عدم اجرای موفق طرح سفر ایمن در نوروز ۱۴۰۰

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۴
عدم اجرای موفق طرح سفر ایمن در نوروز ۱۴۰۰

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد از عدم اجرای موفق طرح «سفر ایمن» برای نوروز ۱۴۰۰، مطابق پیش‌بینی‌های انجام‌شده خبر داد.

مصطفی فاطمی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد که نام وی به‌عنوان پیشنهاددهنده طرح «سفر ایمن» مطرح شده بود، ضمن تاکید بر ماهیت قابل‌قبول این طرح، از عدم اجرای موفق آن مطابق انتظارات خبر داد. وی در این رابطه اذعان داشت:

از طریق کمیته پدافند غیرعامل پیگیر انجام سفرهای ایمن بودیم و پیشنهادی برای این سفرها دادیم. یکی از پیشنهادها این بود که ستاد خدمات سفر نیز به ستاد مدیریت سفر تغییر کند؛ اما بحث سفر ایمن و مسئولانه توسط معاون گردشگری پیشنهاد شد. اولین جلسه آن را هم در یزد برگزار کردند و تصمیم شد به هر هتل و مرکز اقامتی که تاییدیه وزارت بهداشت را در استان یزد بگیرد، عنوان مقصد ایمن بدهیم. به همین دلیل، تعدادی از مراکز اقامتی در استان، مقصد ایمن شناخته شدند.

فاطمی با اشاره به تعطیلی برخی از موزه‌های استان یزد در ایام نوروز، از بازدید چهار هزار مراجع از تاسیسات گردشگری استان خبر داد و تصریح کرد:

در طرح سفر ایمن قرار بر این بود که تأسیسات گردشگری به سامانه ماسک متصل شوند. کسی که به بیماری مبتلا می‌شود معمولاً به مراکز درمانی رفته، تست می‌دهد و نامش در سیستم ثبت می‌شود. در این صورت اگر فرد مریض باشد و سامانه مشخص کند، باید تمام هتل‌ها نیز به آن دسترسی داشته باشند و بدانند مسافرشان بیماری دارد یا نه؛ جدا از این، ما در استان یزد برای تأسیسات گردشگری و هتل‌ها پروتکل‌هایی را نوشتیم مانند رعایت فاصله اجتماعی، کم شدن تعداد تخت‌ها، داشتن ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده و تب سنج.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد با اشاره به کنترل دو مرحله‌ای پذیرش مسافر در مراکز اقامتی، تشریح کرد:

بار اول زمانی که مسافر درخواست رزرو می‌داد و همان موقع با متصل شدن به سامانه متوجه می‌شدیم که او کرونا داشته یا نه. اگر بیمار بود که رزرو انجام نمی‌شد؛ اما اگر سبز بود، می‌توانستیم نامش را هم به راهنمایی رانندگی بدهیم تا برای تردد مشکلی نداشته باشد و جریمه نشود. ممکن بود افراد از زمان رزرو تا اقامت در هتل، دچار بیماری شده باشند در آن صورت زمانی که کارت ملی می‌داد تا اتاق را تحویل بگیرد؛ ما یک بار دیگر نامش را در سامانه ماسک چک می‌کردیم که بیمار است یا نه. منتها سامانه ماسک دو سه روز مانده به عید، قطع شد.

مصطفی فاطمی ضمن تایید عدم توانایی برای استعلام مرحله دوم وضعیت ابتلای مسافران در ایام منتهی به نوروز، تصریح کرد:

به همین دلیل گفتیم هر کسی که در این چند روز به اقامتگاه مراجعه می‌کند با خودش تست سلامت همراه داشته باشد. این موضوع موجب متحمل شدن هزینه برای مسافر می‌شد. در کنارش، اخبار ضد و نقیض درباره قرمز شدن یزد باعث شد خیلی از مسافران قید رزرو که داشتند را بزنند. در ایام عید برای استان یزد، حدود ۴۰۰ هزار تردد خودرو، ثبت شده در حالی که فقط ۲۷ هزار نفر در مراکز اقامتی استان اسکان کرده بودند. این افراد کجا رفته‌اند؟ مسلما یا به خانه اقوام یا به مراکز اقامتی غیر رسمی رفته‌اند.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد با اشاره به‌تلاش برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان یزد به‌دلیل اهمیت سلامت مردم و مسافران و همچنین تعطیلی یک‌ساله هتل‌ها، اظهار داشت:

حتی با راهنمایان گردشگری که یک سال بیکار بودند قرارداد بستیم. این افراد در مسیرها به مردم تاکید می‌کردند که فاصله اجتماعی را رعایت کنند و در قالب همیار سلامت ماسک پخش می‌کردند و مراقب ترددها و رعایت پروتکل‌ها بودند؛ ولی از آن‌طرف می‌دیدیم که در پهنه کویر یزد ۱۰ هزار نفر حضور دارند؛ اما تنها ۲۰۰ نفر در کمپ کویری اقامت دارند. با این وجود با قطعیت می‌گویم در تأسیسات گردشگری کسی کرونا نگرفته است. تهدیدهای زیستی هم در بحث کرونا مشخص است.

فاطمی در پایان خاطرنشان کرد:

مشکلی که در استان داریم این است که بیماران به مراکز درمانی می‌آیند؛ اما در مراکز اقامتی رسمی اسکان ندارند. بیمارستان‌هایی در یزد هستند که خودشان آپارتمان مبله دارند؛ این‌ها با گردشگری مشکل دارند. چطور هست که گردشگری تفریحی کرونا دارد؛ اما گردشگری سلامت ندارد؟ باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که مسافر ممکن است در هتل کرونا نگیرد؛ اما هتل و مرکز اقامتی یک بخش سفر است و بخش‌های دیگر سفر شاید آلوده بوده باشد؛ مانند سرویس‌های بین راهی و غیره.

منبع تین نیوز

دیدگاه