تشدید محدودیت سفر به ایران

پوریا  محمدی پیوند
شنبه، ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵
تشدید محدودیت سفر به ایران

ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا از سخت‌تر شدن مقررات ورود به ایران برای اتباع خارجی، خصوصا مسافران اروپایی خبر داد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا، از تعیین الزامات جدید برای ورود مسافران خارجی به کشور و سخت‌تر شدن مقررات مربوط به آن خبر داد. وی پس از پایان جلسه این ستاد در روز شنبه، یازدهم بهمن ماه اذعان داشت:

مسافران از هر کشوری، حتی کشورهای همسایه برای سفر به ایران باید تست منفی PCR را همراه داشته باشند. همچنین قرار است از تمام مسافران ورودی دوباره تست کووید-۱۹ گرفته شود و اگر مسافری از اروپا به کشور وارد شد علاوه بر داشتن گواهی منفی تست کرونا و انجام دوباره PCR در مرز ورودی، باید ۱۴ روز در خانه قرنطینه شود.

این موضوع در حالی است که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در انتظار مصوبه و موافقت نهایی ستاد کرونا با صدور ویزای توریستی، پس از حدود یک سال توقف بود.

با این وجود، رئیسی ابراز امیدواری کرد که اگر ۶ هفته باقی‌مانده تا پایان سال، پروتکل‌ها به‌خوبی رعایت شود، تعطیلات نوروز آرامی خواهیم داشت و حتی یکی از مصوبات این جلسه ستاد به فعالیت هتل‌ها در مناطقی با وضعیت مناسب و با رعایت پروتکل‌های سختگیرانه و اجرای بعضی تورها در عید نوروز با نظارت بوده است.

گفتنی است که بنا بر آمار گمرک ایران، تردد مسافران ورودی از مرزهای زمینی، ریلی و هوایی۸۴٫۵۷ درصد کاهش داشته است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در بودجه سال ۹۹ ورود ۱۰ میلیون توریست را به کشور پیش‌بینی کرده بود؛ اما با شیوع ویروس کرونا، تعلیق پروازهای بین‌المللی، بسته شدن مرزهای زمینی و توقف صدور ویزای توریستی، برآوردهای انجام شده بی‌نتیجه ماند.

منبع ایسنا

دیدگاه