در مورد ادامه تحصیل در کشور ترکیه بیشتر بدانید...

بخش تبلیغات
پنجشنبه، ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰
در مورد ادامه تحصیل در کشور ترکیه بیشتر بدانید...

ادامه تحصیل در ترکیه چه در دانشگاه و چه در دوران قبل از دانشگاه، باکیفیت بالاتر و هزینه کمتر نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز است.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

نظام آموزش ترکیه تحت نظارت وزارت آموزش‌وپرورش این کشور قرار دارد. به‌طور کلی، ادامه تحصیل در ترکیه چه در دانشگاه و چه در دوران قبل از دانشگاه، باکیفیت بالاتر و هزینه کمتر نسبت به سایر کشورهای هم‌تراز انجام می‌گیرد. به‌گونه‌ای که می‌توان به کیفیت آموزشی ترکیه در تمامی مقاطع تحصیلی اطمینان داشت. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه یک فرصت مناسب برای افرادی است که رویای ادامه تحصیل پزشکی در ترکیه را در سر پرورش می‌دهند. با ما همراه باشد تا هرآنچه که باید برای ادامه تحصیل در ترکیه لازم است بدانید را خدمت‌تان بیان کنیم.

نکاتی مفید درباره ادامه تحصیل در ترکیه

رپورتاژ

سیستم تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه تفاوت چندانی با سیستم تحصیل در اتحادیه اروپا ندارد؛ چراکه ترکیه نیز جزو معاهده بولونیا است. تحصیل در دانشگاه‌های ترکیه در سه سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری انجام می‌گیرد. برخی از دانشگاه‌های ترکیه، برنامه‌های آموزشی خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

دانشگاه‌هایی مثل:

۱. دانشگاه فنی خاورمیانه METU

۲. دانشگاه آیدین استانبول

۳. دانشگاه TED

۴. دانشگاه بیلکنت

۵. دانشگاه کوچ

۶. دانشگاه سهیر استانبول (ŞEHİR)

این یک واقعیت است که ترکیه به خاطر نزدیکی به آسیا و اروپا، مرکز توجه دانشجویان بین‌المللی زیادی قرارگرفته است. بنابراین اخذ پذیرش در برخی از رشته‌ها پر تقاضا در این کشور به‌سادگی امکان‌پذیر نیست، اما با رعایت چند نکته کاربردی خواهید توانست تحصیل پزشکی در ترکیه را به‌راحتی تجربه کنید.

تحصیل پزشکی در ترکیه:

متقاضی برای تحصیل پزشکی در ترکیه باید در آزمون پذیرش دانشگاه قبول شود. برای تحقق این مهم دو نوع آزمون وجود دارد، آزمون YÖS و آزمون SAT. از آنجا که برخی از دانشگاه‌ها آزمون YÖS را می‌پذیرند و برخی دیگر آزمون SAT را قبول دارند، متقاضی با توجه به نوع دانشگاه انتخابی خود باید در یکی از این آزمون‌ها شرکت کند.

همچنین برای تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی متقاضی باید یکی از مدارک PTE ،TOFEL یا IELTS را ارائه دهد یا در آزمون زبان دانشگاه مورد نظر نمره قبولی را کسب کند.

اگر متقاضی قصد ادامه تحصیل به زبان ترکی را دارد، باید مدرک زبان ترکی مثل TÖMER را ارائه دهد یا در آزمون زبان ترکی دانشگاه موردنظر نمره لازم را کسب کند.

مدارک لازم برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه:

هر دانشجو باید مدارک خاصی را برای پذیرش و تحصیل در ترکیه ارائه دهد ، مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در ترکیه عبارت‌اند از:

۱. فرم درخواست پذیرش (تکمیل شده)

۲. گواهی پایان آموزش متوسطه (دبیرستان)

۳. اگر قصد تحصیل به زبان انگلیسی را دارید، ارائه مدرک زبان انگلیسی

۴. داشتن توانایی مالی (هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه و شهریه دانشگاه)

۵. هزینه درخواست تحصیل پزشکی در ترکیه ۳۵ تا ۱۰۰ دلار است

۶. ارائه مدرک قبولی در آزمون پذیرش

رپورتاژ

رویکرد آموزشی تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

مدت زمان تحصیل در رشته دندانپزشکی در ترکیه پنج سال به طول می‌انجامد. این پنج سال به دو مرحله تحصیلی تقسیم می‌شود.

 • مرحله اول دو سال طول می‌کشد و دروس نظری و عملی در طی این مدت آموزش داده می‌شوند.
 • مرحله دوم سه سال به طول می‌انجامد؛ در این سه سال دانشجویان در بیمارستان‌ها مستقر شده و به‌صورت عملی آموزش داده می‌شوند و مهارت‌های لازم را برای ایفای این شغل در جامعه کسب می‌کنند.

هر سال تحصیلی دندانپزشکی در ترکیه به دوره‌های سه ماهه تقسیم می‌شود. با این وجود ممکن است تاریخ شروع سال تحصیلی در دانشگاه‌های مختلف با یکدیگر متفاوت باشد. اما به‌طور معمول، اکثر دانشگاه‌های ترکیه ترم اول خود را در ماه سپتامبر (شهریور) و ترم دوم خود را در ماه فوریه (فوریه) آغاز می‌کنند.

زبان تحصیل دندانپزشکی در ترکیه:

تحصیل دندانپزشکی در ترکیه به یکی از دو زبان انگلیسی یا ترکی امکان‌پذیر است. چنانچه متقاضی قصد تحصیل به زبان ترکی دارد، باید در آزمون TÖMER نمره مناسب را کسب کند یا در آزمون زبان ترکی که توسط دانشگاه برگزار می‌شود موفق شود. همچنین اگر متقاضی قصد دارد به زبان انگلیسی ادامه تحصیل دهد، باید مهارت زبان خود را با داشتن مدرک زبان در یکی از آزمون‌های TOEFL و IELTS اثبات کند یا در آزمون زبان دانشگاه موردنظر نمره مناسب را کسب کند.

شاید لازم باشد بدانید که درک زبان ترکی برای افرادی که به زبان انگلیسی به تحصیل دندانپزشکی در ترکیه می‌پردازند، خالی از اهمیت نخواهد بود چراکه در نهایت دانشجو در دوره آموزش عملی برای ارتباط برقرار کردن با بیمار به درک زبان ترکی نیاز خواهد داشت.

 • معمولا هزینه تحصیل دندانپزشکی به زبان ترکی در مقایسه با زبان انگلیسی بسیار ارزان‌تر است. با این وجود، در برخی از دانشکده‌ها بین هزینه‌های تحصیل به انگلیسی یا ترکی تفاوت زیادی وجود ندارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل دندانپزشکی ترکیه:

 • تکمیل فرم درخواست پذیرش در دانشگاه مورد نظر
 • ارائه اصل دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به زبان ترکی یا انگلیسی.
 • ریز نمرات دبیرستان و ترجمه آن به زبان انگلیسی یا ترکی.
 • گواهی اثبات مهارت زبان
 • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه
 • پرداخت هزینه ثبت‌نام

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه یک فرصت مناسب برای افرادی است که رویای تحصیل رشته پزشکی را در سر پرورش می‌دهند. برای اغلب افراد تحصیل پزشکی در کشور خود به‌دلیل شرایط فوق‌العاده سخت‌گیرانه یا هزینه‌های بالای تحصیل در این رشته محبوب، میسر نیست.

بنابراین ترکیه می‌تواند برای این دست از افراد گزینه بسیار مناسبی محسوب شود. چراکه مدارک اعطایی پزشکی در ترکیه مورد تایید اکثر کشورهای جهان است. همچنین هزینه ادامه تحصیل در ترکیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی بسیار کمتر است. در این مقاله به‌صورت کامل شرایط تحصیل پزشکی در ترکیه خدمتتان معرفی شد. همچنین در رابطه با تحصیل دندانپزشکی در ترکیه نیز که جزو رشته‌های پرطرفدار در بین ایرانیان است، اطلاعاتی خدمت‌تان قرار داده شد.

مطالب مرتبط:

  برچسب‌ها تبلیغات

  دیدگاه