ابلاغ مراتب ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس به استاندار کرمانشاه

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۲
ابلاغ مراتب ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس به استاندار کرمانشاه

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دو نامه‌ جداگانه مراتب ثبت ۱۰ اثر میراث فرهنگی ناملموس را به استاندار کرمانشاه ابلاغ کرد.

دکتر علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، طی دو نامه مراتب ثبت ۱۰ اثر میراث فرهنگی ناملموس را به هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه ابلاغ کرد. متن این دو نامه به شرح زیر است:

در اجرای ماده یک از قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۲ و مواد ۱۱ و ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲ و ۳ آیین‌نامه اجرایی قانون مذکور مصوب ۱۳۸۷/۱۱/۶ هیأت محترم وزیران و با رعایت مقررات آیین‌نامه اجرایی مذکور، میراث فرهنگی ناملموس با عنوان «مهارت بنه‌بافی» به شماره ۲۳۴۷، «مولودی‌خوانی حضرت رسول (ص) مسجد پاوه» به شماره ۲۳۴۸، «مهارت پخت شیرینی کوته» به شماره ۲۳۴۹، «مهارت پخت آش گیلاخه» به شماره ۲۳۵۰، «سنت تهیه و هدیه دادن سیب میخک‌کوب» به شماره ۲۳۵۱، «بازی هلک و ملک» به شماره ۲۳۵۲، «مهارت پخت غذای شوانانه» به شماره ۲۳۵۳ و «بازی قیل و بردان» به شماره ۲۳۵۴ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس در تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ به ثبت رسیده است. هرگونه اقدام که موجب حفظ و احیای این میراث شود، مورد تاکید است.

همچنین دو میراث فرهنگی ناملموس با عنوان «مهارت تهیه ولوش (بلغور)» (منطقه‌ای به پیشنهاد کردستان) به شماره ۲۱۹۴ و «مهارت پخت غذای سلیمانی» (منطقه‌ای به پیشنهاد کردستان) به شماره ۲۱۹۷ در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس که در تاریخ ۱۳۹۹/۶/۱۷ به ثبت رسیده است.

مطالب مرتبط:

    دیدگاه