سفر وزیر گردشگری به مسکو برای امضای توافق‌نامه لغو ویزای گروهی

پوریا  محمدی پیوند
یکشنبه، ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۶
سفر وزیر گردشگری به مسکو برای امضای توافق‌نامه لغو ویزای گروهی

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای امضای توافق‌نامه‌ای در جهت توسعه گردشگری بین ایران و روسیه وارد مسکو شد.

علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به‌منظور امضای توافق‌نامه لغو ویزای گروهی بین ایران و روسیه و با هدف توسعه گردشگری، روز یکشنبه ۱۶ خرداد ماه به مسکو سفر کرد. مقام فدرال گردشگری روسیه و سفیر ایران برای استقبال از علی‌اصغر مونسان به فرودگاه رفتند.

دکتر مونسان در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی شرمتیوود مسکو، در جمع خبرنگاران اعلام کرد:

بر اساس این سند که در نشستی با رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه امضا خواهیم کرد، گردشگران دو کشور از طریق شرکتهای معتبر گردشگری و با ویزای گروهی پنج تا ۵۰ نفره به ایران و روسیه سفر خواهند کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه به‌دنبال امضای این سند، سفرهای گروهی بدون روادید میان دو کشور اجرایی خواهد شد، اظهار داشت:

در این سفر همچنین تفاهم‌نامه همکاری بین موزه نیاوران ایران و موزه پوشکین روسیه به امضا خواهد رسید.

مونسان صنعت گردشگری را از صنایع پویای جهان و موثر در گردشگ مالی دو کشور ایران و روسیه توصیف کرد و اظهار امیدواری کرد که امضای این موافقتنامه و همچنین از بین رفتن ویروس کرونا شاهد افزایش چشمگیر گردشگران دو کشور باشیم. وی  افزایش پروازها بین دو کشور ایران و روسیه را نتیجه لغو ویزای گروهی بین طرفین پیش‌بینی کرد و گفت:

برنامه‌ای برای لغو ویزای انفرادی میان دو کشور وجود ندارد. طبیعی است که ابتدا منتظر نتیجه تجربه لغو روادید گروهی باشیم و پس از آن اگر نیازی احساس شد به فکر روادید انفرادی نیز خواهیم بود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه لغو روادید گروهی میان دو کشور در سال ۱۳۹۶ (۲۸ مارس ۲۰۱۷) در مسکو به امضا طرفین رسیده بود و برای اجرای آن، ضرورت داشت برنامه اقدام مشترکی تنظیم شود تا فرایند اجرای آن را مشخص سازد. برنامه اقدام مشترک دو کشور برای بازه سه ساله ۲۰۲۲-۲۰۲۰ تنظیم شده است که امکان تمدید و بازنگری در آن نیز وجود خواهد داشت.

مطالب مرتبط:

    منبع ایرنا

    دیدگاه