بزرگترین موزه معاصر انفرادی ایران افتتاح شد

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۰۵
بزرگترین موزه معاصر انفرادی ایران افتتاح شد

مراسم افتتاحیه بزرگ‌ترین موزه انفرادی مجسمه ایران با نام نگارخانه حیدربابا در جوار آرامگاه استاد شهریار و مجموعه مقبره الشعرای تبریز برگزار شد.

بزرگ‌ترین موزه معاصر انفرادی مجسمه ایران با نام نگارخانه حیدربابا در تبریز افتتاح شد. این موزه که در مجاورت آرامگاه استاد شهریار و مجموعه مقبره‌الشعرای تبریز قرار دارد، در مساحت ۱۲۰۰ متر مربع و با سرمایه‌گذاری هشت میلیاردی شهرداری تبریز افتتاح شده است. در ساختمان دو طبقه موزه ۲۵ اثر مدرن، ۱۴ اثر ترکیبی و تعدادی آثار حجمی مربوط به تاریخ و فرهنگ فولکلور آذربایجان از آثار هنرمند مشهور تبریزی «احد حسینی» نگهداری خواهد شد.

با توجه به آثار و مفاهیم به‌کاررفته در نگارخانه حیدربابا که بزرگ‌ترین موزه انفرادی مجسمه در کشور به شمار می‌رود، می‌توان از آن به‌عنوان یک موزه آموزشی نیز یاد کرد.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز، با اشاره به ورود همه‌جانبه شهرداری به عرصه فرهنگ و هنر، اظهار داشت:

در این دوره تلاش کردیم برای تبریز که شهر هنرپروری است قدم‌های خوبی در حوزه فرهنگ و هنر برداریم و نگارخانه حیدربابا یکی از اقدامات فرهنگی هنری شهرداری تبریز است و موزه کاریکاتور و آثار «استاد بهتونی» هم به‌زودی در مجاورت آن به بهره‌بردای می‌رسد.

شهردار تبریز با اشاره به مرمت خانه کلکته‌چی و تلاش‌ها برای راه‌اندازی موزه صدا و موزه صنعت، از برنامه‌ها برای توسعه خانه ستارخان و تملک پلاک‌های مجاور این خانه تاریخی خبر داد. وی با اشاره به کاربری پارک باغشمال به‌عنوان مارک هنرمندان، اذعان داشت:

برای احیای عمارت کلاه فرنگی در این مجموعه اقدامات عمرانی شروع شده است و در پارک باغشمال، سالن های مجزا برای مجسمه‌سازان، نقاشان و هنرمندان تئاتر نیز احداث می‌شود.

منبع ایرنا
برچسب‌ها موزه مجسمه

دیدگاه