کشف کاخ‌های دوره افشاریه در کاوش‌های باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادری

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۱۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴
کشف کاخ‌های دوره افشاریه در کاوش‌های باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادری

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از کشف کاخ‌های دوره افشاریه و گورستان‌های پیش ‌از تاریخ در کاوش‌های باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادری خبر داد.

حامد طهماسبی‌ زاوه، سرپرست هیئت باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادری از کشف کاخ‌های دوره افشاریه و گورستان‌های پیش ‌از تاریخ با فرهنگ اقوام کوچ‌روی اوراسیا، در میان کاوش‌های باستان‌شناسی این منطقه خبر داد. وی با اشاره به اکتشاف ۱۲۷ اثر تاریخی شناسایی شده که بازه زمانی عصر مفرغ تا دوره قاجار را در برمی‌گیرد، اذعان داشت:

در این بررسی کاخ‌های دوره افشاریه در روستای گرو، روستای قله زو و روستای خلج برای نخستین‌بار شناسایی شدند. همچنین، چندین محوطه تاریخی در روستای گرو و روستای قله زو مورد شناسایی و مطالعه قرار گرفته است.

طهماسبی زاوه با اشاره به شناسایی آسیاب‌ها، آسبادها، سیستم آبرسانی با استفاده از تنبوشه‌های سفالی، قنات، چندین مجموعه ذخیره آب (آب‌انبارها و حوض‌انبارها و بند تاریخی) پنج دروازه اصلی (ارغوان‌شاه، نفطه، دهچه، چوب‌بست و کشتنی)، چندین راه فرعی تاریخی، راه‌های سنگ‌فرش پله‌ای، یک معدن تاریخی سنگ در روستای نفطه، دیوارهای تاریخی، برج و باروها، قلعه‌ها، مساجد، حمام‌ها، پل‌ها و باغ‌ها در محدوده این گورستان تاریخی، اذعان داشت:

گورستان‌های پیش‌ از تاریخی شناسایی‌شده، بخشی از فرهنگ اقوام کوچ‌روی اوراسیا را نشان می‌دهد که تاکنون در نیمه شرقی ایران گزارش نشده بود و در این بررسی برای نخستین بار در خراسان بزرگ و در محدوده کلات مورد شناسایی قرار گرفت.

سرپرست هیئت باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات نادر با اشاره به شناسایی این فرهنگ در کشورهای حوزه دریای کاسپین و در ایران در آذربایجان شرقی و اردبیل، اظهار داشت:

ادامه مطالعات باستان‌شناسی در محدوده دژ طبیعی کلات می‌تواند به ارائه اطلاعات منحصر بفردی از اقوام مهاجر اوراسیا در طول ادوار عصر مفرغ و آهن منجر شود و همچنین اطلاعات ذی‌قیمتی در مورد معماری تدافعی دوره افشاریه و قاجاریه در اختیار علاقه‌مندان به فرهنگ و تاریخ این مرز و بوم قرار دهد.

بنا بر گفته طهماسبی زاوه و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بررسی باستان‌شناسی محدوده دژ طبیعی کلات با ضرورت انجام مطالعات هدفمند باستان‌شناسی در پهنه فرهنگی تاریخی دژ طبیعی کلات نادر و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان‌ رضوی آغاز شده است.

منبع ایسنا

دیدگاه