید:

موزه لوور، فرانسه

 • مساحت: ۷۲,۷۳۵ متر مربع

محوطه موزه لوور با سازه های هرمی شکل

 منبع عکس: سایت plustop10.com

موزه لوور واقع در پاریس فرانسه با مساحت ۷۲,۷۳۵ متر مربع، بزرگ‌ترین موزه جهان محسوب می‌شود که به بزرگی ۲۸۰ زمین تنیس است. لوور همچنین پربازدیدترین موزه در پاریس و یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان به حساب می‌آید. این موزه فرانسوی نامی آشنا در پست‌های رسانه‌های اجتماعی و کتاب‌های راهنمای سفر است که اغلب با هرم شیشه‌ای نمادین نشان داده می‌شود. موزه لوور و ساختمان آن یکی از دلایل اصلی سفر مردم به پاریس هستند.

موزه لوور قبل از تغییر کاربری به موزه هنر، قلعه‌ای از قرن دوازدهم بود که در سال ۱۵۴۶ به‌عنوان اقامتگاه سلطنتی مورد استفاده قرار گرفت و در نتیجه ساختمان آن به‌خودی‌خود یک بنای تاریخی ارزشمند است. اولین نمایشگاه آن عمدتا شامل نقاشی‌های متعلق به خانواده سلطنتی بود که به مرور زمان به ۴۸۰ هزار اثر فعلی گسترش یافت. موزه لوور آثار دوران پیش از تاریخ تا قرن ۲۱ را در خود جای داده است و گالری‌های متمایزی از آثار باستانی مصر، شرق نزدیک، یونان، تمدن اتروسک، روم، هنرهای اسلامی، مجسمه‌سازی، هنرهای تزیینی و... را پیش روی بازدیدکنندگان می‌گذارد. از معروف‌ترین آثار هنری لوور می‌توان از مونالیزا، ونوس میلو و پیروزی بالدار ساموتراس نام برد.

موزه هرمیتاژ، روسیه

 • مساحت: ۶۶,۸۴۲ متر مربع

ساختمانی بسیار بزرگ با نمای سفید و سبز رنگ و پرچم روسیه بر فراز آن

منبع عکس: سایت travelmedium.com 

موزه دولتی هرمیتاژ یا ارمیتاژ سن پترزبورگ که چند دهه قبل از لوور افتتاح شد، مشابه موزه لوور، یک پروژه سلطنتی بود و در حال حاضر دومین موزه بزرگ جهان است. ملکه کاترین کبیر با دستیابی به مجموعه‌ای از نقاشی‌ها در اواسط دهه ۱۷۰۰، موزه‌ای تاسیس کرد که امروزه سه میلیون اثر دیدنی دارد.

این مجموعه عظیم در ۶ ساختمان به نمایش درآمده است که شامل هرمیتاژ کوچک، هرمیتاژ قدیمی، هرمیتاژ جدید، تئاتر هرمیتاژ و کاخ زمستانی سابق (مورداستفاده تزار) می‌شود. از آثار دوران ماقبل تاریخ تا امپراتوری سابق روسیه، هنرهای عشایری، آثار مصری و باستانی کلاسیک در این مجموعه به چشم می‌خورد. این موزه بر تاریخ هنر اروپای غربی تمرکز دارد و از آثار برجسته آن می‌توان به آثار پیکاسو، داوینچی، روبنز، رامبراند، گویا و... اشاره کرد؛ اما جاذبه اصلی آن، «اتاق‌های طلا» (Gold Rooms) هستند که شاهکارهای طلایی اوراسیا، شرق و ساحل دریای سیاه در دوران باستان را به نمایش می‌گذارند.

موزه دولت، هند

 • مساحت: ۶۶,۰۰۰ متر مربع

نمای ورودی سازه ای تاریخی با آجر قرمز

منبع عکس: سایت travelmedium.com 

موزه دولت که با نام «موزه مدراس» (Madras Museum) نیز شناخته می‌شود، در سال ۱۸۵۱ تاسیس شد و دومین موزه قدیمی هند است که به‌خودی‌خود یک گنج به حساب می‌آید. این موزه یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جنوب آسیا محسوب می‌شود که به‌عنوان مخزنی غنی از بهترین شاهکارهای هنری، باستان‌شناسی، مردم‌شناسی، سکه‌شناسی و غیره هر گردشگری را به خود جذب می‌کند.

موزه مذکور دارای ۶ ساختمان مستقل با ۴۶ گالری است که در ساختمان اصلی آن از مصنوعات و مجسمه‌های تاریخی تا گالری حیوانات، گالری گیاه‌شناسی و گالری تمبرشناسی پیدا می‌شود. در میان مجموعه‌های باستان‌شناسی و سکه‌شناسی انواع مختلفی از مصنوعات به چشم می‌خورد که اکثر آن‌ها مربوط به امپراتوری روم هستند. برای دیدن آثار بومی به‌سراغ گالری هنر ملی یا گالری برنز بروید که صدها مجسمه برنزی متعلق به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد از آسیا را نمایش می‌دهند.

 • آدرس: هند، چنای، اگمور، جاده Pantheon، مجاور زایشگاه دولتی، موزه دولت (نمایش روی نقشه)

موزه ملی چین، چین

 • مساحت: ۶۵,۰۰۰ متر مربع

سازه ای بسیار بزرگ در کنار پارکی سرسبز و مملو از گل های رنگی

منبع عکس: سایت travelmedium.com 

موزه ملی چین، موزه نسبتا جدیدی است که در اثر ادغام موزه انقلاب چین و موزه ملی تاریخ چین در سال ۲۰۰۳ شکل گرفت و در حال حاضر به‌عنوان دومین موزه پربازدید در جهان محسوب می‌شود. طراحی مناسب موزه به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد تا به‌راحتی در موزه بگردند؛ به‌خصوص پس از بازسازی‌های اخیر که به افزایش فضای نمایش تا ۲۰۰ هزار متر مربع منتهی شد.

با ورود به این موزه می‌توانید در حدود دو میلیون سال تاریخ گشت بزنید و گالری‌هایی را ببینید که از لباس‌های تدفین یشمی و ظروف برنزی باستانی تا منبت‌کاری طلا، سرامیک و پول‌های قدیمی در آن‌ها وجود دارد. نقش‌برجسته‌های سنگی، بالش‌های یشمی، جعبه‌های لاکی‌رنگ و کتیبه‌های موزه، بسیاری از آداب‌ورسوم قدیمی را نشان می‌دهند. در مقابل، نمایشگاه جاده جوانسازی، تاریخ اخیر چین را ارائه می‌دهد که تاسیس حزب کمونیست و پیشرفت‌های بعدی تحت رهبری آن را دنبال می‌کند.

موزه هنر متروپولیتن، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: ۵۸,۸۲۰ متر مربع

محوطه بیرون موزه متروپولیتن با آبشارهای کوتاه

منبع عکس: سایت travelmedium.com 

موزه هنر متروپولیتن نیویورک با حدود دو میلیون اثر، شهرتی جهانی دارد و با بیش از هفت میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه در ایالات متحده آمریکا به حساب می‌آید. این موزه با نام «the Met» نیز شناخته می‌شود که کوتاه‌‌شده نام کامل آن است. برای بازدید از موزه که ۱۷ بخش دارد، باید چندین ساعت زمان بگذارید.

موزه متروپولیتن پربازدیدترین موزه آمریکا محسوب می‌شود

بخش‌های مختلف موزه شامل آثار هنری اروپای قدیم، مصر باستان و کلکسیون بزرگی از هنر مدرن و آمریکایی می‌شود. علاوه بر این، در موزه هنر متروپولیتن می‌توانید شاهد هنرهای آفریقایی، اسلامی، آسیایی و بیزانس باشید. مجموعه بزرگ تاریخ اسلام و ایران باستان، یکی از مهم‌ترین بخش‌های موزه است که آثاری از ایران همچون تندیس نقره‌ای گاو نشسته، کاسه زرین میخی‌نگار، بشقاب شکار قوچ، سنگ‌نگاره پیشکش‌آوران تخت جمشید و... در آن دیده می‌شود. با وجودی که جاذبه‌های چشمگیر زیادی در موزه مت وجود دارد؛ مشهورترین آن‌ها حکاکی آدم و حوا توسط آلبرشت دورر است.

 • آدرس‌: ایالات متحده آمریکا، نیویورک، مجاور ضلع‌ شرقی سنترال پارک، موزه هنر متروپولیتن (نمایش روی نقشه)

موزه واتیکان، شهر واتیکان

 • مساحت: ۴۳,۰۰۰ متر مربع

فضای داخلی موزه با انواع مجسمه

منبع عکس: سایت travelmedium.com 

موزه واتیکان مشهورترین و محبوب‌ترین موزه ایتالیا به حساب می‌آید که به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان، فعالیت خود را در سال ۱۵۰۶ آغاز کرد. موزه واتیکان شامل مجموعه‌ای از انواع موزه‌ها همچون موزه چیارومونتی، موزه مصر، موزه پیو، موزه دله کارته، اتاق رافائل و کلیسای سیستین می‌شود که علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ را حسابی مجذوب خود می‌کنند. شاید جذاب‌ترین بخش‌های موزه، «Museu Pio-Clementino» با یک مجسمه کلاسیک فوق‌العاده‌؛ «Pinacoteca» شامل بهترین مجموعه نقاشی‌های دوران رنسانس و قرون‌وسطایی واتیکان؛ اتاق‌های رافائل با اتاق کاملی از نقاشی‌های رافائل و کلیسای سیستین با آثار نقاشی میکل آنژ باشند.

در این موزه همچنین مجموعه‌ای از کالسکه‌ها و وسایل نقلیه مورداستفاده پاپ‌ها و کاردینال‌ها در معرض نمایش قرار دارد و آثار مختلفی مانند پرده‌های منقوش و قالیچه‌نماهایی از قرن پانزدهم و هفدهم، نقشه‌ها و نقاشی‌های مختلف ایتالیا، گالری سنگ‌شناسی با ۱۳۷ سنگ‌نوشته عبری از گورستان‌های باستانی رم، نقشه‌ای چرمی از آثار داوینچی و... خودنمایی می‌کنند.

موزه‌ واتیکان به‌خاطر مجموعه وسیعی از آثار هنری دوران باستان تا دوران مدرن شهرت دارد و بی‌دلیل نیست که با بیش از ۶ میلیون بازدیدکننده در سال، یکی از پربازدیدترین موزه‌های جهان محسوب می‌شود. گشت‌وگذار در این موزه می‌تواند بیش از دو ساعت طول بکشد.

موزه ملی توکیو، ژاپن

 • مساحت: ۳۸,۰۰۰ متر مربع

خانه ای به سبک ژاپنی در مقابل استخری بزرگ

منبع عکس: سایت plustop10.com 

موزه ملی توکیو، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین موزه هنر ژاپن است که در سال ۱۸۷۲ در شهر توکیو تاسیس شد. این موزه بزرگ‌ترین مجموعه هنر ژاپنی و فرهنگ ژاپن باستانی را در خود جای داده است که شامل شمشیرهای سامورایی، کیمونوهای زیبا و... می‌شود. موزه مذکور در محوطه زیارتگاه‌ها و مسیرهای پرپیچ‌وخم پارک اوئنو واقع شده است و از همین رو، هرگز موزه‌ای با موقعیتی به این زیبایی پیدا نخواهید کرد.

گالری‌های موضوعی در ساختمان‌های مختلف موزه قرار گرفته‌اند که از آن جمله می‌توان به هونکان (گالری ژاپنی)، تویوکان (گالری آسیایی) و بخشی اختصاصی برای نگهداری آثار معبد هوریو (متعلق به شهر باستانی نارا) اشاره کرد. از ۱۱۰ هزار اثر این موزه، ۸۷ مورد گنجینه ملی محسوب می‌شوند که ماندالاهای قرن ۱۲ (دایره‌ای حاوی پیکره‌ خدایان واشکال هندسی) تا نسخه‌های خطی مذهبی را در بر می‌گیرند. موزه ملی توکیو بر آثار هنری آسیایی متمرکز است که فرهنگ باستانی و قرون‌وسطایی و همچنین هنرهای در امتداد جاده ابریشم را نشان می‌دهند. بازدیدکنندگان از طریق وسایل مجسمه‌سازی، سرامیک و آثار تاریخی، با رشد آیین بودایی، هنر و شیوه‌های فرهنگی آشنا می‌شوند که در طول زمان تکامل یافته است. در محوطه موزه، چندین رستوران و مغازه و همچنین نمایشگاه‌های فضای باز و باغ‌موزه فعالیت می‌کنند. موزه ملی با بیش از دو میلیون بازدیدکننده در سال ۲۰۱۷، پربازدیدترین موزه ژاپن بود.

 • آدرس: ژاپن، توکیو، منطقه تایتو، پارک اوئنو، موزه ملی توکیو (نمایش روی نقشه)

موزه ملی مردم شناسی، مکزیک

 • مساحت: ۳۳,۰۰۰ متر مربع

نام موزه مردم شناسی روی تکه ای سنگ مرمر

منبع عکس: سایت plustop10.com 

موزه مردم‌شناسی از معروف‌ترین موزه‌های مکزیک است که در سال ۱۹۶۴ تاسیس شد و بزرگ‌ترین مجموعه هنرهای باستانی این کشور را در خود جای داده است. موزه مردم‌شناسی دارای ۲۳ نمایشگاه دائمی است که طبقه همکف به نمایشگاه‌های باستان‌شناسی و طبقه اول به نمایشگاه‌های قوم‌نگاری اختصاص دارند. در این نمایشگاه‌ها، اقلام مربوط به تمدن‌های پیشاکلمبی نمایش داده می‌شوند.

موزه مذکور به‌لطف وجود مجسمه‌های کواتلیکوئه (مادر خدایان) و سنگ خورشید یا مجسمه «آزتک» که برای اولین بار در پایان قرن ۱۸ نمایش داده شد، بر سر زبان‌ها افتاد و با وجود جابه‌جایی‌ها و تغییر نام‌های مکرر، آثار موجود در آن به‌طور تصاعدی افزایش یافته است. سنگ خورشید که به «سنگ تقویم» نیز مشهور است، مربوط به اواخر دوره قوم آزتک می‌شود و عده‌ای معتقدند که به خدای آتش تعلق داشته و قدمتی چند هزار ساله دارد. در کنار سنگ خورشید، سرهای سنگی اولمک، گنجینه مایاها، ماکت درپوش مقبره پاکال و مدل‌های مقایسه‌ای قلمرو گذشته آزتک و طرح معاصر آن وجود دارد.

این موزه ملی با حدود دو میلیون بازدیدکننده در سال، پربازدیدترین موزه در مکزیک به حساب می‌آید.

 • آدرس: مکزیک، میگوئل هیدالگو، پولانکو، Paseo de la Reforma، موزه ملی مردم‌شناسی (نمایش روی نقشه)

موزه ویکتوریا و آلبرت، لندن

 • مساحت: ۳۰,۶۵۸ متر مربع

نمای ساختمانی چند طبقه و تاریخی به رنگ سفید

منبع عکس: سایت plustop10.com 

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بزرگ‌ترین موزه‌ هنرهای تزیینی جهان به حساب می‌آید که در سال ۱۸۵۲ تاسیس شد و در سال ۱۹۰۹ به مکان فعلی خود ‎انتقال یافت. ۲,۲۷ میلیون اثر در ۱۴۵ گالری موزه قرار گرفته‌اند که پنج هزار سال تاریخ هنر را نشان می‌دهند و شامل آثار گوناگونی از سراسر جهان همچون اروپا، آفریقای شمالی، آسیا و آمریکای شمالی می‌شوند که قالی اردبیل، قدیمی‌ترین فرش جهان، نیز در میان آن‌ها به چشم می‌خورد.

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بزرگ‌ترین موزه هنرهای تزیینی جهان است

گالری‌های انگلیسی از ۱۵ گالری با حدود ۴۰۰۰ اثر از قرن‌های ۱۶ تا ۲۰ میلادی تشکیل شده‌اند. گالری آسیا، آثار متنوعی از جمله سلاح، سفال و غیره از چندین کشور آسیایی را به خود اختصاص داده است که معروف‌ترین اثر این بخش، «ببر تیپو» (Tipu's Tiger) نام دارد. در مجموعه‌ هنر اسلامی آن نیز خنجر طلای میناکاری‌شده‌ ایرانی و غلاف آن خودنمایی می‌کند.

عکس از موزه ای با سقف بلند و انواع مجسمه

منبع عکس: سایت intelligenthq.com

مجموعه‌ سرامیک و شیشه، بیش از ۸۰ هزار اثر از تمام قاره‌ها را در بر می‌گیرد و از بخش‌های جذاب آن می‌توان به مجموعه‌ شیشه‌های رنگی انگلیس و اروپا از قرن ۱۲ تا ۱۶ میلادی اشاره کرد. گالری‌های مجسمه نیز با صدها مجسمه و گچ‌کاری برجسته و ستون‌های بلند،‌ هر ببیننده‌ای را به خود خیره می‌کنند. در این گالری بیش از ۲۲ هزار اثر نگهداری می‌شود که نسخه‌ کپی تندیس داوود، اثر میکل‌آنژ، مهم‌ترین اثر این گالری است.

گالری معماری از بخش‌های جدیدتر موزه‌ محسوب می‌شود که با بیش از ۷۰۰ هزار عکس و ۶۰۰ هزار نقاشی، تاریخچه‌ معماری را به نمایش می‌گذارد. گالری مد و منسوجات بخش دیگری از موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به حساب می‌آید که لباس‌های تاریخی دوره‌ رنسانس تا به امروز و همین طور نمونه‌هایی از تکنیک‌های پارچه‎‌بافی را در خود جای داده است. گالری جواهرات با بیش از ۶۰۰۰ اثر از دوران مصر باستان تا به امروز و گالری مبلمان با تمرکز بر وسایل انگلیسی و طراحان قرن ۱۸ تا ۲۰ میلادی سایر بخش‌های این موزه را تشکیل می‌دهند.

 • آدرس: بریتانیا، لندن، جاده کرومول، موزه ویکتوریا و آلبرت (نمایش روی نقشه)

موزه ملی کره، کره جنوبی

 • مساحت: ۲۷,۰۹۰ متر مربع

ورودی موزه ملی کره

منبع عکس: سایت plustop10.com 

موزه ملی کره، بزرگ‌ترین موزه کره جنوبی و سومین موزه بزرگ آسیا است که در سال ۱۹۴۵ در سئول تاسیس شد و تاریخ جالب کره از دوران باستان تا مدرن را نشان می‌دهد. موزه در سال ۲۰۰۵ در ساختمان جدیدی بازگشایی شد و علاوه بر نمایش آثار گوناگونی از تاریخ پرفرازونشیب کره جنوبی از دوران باستانی تا معاصر، اجرای برنامه‌های فرهنگی-هنری و آموزشی را نیز در دستور کار خود دارد.

این موزه با بیش از ۲۲۰ هزار اثر در مجموعه‌های خود، همچون یک موسسه فرهنگی، نماینده هنر و فرهنگ کره جنوبی است. نمایشگاه‌های موزه به سه طبقه تقسیم شده‌اند که گذشته، حال و آینده کره جنوبی را به تصویر می‌کشند. ۶ گالری دائمی در موزه وجود دارد که عبارت‌اند از گالری پیش از تاریخ و تاریخ باستان، گالری تاریخ قرون‌وسطا و دوران مدرن نخستین، گالری هدایا، گالری خوشنویسی و نقاشی، گالری هنر آسیایی و گالری مجسمه‌سازی و صنایع دستی.

آثار مرتبط با جاده ابریشم از آسیای مرکزی، آسیای شرقی و کره نیز بخش مهمی از این موزه را تشکیل می‌دهند. مجموعه منحصربه‌فردی از آثار «زیردریایی سینان» (Sinan Undersea Relics) برای بازدیدکنندگان جذابیت دارد. این کشتی غرق‌شده چینی در سال ۱۹۷۵ در سواحل جنوب غربی کره نزدیک به سینان پیدا شد که حدود ۳۰ هزار اثر متفاوت مربوط به جاده ابریشم را در خود جا داده بود و کالاهای چینی متعددی از سکه و ظروف تا صنایع فلزی و اشیای پزشکی در میان آن‌ها وجود داشت. موزه ملی با ارائه خدمات پیشرفته به بازدیدکنندگان امکان استفاده از تور دیجیتالی را می‌دهد که برای افراد ۱۴ سال به بالا دردسترس است.

محوطه این موزه نیز جذابیت زیادی برای گردشگران دارد؛ زیرا در مرکز پارک خانوادگی یونگسان و مشرف به رودخانه هان واقع شده است و در پس‌زمینه آن کوه نامسان قرار دارد. موزه ملی کره موفق شده است که این آثار مهم را در طول جنگ‌ها و وقایع زمان حفظ کند و امروزه بازدیدکنندگانی از سراسر جهان دارد.

 • آدرس: کره جنوبی، یونگسان گو، سئوبینگو دانگ، سئوبینگو رو ۱۳۷، موزه ملی کره (نمایش روی نقشه)

موسسه هنر شیکاگو، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: ۲۶,۰۰۰ متر مربع

نمای ورودی موزه شیکاگو با گردشگرانی در مقابلش

منبع عکس: سایت plustop10.com 

موسسه هنر شیکاگو، دومین موزه بزرگ ایالات متحده آمریکا و دهمین موزه بزرگ جهان است که در سال ۱۸۷۹ در شهر شیکاگو تاسیس شد و هیچ سفری به شیکاگو بدون بازدید از آن کامل نمی‌شود. موسسه مذکور که همواره در بین موزه‌های برتر جهان از نظر مسافران تریپ ادوایزر رتبه‌بندی شده، میزبان بزرگ‌ترین مجموعه نقاشی‌های امپرسیونیستی خارج از پاریس از جمله آثار مونه، رنوار، سورا و ون‌گوگ است. این موزه بیش از ۳۰۰ هزار مجموعه هنری دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند از آثار هنری در ساختمان قدیمی و همچنین بخش مدرن لذت ببرند که توسط معمار معروف «رنزو پیانو» (Renzo Piano) طراحی شده است.

جالب اینکه موسسه هنر شیکاگو به آثار چاپی ژاپن قدیم، هنر امپراتوری بیزانس و به‌طور خاص مجموعه‌ای استثنائی از نقاشی‌های فرهنگ غربی شهرت دارد. اینجا به‌عنوان یک موسسه تحقیقاتی، دارای بخش علم حفاظت است که شامل پنج آزمایشگاه حفاظتی می‌شود؛ ضمن اینکه یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های تاریخ هنر و معماری کشور در این محل فعالیت می‌کند.

 • آدرس: ایالات متحده آمریکا، شیکاگو، خیابان میشیگان ۱۱۱، موسسه هنر شیکاگو (نمایش روی نقشه)

موزه نانجینگ، چین

 • مساحت: ۲۶,۰۰۰ متر مربع

سازه ای به سبک چینی با سقف شیروانی و حیاطی بزرگ

منبع عکس: سایت gilgendoorsystems.com

موزه نانجینگ از بزرگ‌ترین موزه‌های چین محسوب می‌شود که به محل نمایش ۴۰۰ هزار مجموعه هنری اختصاص دارد. این موزه به‌طور جامع داستان تمدن این کشور از دوران پارینه سنگی را پوشش می‌دهد و ۶ سالن نمایشگاهی دارد که عبارت‌اند از تالار تاریخی، تالار هنر، تالار دیجیتال، تالار جمهوری چین، تالار میراث فرهنگی ناملموس و سالن نمایشگاه ویژه. در این موزه می‌توانید از چراغ روغنی قرون‌وسطایی از دوره هان گرفته تا آثار هنری بی‌نظیری از چینی‌های سلطنتی متعلق به سلسله‌های کینگ و مینگ و همچنین مجسمه‌های یشم، نقاشی و... را تماشا کنید.

در سالن تاریخی موزه نانجینگ، نمایشگاهی دائمی به نام نمایشگاه منطقه جیانگ سو در دوران باستان وجود دارد که به‌ترتیب زمانی از دوران باستان تا سلسله‌های مینگ و کینگ را نشان می‌دهد. در اینجا از اسکلت دایناسورها تا دیواری باستانی متعلق به سلسله‌های شمالی و جنوبی به چشم می‌خورد.

لباسی قدیمی به رنگ طلایی در موزه

منبع عکس: سایت africa.chinadaily.com.cn

بخش هنری از ۱۱ گالری تشکیل شده است. گالری مجسمه‌سازی با آثار مربوط به دوران باستان؛ گالری نقاشی با معرفی ۱۱۰ مکتب نقاشی محلی از سلسله‌های مینگ و کینگ؛ گالری «Chenzhifo» با نقاشی‌های متعددی از گل‌ها و پرندگان Chenzhifo؛ گالری هنر فوبائوشی با نقاشی‌ها و آثار کاغذی مرتبط با نقاشی فوبائوشی؛ گالری مجسمه‌سازی «Wuweishan» با مجسمه‌های متعددی از افراد مشهور داخلی و خارجی همچون لئوناردو داوینچی، از جمله این گالری‌ها هستند.

سالن دیجیتال موزه نانجینگ به دو سالن واقعی و سالن مجازی تقسیم می‌شود. سالن واقعی برای نمایش تمدن باستانی چین ایجاد شده است. سالن مجازی با استفاده از اینترنت و تشخیص تصویر، بخش دیگری از سالن دیجیتال به حساب می‌آید که به بازدیدکنندگان امکان انجام بازی‌های تعاملی برای آشنایی بیشتر با چین باستان را می‌دهد. سالن جمهوری چین، به زندگی مردم بومی در دوران جمهوری چین اختصاص دارد. بسیاری از ساختمان‌های مسکونی در جمهوری چین مانند اداره پست، آرایشگاه، داروخانه چینی و جواهرفروشی در کنار خیابان قرار دارند و همگی فعالیت می‌کنند. تالار میراث فرهنگی ناملموس به نمایش آثار و هنر سنتی جیانگ سو مانند برش کاغذ، ساخت فانوس جشنواره، قصه‌گویی و... مربوط می‌شود.

 • آدرس: چین، جیانگسو شنگ، نانجینگ شی، منطقه شوانوو، جاده شرقی ژونگشان، موزه نانجینگ (نمایش روی نقشه)

موزه بریتانیا، لندن

 • مساحت: ۲۵,۷۰۰ متر مربع

فضای داخلی سالنی با سازه ای استوانه ای در وسط و سقفی شیشه ای

منبع عکس: سایت tripsavvy.com

موزه بریتانیا بزرگ‌ترین موزه انگستان و یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های جهان است که آثاری از تمام قاره‌ها در آن پیدا می‌شود. این موزه به هنر، فرهنگ و تاریخ جهان اختصاص دارد و شامل هشت میلیون اثر ارزشمند از استخوان‌های بسیار قدیمی تا بخش‌هایی از پارتنون آتن و اتاق‌های کاخ آشوری می‌شود. موزه بریتانیا در طول تاریخ گسترش یافت و بخش‌های دیگری مانند موزه تاریخ طبیعی لندن به آن اضافه شد که از موزه‌ بریتانیا جدا شد و فعالیتش را به‌صورت مستقل ادامه داد.

علی‌رغم تمام آثار برجسته‌ای که در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده است، جاذبه اصلی آن را می‌توان گالری مصر دانست. در این گالری‌ تماشایی، آثار متنوعی از جمله تندیس‌های نیم‌تنه و تابوت‌ها و غیره به‌چشم می‌خورد که جذاب‌ترین آن‌ها، سنگ رزتا متعلق به ۱۹۶ قبل از میلاد است. مجسمه‌ نیم‌تنه‌ رامسس دوم نیز از آثار مشهور این بخش محسوب می‌شود.

در بخش مجسمه‌های پارتنون، مجسمه‌های زیبایی از معبد پارتنون در آکروپولیس آتن وجود دارد که در فاصله سال‌‌های ۴۳۸ تا ۴۴۷ قبل از میلاد ساخته شده‌اند. بخش سفال‌های چینی، مجموعه‌ بی‌نظیری از حدود ۱۷۰۰ سرامیک‌ و سفال‌ کمیاب را در بر می‌گیرد که قدمت برخی از آن‌ها به زمان ابداع ظروف چینی در ۲۰۰۰ سال پیش برمی‌گردند. آثار کشتی ساتون هوو در بخش دیگری از موزه در معرض دید قرار دارد که شامل جواهرات طلا، ظروف نقره‌، کلاه‌خود آهنی و تابوت مجلل می‌شود.

در بخش شکار شیر امپراتوری آشور می‌توانید صحنه‌هایی از مراسم شکار آخرین فرمانروای مقتدر آشوریان را مشاهده کنید که از لحظه‌ رهاکردن شیرها تا مرحله‌ تعقیب و شکار را به نمایش می‌گذارند. گالری‌های روشنگری، کلکسیون آفریقایی و... سایر بخش‌های موزه بریتانیا را تشکیل می‌دهند.

گالری ملی هنر، ایالات متحده آمریکا

 • مساحت: ۲۵,۲۰۰

موزه ای با معماری متفاوت و سازه ای چندضلعی

عکاس: ناشناس

گالری ملی هنر به‌عنوان مرکز هنرهای تجسمی، فرهنگ و آموزش در واشینگتن تاسیس شد و بیش از ۱۵۰ هزار نقاشی، هنرهای تزیینی، مجسمه، چاپ، عکس و نقاشی با محوریت تاریخ هنر غرب را به نمایش می‌گذارد. این موزه از دو ساختمان تشکیل شده است؛ ساختمان غربی با قدمت بیشتر در سال ۱۹۴۱ به پایان رسید و ساختمان شرقی که با گذرگاه زیرزمینی به بخش غربی متصل می‌شود.

ساختمان غربی با استفاده از سنگ مرمر صورتی توسط «جان راسل پوپ» (John Russel Pope) طراحی شد و مجموعه وسیعی از مجسمه‌ها و نقاشی‌های هنرمندان اروپایی از دوران قدیم از جمله کلود مونه، ورمیر، ون‌گوگ و لئوناردو داوینچی در آن به نمایش درآمده است.

ساختمان شرقی که در سال ۱۹۷۸ تکمیل شد، از نظر طراحی در تضاد کامل با ساختمان غربی است و به‌شکل ذوزنقه شباهت دارد. این بخش به هنر مدرن و معاصر اختصاص یافته و مجموعه‌ای از آثار پابلو پیکاسو، اندی وارهول، هنری ماتیس، رابرت مادرول و... را نمایش می‌دهد.

آدرس: ایالت متحده آمریکا، واشینگتن دی‌سی، خیابان کانستیتوشن، گالری ملی هنر (نمایش روی نقشه)

موزه هنر و تاریخ، ‌بلژیک

سازه ای تاریخی با گنبد و ستون در هوای آفتابی

منبع عکس: سایت travelling-twins

موزه هنر و تاریخ در «پارک سنکوانتنر» (Cinquantenaire Park) در بروکسل، پایتخت بلژیک واقع شده است. اولین مجموعه‌ این موزه به دوره دوک بورگوندی برمی‌گردد. امروزه مجموعه‌های موزه به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از: باستان‌شناسی ملی، دوره باستانی کلاسیک، تمدن غیراروپایی و هنرهای تزیینی اروپایی.

باستان‌شناسی ملی شامل مجموعه بزرگی از آثار باستان‌شناسی از دوران ماقبل تاریخ، دوره گالو رومی و مروونژی‌ها می‌شود. در دوره باستانی کلاسیک شاهد آثاری از تمدن‌های مصر باستان، خاورمیانه، روم و یونان خواهید بود. بخش‌های غیراروپایی به آثار آسیایی مانند کره، ژاپن، چین و آسیای جنوب شرقی اختصاص دارند. بخش اروپایی به هنرهای قاره اروپا و قرون‌وسطا می‌پردازد و از مجسمه و سرامیک تا مبلمان، ظروف شیشه‌ای و فلزات در آن یافت می‌شود.

در این مقاله از کجارو به معرفی بزرگ‌ترین موزه‌های جهان پرداختیم. اگر تاکنون از این موزه‌ها دیدن کرده‌اید، می‌توانید نظر و تجربه خود را با کاربران ما در میان بگذارید.

پرسش‌های متداول

بزرگترین موزه جهان کدام است؟

موزه لوور واقع در پاریس فرانسه با مساحت ۷۲,۷۳۵ متر مربع، بزرگ‌ترین موزه جهان محسوب می‌شود که به بزرگی ۲۸۰ زمین تنیس است.

پربازدیدترین موزه آمریکا کدام است؟

موزه متروپولیتن پربازدیدترین موزه آمریکا محسوب می‌شود

بزرگ‌ترین موزه‌ هنرهای تزیینی جهان کدام است؟

موزه ویکتوریا و آلبرت لندن بزرگ‌ترین موزه هنرهای تزیینی جهان است .

مشهورترین آثار موزه لوور چیست؟

از معروف‌ترین آثار هنری لوور می‌توان از مونالیزا، ونوس میلو و پیروزی بالدار ساموتراس نام برد..

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها موزه

  دیدگاه