موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۲
موزه موسیقی اصفهان در آستانه تعطیلی

مدیر موزه موسیقی اصفهان از قرارگیری این موزه در آستانه تعطیلی به‌دلیل آسیب‌های ناشی از دوره کرونا و عدم حمایت‌های لازم از سوی دولت خبر داد.

شهریار شکرانی، مدیر موزه موسیقی اصفهان با اشاره به آسیبی که شیوع ویروس کرونا، تعطیلی‌های مکرر و طولانی و نبود حمایت به موزه موسیقی وارد کرده است، از قرارگیری این موزه در آستانه تعطیلی خبر داد. وی در این رابطه اذعان داشت:

در یک سال و چند ماهی که موزه‌ها نیمه‌تعطیل بودند، شرایط این موزه فوق‌العاده وحشتناک بود. ما سه خانه برای موزه موسیقی اجاره کرده‌ایم، خسارتی که از محل اجاره در این مدت متحمل شده‌ایم بیش از ۳۰۰ میلیون تومان شده است. علاوه بر این، هزینه‌های نیروهایی که تعدیل نکردیم و سایر امور جاری و نگهداری موزه را هم باید در نظر بگیریم. شرایط بسیار سختی را می‌گذرانیم، در حالی که کمک‌ها و حمایت‌ها صفر بوده است.

شکرانی با بیان اینکه موزه موسیقی اصفهان در دوران پاندمی از هیچ حمایتی برخوردار نبوده است، از تعدیل ۸۵ درصد از کارکنان این موزه خبر داد و گفت:

به‌دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره ماهانه، دو مالک از سه مالک خانه‌های در اختیار موزه موسیقی، اظهارنامه تخلیه ملک داده‌اند و موزه در معرض تعطیلی کامل قرار گرفته است. کمکی به موزه‌ها در قالب بسته حمایتی کرونا اختصاص پیدا کرده؛ ۱۵ میلیون تومان با نرخ سود ۱۲ درصد و مهلت بازپرداخت دو سال است که شرایط سخت تأمین ضامن را هم دارد؛ در حالی که فقط اجاره یک ماه موزه موسیقی ۲۵ میلیون تومان است. شرایط این وام به‌قدری خجالت‌آور بود که از گرفتن آن منصرف شدیم.

سازهای موزه موسیقی اصفهان

عکس‌ از وب‌سایت دابرو

مدیر موزه اصفهان با اشاره به عدم موافقت اداره میراث فرهنگی اصفهان برای پرداخت وام مصوب وزارت‌خانه به این موزه، اظهار کرد:

البته رقم این وام چندان زیاد نبود، ۲۰ میلیون تومان می‌شد که به هر حال، ذی‌حسابی به بهانه این‌که مصالح قبلا خریداری شده و فرصت بازدید کارشناس نبوده، پرداخت همین مبلغ را هم تایید نکرد.

شهریار شکرانی ضمن اشاره به کرد صرفه اقتصادی برای بازگشایی این موزه به‌رغم آمادگی کامل، از عدم توانایی برای تامین هزینه‌های نگهداری و نیروی انسانی خبر داد. وی با بیان اینکه از دست دادن بخش زیادی از فضای موزه، ادامه فعالیت آن را غیرممکن می‌کند، افزود:

امکان نگهداری سازها در انبار وجود ندارد. البته شهرداری اصفهان قول‌هایی داده بود که در مکان دیگری این موزه برپا شود، اما جابه‌جایی مکان مستلزم هزینه سنگینی خواهد بود. ما برای آماده کردن این خانه‌های مسکونی و تبدیل آن‌ها به موزه موسیقی، میلیون‌ها میلیون هزینه کرده‌ایم و در وضع موجود انجام دوباره این کار دشوار است. قرار بود وزارت میراث فرهنگی و گردشگری برای موزه تسهیلاتی بدهد، حتی اداره میراث اصفهان، موزه موسیقی را به تهران معرفی کرده بود، چند ماه است که درخواست فرستاده‌ایم، اما تابه‌حال جوابی نگرفته‌ایم. از طرفی، آیسسکو (سازمان جهانی اسلامی برای آموزش‌وپرورش، علوم و فرهنگ) هم قرار بود به موزه‌های ایران کمک کند، اما از آن هم خبری نشده است. موزه‌های خصوصی تنهای تنها هستند.

مدیر موزه موسیقی اصفهان با تاکید بر اینکه موجران از تخلیه خانه‌ها منصرف نخواهند شد، شناسایی و حمایت از مشاغل و کسب‌وکارهای آسیب دیده در دوران کرونا را وظیفه دولت دانست و گفت:

موزه‌دار که نباید همه دارایی خود را صرف کند که فقط سرپا بماند، وظیفه دولت است در شرایط بحرانی و ویژه‌ای مثل کرونا به همه مشاغل با یک چشم نگاه نکند. باید بسته به این‌که کدام مشاغل بیشتر آسیب دیده‌اند حمایت‌ها را در نظر بگیرد. مبلغ و شرایط وام حمایتی دولت برای بخش موزه‌ها واقعا خنده‌دار است. وزارت میراث تا قبل از کرونا تسهیلات بلاعوض به موزه‌ها اختصاص می‌داد که شرایط خوبی هم داشت، اما از زمانی که این ویروس شایع شده است و مشاغل مرتبط با این حوزه دچار خسارت سنگین شده و در آستانه تعطیلی قرار گرفته‌اند، همان مقدار تسهیلات هم متوقف شده است.

گفتنی است که موزه موسیقی اصفهان از آذرماه ۱۳۹۴ فعالیت خود را در این شهر آغاز کرده است و از جمله موزه‌های خصوصی برتر کشور به شمار می‌رود که مورد پسند گردشگران خارجی نیز قرار دارد. در این موزه حدود ۴۰۰ ساز ملی، محلی و خارجی به نمایش گذاشته شده که در جریان بازدید افراد، گوشه‌هایی از موسیقی را نیز به اجرا می‌گذارد.

عکس‌ کاور  از وب‌سایت تریپ‌یار

منبع ایسنا
برچسب‌ها موزه

دیدگاه