آغاز فصل جدید کاوش‌ های باستان شناسی در شهر سوخته

پوریا  محمدی پیوند
دوشنبه، ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۱
 آغاز فصل جدید کاوش‌ های باستان شناسی در شهر سوخته

پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز فصل جدید کاوش‌ها در شهر سوخته با حضور باستان‌شناسانی از ایران، ایتالیا و صربستان خبر داد.

بنابر اعلام پایگاه میراث جهانی شهر سوخته و پژوهشگاه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، نوزدهمین فصل از کاوش‌های شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان به سرپرستی دکتر «سید منصور سیدسجادی» و با حضور باستان‌شناسانی از ایران، ایتالیا و صربستان به‌مدت ۴۵ روز انجام می‌شود.

شهر سوخته تنها سایت باستان‌شناسی ایران محسوب می‌شود که کاوش‌ها و حفاری‌های علمی و باستان‌شناسی آن، به‌شکل مستمر توسط باستان‌شناسان ایرانی و ایتالیایی انجام شده است. پایگاه میراث جهانی شهر سوخته همچنین اعلام کرده که در این فصل علاوه‌ بر ایتالیایی‌ها، باستان‌شناسانی از صربستان نیز حضور خواهند داشت. ایت موضوع در حالی است که پیش‌تر نیز محققان و باستان‌شناسان کشورهای دیگر همچون انگلیس، فرانسه و آلمان به محوطه‌ جهانی «شهر سوخته» دعوت شده بودند.

کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه از سال ۱۳۷۴ به سرپرستی سید منصور سیدسجادی انجام شده است و در فصل گذشته کاوش‌ها، اطلاعاتی از دوره‌های نخست استقرار در شهر سوخته به‌دست آمد؛ این در حالی است که بنا بر اعلام «جلال‌زایی»، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان و بلوچستان، تاکنون چهار تا پنج درصد از شهر سوخته کاوش شده و مناطق کاوش‌نشده نیازمند زمان و هزینه‌های زیاد است.

شایان ذکر است که شهر سوخته در ۶۰ کیلومتری زابل، از مهم‌ترین مناطق شهرنشینی باستانی در فلات ایران محسوب می‌شود که با ۵۰۰۰ سال پیشینه تاریخی و تمدنی، ظرفیت‌های بالقوه فراوانی را برای جذب گردشگر به ارمغان می‌آورد. شهر سوخته در سال ۱۳۹۳ به‌عنوان یکی از سایت‌های فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ثبت رسید.

منبع ایسنا
برچسب‌ها باستان شناسی

دیدگاه