ممنوعیت سفر از ۱۲ کشور به ایران

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۱۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
ممنوعیت سفر از ۱۲ کشور به ایران

طبق آخرین تصمیم‌های اخذ شده برای تردد مسافری بین ایران و سایر کشورها، پذیرش مسافر از کشورهای دارای سویه جهش‌یافته به ایران تا اطلاع ثانوی ممنوع است.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درباره آخرین تصمیم‌های گرفته‌شده برای تردد مسافری بین ایران و سایر کشورها، به آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا پیرو تصمیم وزارت بهداشت اشاره کرد و در این رابطه چنین گفت:

هم‌اینک مرزها برای ترددهای بین‌المللی با رعایت پروتکل‌ها باز است و تردد هم انجام می‌شود. ایرانی‌های خارج از کشور و اتباعی که به ویزا نیاز ندارند، نیز محدودیتی برای سفر به ایران ندارند. ضمن این‌که ویزا کاری، دانشجویی و درمان (گردشگری سلامت) برای شهروندان خارجی صادر می‌شود. برای ازسرگیری صدور ویزای گردشگری از نیمه دوم تیرماه نیز قول داده شده است.

او درباره شرایط سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور نیز اظهار کرد که سفرها و تورهای خروجی بر اساس مقررات حاکم در کشورهای مقصد انجام می‌شود. تیموری با اشاره به دستورالعملی که در ارتباط با مقررات سفر به ایران به‌تازگی ابلاغ شده است، گفت:

برای ساماندهی ترددهای بین‌المللی در مرزها، دستورالعملی با محوریت وزارت کشور و حضور دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت میراث فرهنگی و گردشگری تهیه شد که محتوای آن در اصل، بخشی از مفاد آن دستورالعمل (پروتکل سفر به ایران) است که به مصوبه ستاد ملی کرونا نیاز نداشت و وقتی مطرح شد، تاییدیه کمیته امنیتی و انتظامی ستاد کرونا را گرفت و قرار شد اجرایی شود که بلافاصله همان موقع ابلاغ شد.

در آخرین به‌روز رسانی مقررات سفر به ایران، ورود از ۱۲ کشور ممنوع و محدودیت‌ها برای مسافران ورودی از ۲۴ کشور دیگر افزایش یافت. همچنین شرط تست PCR (PCR) برای مسافران واکسینه‌شده حذف شد

طبق گفته‌های معاونت گردشگری بخش دیگر این دستورالعمل از جمله صدور ویزا گردشگری که به ابطال مصوبه قبلی ستاد کرونا (ممنوعیت صدور ویزا گردشگری _ فروردین ۹۹) نیاز داشت، در نوبت طرح و تصویب در جلسه اصلی کرونا قرار گرفته است.

معاون گردشگری در ادامه محتوای دستورالعمل «به‌روز رسانی فهرست کشورها از نظر مقدار گردش سویه جهش‌یافته ویروس کرونا» ابلاغی از سوی علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت را شرح داد. در این دستورالعمل بر تشدید مراقبت‌ها در مبادی مرزی هوایی و دریایی تاکید شده و فهرست کشورها بر اساس شیوع و بروز ویروس جهش‌یافته نیز به سه دسته زیر تقسیم شده است:

  • کشورهای ویژه (کشورهای دارای سویه جهش‌یافته)، پذیرش مسافر از این کشورها به‌طور مستقیم و غیرمستقیم تا اطلاع ثانوی ممنوع است. ورود دیپلمات‌ها، ماموران دولتی و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی منوط به تایید وزارت امور خارجه با رعایت پروتکل‌های ابلاغی است. این کشورها در حال حاضر شامل بوتسوانا، برزیل، اسواتینی، هندوستان، اسوتو، مالاوی، موزامبیک، نپال، آفریقای جنوبی، اوروگوئه، زامبیا و زیمبابوه است.
  • کشورهای پرخطر (کشورهایی با بروز بالای بیماری)، سفرهای مستقیم و غیرمستقیم از این کشورها برقرار است، اما مسافران ورودی از این کشورها علاوه بر تست منفی PCR از نظر کرونا در مبدا (با مهلت ۹۶ ساعت) لازم است در هنگام ورود تحت بررسی آزمایشگاهی دوباره (تست PCR) قرار گیرند. رعایت پروتکل ابلاغی مراقبت مرزی هوایی ـ دریایی الزامی است. فهرست این کشورها در حال حاضر شامل آرژانتین، بحرین، بولیوی، کیپ‌ورد، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مصر، کویت، لیتوانی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، سیشل، سریلانکا، سودان، سوریه، تانزانیا، ترینیداد و تونس است.
  • سایر کشورها در حال حاضر منع تردد سفر نداشته و تست PCR منفی از کشور مبدا با مهلت ۹۶ ساعت، برای ورود به کشور کفایت می‌کند. غربالگری علامتی (مراقبت سندرومیک) برای این گروه انجام خواهد شد و در صورت نیاز، تست PCR دوباره به عمل خواهد آمد.

تبصره ۱) مسافران ورودی از کشورهای اروپایی همانند سایر مسافران باید تست PCR منفی از کشور مبدا با مهلت ۹۶ ساعت قبل را همراه داشته باشند. برای افرادی که دو نوبت واکسن تزریق کرده‌اند و ۱۵ روز از دوز دوم گذشته باشد، با داشتن کارت واکسیناسیون اقدام دیگری لازم نیست. افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند یا واکسیناسیون ناقص دارند باید در بدو ورود تست PCR از آن‌ها گرفته شود و تا زمان جواب در منزل در قرنطینه باشند.

تبصره ۲) در جلسه مورخ ۱۴۰۰/۲/۲۴ مقرر شد چنانچه کشورهای همسایه در گروه پرخطر قرار گیرند در بدو ورود، PCR منفی با مهلت ۹۶ ساعته، ارائه دهند و در بدو ورود مراقبت سندرومیک به عمل آید. صرفا در صورت علامت‌دار بودن از آن‌ها تست PCR دوباره به عمل خواهد آمد.

تبصره ۳) برای مسافران ترانزیت هوایی و جاده‌ای، وجود تست PCR منفی با مهلت ۹۶ ساعت از مبدا کفایت می‌کند.

تبصره ۴) برای مسافران ورودی از مرزهای زمینی PCR منفی با مهلت ۹۶ ساعت و در صورت ورود از کشورهای پرخطر، تست رپید (سریع) و در صورت لزوم، تست PCR دوباره انجام خواهد شد.

تبصره ۵) تردد مسافران ترانزیت آذربایجانی برای رفت و آمد روزانه از طریق خاک ایران (ورود و خروج از مرز جلفا و مرز بیله‌سوار) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و بدون ارائه تست بدون مانع است.

تبصره ۶) برقراری سفرهای جاده‌ای با ناوگان حمل و نقل عمومی در مسیرهای بین‌المللی بین ایران و کشورهای همسایه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ارائه تست PCRِ منفی با اعتبار ۹۶ ساعت در بدو ورود بدون مانع است.

منبع ایسنا
برچسب‌ها سفر امن

دیدگاه