افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران

پوریا  محمدی پیوند
شنبه، ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۷
افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران

ساختمان جدید موزه خودروهای تاریخی ایران با حضور رییس بنیاد مستضعفان و وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افتتاح شد. 

روز شنبه، اول آبان‌ماه ساختمان جدید موزه خودروهای تاریخی ایران با حضور پرویز فتاح، رییس بنیاد مستضعفان و عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، افتتاح شد. در جریان این مراسم از لوح موزه نیر در معرض دید حضار قرار گرفت. این مجموعه در برگیرنده نمونه‌های نادر در صنعت خودروسازی است که از سال ۱۳۸۲ با نمایش مجموعه‌ای غنی از خودروهای تاریخی راه‌اندازی شده بود که تا پیش از سال ۱۳۵۷ وارد ایران شده است. بازسازی و مدرن‌سازی ساختمان موزه از سال ۹۹ آغاز شده بود و به گفته مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان، قرار بود در بهار ۱۴۰۰ افتتاح شود؛ اما ظاهرا محدودیت کرونا، افتتاح آن را به تعویق انداخت.

مراسم افتتاح موزه خودروهای تاریخی ایران

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری تنسیم

موزه خودروهای تاریخی ایران که به پارکینگ خودروهای لوکس تاریخی، منحصربه‌فرد و آنتیک شباهت دارد، دربرگیرنده «پیرس آرو لیموزین» آب‌طلاکاری‌شده که تنها نمونه «پنتر لیزر» تولیدشده در جهان و تنها اتومبیلی است که حاصل کار مشترک کمپانی‌های مرسدس بنز، پورشه و فولکس واگن است. همچنین مجموعه‌ای غنی از مدل‌های رولزرویس از جمله رولزرویس «سیلور گوست» احمد شاه قاجار، مدل افسانه‌ای فانتوم چهار ضدگلوله که زمان تولید آن از ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۶ میلادی بود و فقط ۱۸ دستگاه در کل دنیا وجود داشت و یک دستگاه آن ضدگلوله بود که برای خانواده سلطنتی ساخته شد، فانتوم ۳ و مجموعه مرسدس بنزها شامل مدل استثنائی ۵۰۰ کا، ۶۰۰ لیموزین و ۱۹۰ SL نیز در این مجموعه نگهداری می‌شود.

خودروی قدیمی موزه خودروهای تاریخی ایران

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

بخش دیگر مجموعه خودروهای تاریخی ایران، شامل خودروهای سوپر اسپرت‌ است که از آن جمله، می‌توان به لامبورگینی میورا و کانتاش، فراری سوپر فست ۵۰۰، بیتزارینی، چند مدل پورشه مدل ۳۵۶ و پورشه ۹۱۱ توربو اشاره کرد. علاوه بر این، کرایسلر ۳۰۰ به‌همراه مجموعه جانبی جذاب آن، کادیلاک فلییت وود و لینکلن کانتیننتال لیموزین از دیگر خودروهای تولید آمریکا هستند که در این مجموعه نگهداری می‌شوند. 

همچنین کالسکه سلطنتی ناصرالدین شاه قاجار که قدیمی‌ترین کالسکه موجود در ایران معرفی شده و کالسکه مخصوص تاج‌گذاری که هر دو ساخت کارخانه معروف واگن فابریک در کشور اتریش هستند نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند.

کالسکه ناصری در موزه خودروهای تاریخی ایران

عکس‌ از وب‌سایت خبرگزاری ایسنا

در جریان مدرن‌سازی ساختمان موزه، برخی از این خودروها تعمیر و بازسازی شدند که انتقادهایی به شیوه تعمیر این خودروهای تاریخی وارد شده بود. قنبری، مدیرعامل موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان قبلا دراین‌باره با اشاره به راه‌اندازی کارگاه‌های اختصاصی برای مرمت این خودروها، از تعمیر و بازسازی آن‌ها با خضور هنرمندان، استادان و متخصصان ایرانی و با بهره‌گیری از معتبرترین و به‌روزترین مواد و متریال بتونه، آسترهای دوجزئی، مواد زیرسازی، رنگ، کلر و... و مطابق با بالاترین استانداردهای جهانی و توجه به ویژگی‌های هر اثر از قبیل جنس بدنه (فولاد و آهن، آلومینیوم، فایبرگلس، چوب و تلفیق انواع آن‌ها)، نوع تزیینات چرم، چوب، پارچه و سایر موارد خبر داد و اذعان داشت:

برخی از خودروهای موجود در گنجینه، همچون مرسدس بنزهای سری ۶۰۰، رولزرویس‌های فانتوم در مدل‌های مختلف، لامبورگینی‌های کانتاش و میورا، پیرس آرو، فراری سوپرفست، بیزارینی، موریس آکسفورد، پنتر و کالسکه‌های تاریخی که سابقه مرمت آن‌ها در کشور کمتر وجود داشته یا اصلا وجود نداشته، از مشاوران خارجی و برای بخشی از خودروها که دانش و سابقه مرمت و بازسازی آن‌ها در کشور وجود داشت، از مشاوران مجرب داخلی استفاده شده است.

شایان ذکر است که موزه خودروهای تاریخی ایران بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص کرج، انتهای کوچه ۲۵ قرار دارد و  با نمایش ۶۱ وسیله نقلیه از خودرو تا موتورسیکلت و کالسکه از روز دوشنبه، سوم آبان‌ماه پذیرای بازدیدکنندگان باز خواهد بود. بنیاد مستضعفان علاوه بر موزه خودروهای تاریخی، مالکیت موزه دفینه، کاخ مرمر یا موزه هنر ایران و موزه زمان را نیز در اختیار دارد.

منبع ایسنا
برچسب‌ها موزه

دیدگاه