تور واکسن کرونا چیست؟

پوریا  محمدی پیوند
چهار شنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۸
تور واکسن کرونا چیست؟

 سفر برای واکسیناسون کرونا یکی از بحث‌های داغ صنعت گردشگری در شرایط فعلی است که با وجود تناقض‌های قانونی و اخلاقی، توسط برخی آژانس‌های مسافرتی تبلیغ می‌شود.

تور واکسن کرونا، نوآوری آژانس‌های مسافرتی در اروپا محسوب می‌شود که افراد را برای سفر به کشورهایی ترغیب می‌کند که در حال گسترش واکسیناسیون هستند. گردشگری سلامت امری بدیهی در صنعت گردشگری محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر، سفر با هدف دریافت خدمات پزشکی، زیبایی و حتی زایمان ترویج یافته است؛ اما تور واکسن کرونا در شرایطی که میلیون‌ها نفر در انتظار رسیدن نوبت واکسن هستند، در نظر عده‌ای اجحاف در حق ساکنان محلی کشورها و غیرقانونی به‌نظر می‌رسد. البته از سوی دیگر، برخی از افراد معتقدند که گردشگری واکسن کمک شایانی به تسریع واکسیناسیون در جهان خواهد کرد.

با این حال، در ادامه به معرفی برخی از کشورهایی که تور واکسن کرونا را در سبد صنعت گردشگری خود جای داده‌اند خواهیم پرداخت. شایان ذکر است که سفر با هدف تزریق واکسن تنها محدود به تور نمی‌شود و این روزها افراد دوتابعیتی در کشور خودمان نیز برای تزریق واکسن بار سفر برمی‌بندند.

تورهای واکسن در آلمان و اتریش

آژانس مسافرتی آلمانی «فیت رایزن» نخستین بار ارائه خدمات مسافرتی همراه با واکسن خود را در فوریه سال جاری میلادی (بهمن ۱۳۹۹) آغاز کرد. شرکت اتریشی «ایمفرایسن» نیز طیف وسیعی از رزروهای مسافرتی را با دسترسی تضمین‌شده به واکسیناسیون کرونا انجام می‌دهد.

رویکرد دو شرکت آلمانی و اتریشی، با انتقاد از کاهش سرعت واکسیناسیون در اروپا انجام گرفته است و مقصد بسیاری از این تورها، روسیه و تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» محسوب می‌شود.

سفر نروژی‌ها به روسیه برای تزریق واکسن

میدان سرخ روسیه

عکس‌ از وب‌سایت خبر فوری

بنا بر گزارش یورو نیوز، آژانس «ورلد ویزیتور» در نروژ با ارائه تور تزریق واکسن در روسیه، یکی از پیشگامان این سبک نودرآمد گردشگری است. مشتریان این آژانس مسافرتی قادر خواهند بود تا با پرداخت هزینه‌ ۱,۱۱۹ یورو در ماه، برای دریافت دو دز واکسن اسپوتنیک وی دو بار به روسیه سفر کنند.

گزینه دیگر پیش روی مسافران این شرکت گردشگری، پرداخت هزینه ۲,۹۹۹ یورویی برای اقامت ۲۲ روزه در یک اقامتگاه لوکس درمانی برای تزریق واکسن در کشور روسیه است.

گزینه سوم پیش روی مسافران آژانس هوایی ورلد ویزیتور، اقامت در یک «اسپا هتل» (هتلی با هدف ارائه خدمات معالجه فردی و درمانی) در ترکیه پس از تزریق واکسن در ترمینال فرودگاه مسکو است.

فلوریدا؛ مقصدی لوکس برای واکسیناسیون

فراگیری واکسیناسیون در ایالت فلوریدای آمریکا، امکان تزریق این واکسن به متقاضیانی از سایر نقاط آمریکا و حتی کشورهای دیگر را فراهم کرد؛ به‌گونه‌ای که در مدت زمانی اندک، فلوریدا به مقصدی لوکس برای واکسیناسیون ثروتمندان شد.

یک شرکت گردشگری کانادایی با دریافت هزینه‌ای بین ۲۵ تا ۸۰ هزار دلار، تور واکسیناسیون یک‌روزه را با جت شخصی به فلوریدا ترتیب می‌دهد.

آلاسکا؛ استفاده از واکسن برای جذب گردشگران

مایک دانوی، فرماندار ایالت آلاسکا، از برنامه‌های خود برای ترغیب گردشگران به بازدید از این ایالت در تابستان با بهانه واکسیناسیون فرودگاهی خبر می‌دهد. این موضوع می‌تواند معضل رکود صنعت توریسم در ایالت آلاسکا را متحول کند. گرچه ناعادلانه خواندن این امر به‌واسطه توزیع نامتوازن واکسن در آمریکا نیز امری مهم است؛ چراکه درخواست‌های ایالت‌هایی مانند میشیگان که زیر فشار آمار مبتلایان قرار دارند، برای افزایش سهمیه واکسن توسط دولت رد شده است.

رویکرد دولت‌ها نسبت به گردشگری واکسن

واکسن اسپوتنیک وی

عکس‌ از وب‌سایت sputniknews

گسترش جهانی واکسیناسیون اسپوتنیک وی روسی، احتمالا در صدر خبرهای ماه ژوئیه قرلر گیرد. با این حال، دولت روسیه هنوز علنا رغبتی برای واکسیناسیون گردشگران نشان نداده است.

گرچه بسیاری از رسانه‌ها از برنامه روسیه برای قرار دادن اسپوتنیک وی در صدر کالاهای صادراتی خود خبر می‌دهند، بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا نسبت به این واکسن بی‌‌اعتمادند. شایان‌ذکر است که مقامات روسیه بر اولویت مطلق شهروندان روسی برای تزریق واکسن کرونا تاکید دارند.

قانون و اخلاق در قبال تورهای واکسیناسیون

گرچه هیچ منع قانونی در خصوص برگزاری تورهای واکسیناسون وجود ندارد، توافق‌نامه رسمی برای اطمینان از واکسیناسیون گردشگران خارجی نیز به امضا نرسیده است و این موضوع احتمال ناکام ماندن گردشگران واکسن و از دست رفتن پول هزینه شده برای سفر و واکسن‌شان را افزایش می‌دهد. با این تفاصیل، بسیاری از کشورها از جمله بریتانیا صراحتا اذعان داشته‌اند که هیچ تمایلی برای استقبال از گردشگران واکسن نشان نمی‌دهند.

شایعات در خصوص واکسن در کشورهای مانند صربستان، مردم را به انجام واکسیناسیون بی‌رغبت می‌کند و استفاده از دزهای مازاد واکسن در صنعت گردشگری پیش از تاریخ انقضا، امری منطقی به‌نظر می‌رسد. همچنین گردشگری واکسن در کشورهای در حال توسعه می‌تواند باعث کاهش اضطراب انتظار در نوبت‌های طولانی واکسن شود؛ البته اگر برخی قدرت‌ها با احتکار و سوداگری‌های منفعت‌طلبانه، روند واکسیناسیون جهانی را مختل نکنند.

شاید گردشگری واکسن ما را در پیش‌برد هدف نهایی‌مان که همان ریشه‌کنی کرونا است، یاری کند؛ اما در حالی که اکثر مردم جهان هنوز منتظر تزریق واکسن خود هستند آیا استفاده از این واکسن‌ها برای افراد مرفه‌تر آن هم در قالب یک سفر یا تعطیلات، عادلانه به نظر می‌رسد؟ نظرهای خود را با ما و سایر کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

 

منبع خبر فوری
برچسب‌ها گردشگری سلامت

دیدگاه