شهر باستانی حریره کجاست؟

بخش تبلیغات
چهار شنبه، ۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۰
شهر باستانی حریره کجاست؟

حریره یکی از مکان‌های دیدنی و جذابی است که در دل جزیره کیش قرار دارد.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

کیش یکی از جزیره‌های جنوبی کشورمان است که بیشتر ما آن را از روی مراکز خرید، هتل‌ها و امکان گردشگری لوکس و مدرن می ‌شناسیم. اما برخلاف تصور برخی افراد، این شهر زیبای مرجانی قدمتی دیرینه دارد و جای پای تاریخ و مردمان کهن آن دیار روی تمامی خاک این شهر به چشم می ‌خورد. حریره یکی از مکان‌های دیدنی و جذابی است که در دل جزیره قرار دارد. با رزرو هتل کیش می‌توانید هم از این شهر حیرت‌انگیز و هم از خود جزیره دیدن کنید.

حریره همچون حریری سبز در دل کیش

جزیره و شهر زیبای کیش دارای امکان گردشگری و تاریخی مختلفی همچون شهر باستانی حریره است. می‌توانید با رزرو هتل کیش و اقامتی چند روزه در آن، از نزدیک با این شهر زیبا و آثارهای باستانی زیبا و مختلف آن از نزدیک آشنا شوید. شهر زیبای حریره در شمال جزیره زیبای کیش و در کنار مجموعه ورزشی المپیک قرار دارد. حریره یک شهر باستانی‌ است که در زمینی به مساحت ۱۲۰ هکتار احداث شده و آغاز زندگی در آن به سال‌های ۳۵۶ هجری قمری باز می‌گردد.

تاریخچه و چگونگی پیدایش حریره کیش

بنا بر شواهد مکتوب سیاحان، جهانگردان، مورخان و... ، در حدود سال‌های ۳۵۶ هجری قمری در بندر سیراف زلزله بزرگی رخ می‌دهد و تمامی شهر را در زیر آوارها مدفون می‌کند. این حادثه موجب عظیمت دریانوردان و صیادان سیرافی به جزیره قیس یا کیش می‌شود. منطقه حریره یکی از بهترین و دل‌بازترین مکان‌های جزیره بوده که برای احداث شهر جدید انتخاب شده است. این حسن انتخاب نشان از ذکاوت، درایت و با تدبیر بودن مردمان آن زمان حریره می‌دهد.

از دلایل انتخاب مکان شهر حریره برای شهر جدید می‌توان به ساحل صخره‌ای مرتفع و دماغه آن اشاره کرد. شهر باستانی حریره در شمال جزیره قرار دارد. این شهر به‌مدت ۵۰۰ سال و تا قرن دهم هجری مکان داد و ستد تجار و بازرگانان و صیادان بوده و در اوج شکوفایی خود بوده است.

معماری شهر باستانی حریره

از این شهر زیبا که چندین قرن مرکز داد و ستد صیادان، بازرگانان و تجار ایرانی، عرب، چینی و هندی بوده، بناها و آثارهایی به‌یادگار مانده است. در این شهر بناهای مسقف و دارای پوشش سالم کم است. این شهر دارای بناهایی محکم و ساخته شده از سنگ‌های آهکی و مرجانی است. روی بیشتر دیوارهای به‌جای مانده، روکش‌های گچی به‌چشم می‌خورد.

رپورتاژ

شهر باستانی حریره کیش در یک نگاه

در شهر حریره بناهای مختلفی بر جای مانده است که از جنب‌و‌جوش و هیاهوی مردمانی خون‌گرم و سرشار از انرژی خبر می‌دهد. در این شهر خفته در کیش بقایایی از بناهای ساحلی، مسجد، حمام، خانه اعیانی، کارگاه و راهرو کشف شده است و قدمت و عظمت شهر را به تصویر می‌کشد.

  • قدیمی‌ترین حمام ایران در حریره کیش

در شهر حریره بقایایی از حمامی بزرگ به چشم می‌خورد که بیش از ۵۰۰ متر مساحت دارد. این حمام دارای خزینه بزرگ و کوچک و گرمخانه و انبار است. حمام شهر حریره در نزدیکی بنای خانه اعیانی شهر قرار گرفته است و این امر احتمال اینکه حمام متعلق به این خانه باشد را بالا برده است. این حمام کهن‌ترین و قدیمی‌ترین حمامی است که در ایران ما کشف شده است.

  • خانه اعیانی حریره کیش

در شهر حریره خانه‌ای بزرگ با مساحت زیاد به چشم می‌خورد. این خانه از دو بخش بزرگ و کوچک تشکیل شده است. این خانه دارای سبک معماری خاص خود بوده و از بخش‌های مختلفی همچون اتاق شاه‌نشین، سکوهای درب ورودی و حیاط مرکزی تشکیل شده است. احتمال اینکه این خانه اعیانی جای سکونت چندین خانواده بوده باشد، بسیار بالا است.

  • اسکله حریره جاذبه‌ای مرموز با دالان‌های هزار تو

در هنگام ورود به شهر باستانی حریره با جاذبه‌های منحصربه‌فرد و متفاوتی روبه‌رو خواهید شد. اسکله حریره یکی از این جاذبه‌هاست که از دالان‌ها، راهروها و مسیرهای چند راهی تشکیل شده است. وجود این دالان‌ها و دلیل ساخت آن هنوز به‌طور کامل مشخص نیست و درباره دلیل احداث و ساخت آن ابهاماتی وجود دارد. احتمال اینکه از این هزارتوهای عجیب به‌عنوان راه عبور صیادان یا راه فرار مخفی شهر استفاده کرده باشند، وجود دارد.

  • کارگاه‌های صنعتی شهر حریره

بقایای بر جای مانده از صنعت و هنر در هر مکان و شهری نشان از درایت، ذکاوت و تلاش‌گر بودن مردم آن زمان است. شهر زیبای حریره نیز از این قاعده مثتثی نبوده و در آن کارگاه‌های صنعتی زیادی به چشم می‌خورد. در این شهر کارگاه‌هایی را نظاره خواهید کرد که به‌شکل اتاق‌های شیب‌دار طراحی شده‌اند. احتمال اینکه از این کارگاه‌ها جهت به‌دست آوردن شیره خرما یا جدا کردن مروارید از صدف استفاده کرده باشند، وجود دارد. کوره‌های شیشه‌گری جزء دیگر کارگاه‌های شهر حریره است که گواه توانمند بودن و تلاش مردمان قدیم این دیار مرجانی است.

  • مسجد شهر باستانی حریره

هرکدام از بناها و بقایای به‌جای مانده از شهر حریره گویای تمدن، تلاش، دیانت، درایت و ذکاوت مردمان سخت‌کوش این دیار کهن است. در این شهر تاریخی بقایای مسجدی بدون سقف با ایوان‌ها و طاق‌های زیبا، نظر هر بیننده‌ای را به خود جذب خواهد کرد. تاریخ ساخت بنای مسجد شهر حریره به دوارن سلجوقیان باز می‌گردد. بنابر تحقیقات و کاوش‌های انجام شده، این مسجد در گذر زمان گسترش و بازسازی‌های زیادی را تجربه کرده است. این مسجد بدون سقف دارای چهار محراب است. در صورت مراجعه و بازدید از این سازه زیبا، ستون‌های شکسته آن را مشاهده خواهید کرد.

  • آبادانی شهر حریره با آب‌آنبارها و قنات‌ها

آب نشانه آبادانی است! شهر حریره در دل دریا آب آشامیدنی را از طریق قنات تامین کرده است. فراهم کردن آب شیرین برای شهری تجاری، صنعتی در ۱۰۰۰ سال پیش نیازمند استعداد و ذکاوت بالا بوده است. ساکنان شهر حریره کیش با استفاده از سیستم هوشمندانه آبرسانی و هدایت آب از سطح کوچه‌ها به قنات‌ها و مخازن، آب مورد نیاز مردم شهر، کارگاه‌ها و كشتی‌های پهلو گرفته را فراهم کرده‌اند.

رپورتاژ

سخن پایانی

در این مطلب در مورد شهر باستانی حریره صحبت کردیم و بخش‌هایی از آن را به شما معرفی کردیم. در حین رزرو هتل در شهر کیش، مانند هتل ترنج کیش، حتما به یاد داشته باشید که می‌توانید در کنار سایر تفریحات هیجان‌انگیز جزیره کیش از تماشای جاذبه‌های تاریخی آن نیز لذت ببرید.

برچسب‌ها تبلیغات

دیدگاه