بودجه ۶۰۰ هزار دلاری ایران برای مرمت طاق کسری

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۲
بودجه ۶۰۰ هزار دلاری ایران برای مرمت طاق کسری

به گفته وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان برنامه و بودجه با مرمت طاق کسری موافقت کرده است.

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ضمن اشاره به فروریختن بخشی از طاق کسری در کشور عراق، از موافقت سازمان برنامه و بودجه برای تامین هزینه مرمت این بنای باستانی خبر داد. مقرر شده است تا پس از برآورد‌های مالی، سازمان برنامه و بودجه اعتباراتی برای احیا و مرمت این اثر تاریخی در نظر بگیرد و در اختیار وزارت میراث فرهنگی قرار دهد. مونسان در این رابطه گفت:

میراث فرهنگی ایران به‌محض تحقق اعتبارات با هماهنگی همتایان عراقی به محوطه طاق کسری اعزام و عملیات مرمت و احیا را آغاز می‌کنند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برآورد مالی اولیه برای مرمت طاق کسری را مبلغ ۶۰۰ هزار دلار عنوان کرد و اظهار داشت:

به‌محض تأمین شدن این اعتبار، کارشناسان به کشور عراق اعزام می‌شوند.

لازم‌ به‌ ذکر است که در اولین روز سال ۲۰۲۱، کاربران شبکه‌های اجتماعی در عراق با انتشار تصاویری از فروریختن بخشی از سقف و جداره طاق کسری خبر دادند. طاق کسری یا ایوان مدائن بنایی ارزشمند از دوره ساسانی است که در ۳۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارد. این کاخ باستانی بین سال‌های ۲۴۱ تا ۲۷۲ میلادی به‌دستور شاپور اول ساخته شد.

به‌روزرسانی چهارشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۲۴، ۱۳:۲۹

هادی میرزائی، رئیس صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی - فرهنگی کشور، برای مرمت و احیای طاق کسری اعلام آمادگی کرد و از نامه‌نگاری با وزارتخانه‌های میراث فرهنگی و امور خارجه برای این اقدام خبر داد. وی در این رابطه چنین گفت:

در پاسخ به دغدغه متخصصان و علاقه‌مندان و دوستداران میراث فرهنگی دو کشور ایران و عراق و به‌ویژه کمپین مردمی که از سوی معماران، شهرسازان و هنرمندان برای نجات طاق کسری به راه افتاده است، صندوق احیا آمادگی مرمت این بنای تاریخی و ارزشمند را دارد.

او ادامه داد:

با توجه به سوابق صندوق احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در جذب سرمایه و احیای موفق پروژه‌های ارزشمند تاریخی و با توجه به شرایط پیش‌آمده در خصوص اتفاقات اخیر در بنای باعظمت و شکوهمند طاق کسری یا ایوان مدائن، این صندوق می‌تواند نقش موثری در مرمت و احیای طاق کسری، این میراث مشترک جهانی داشته باشد.

مطالب مرتبط:

    منبع ایمنا

    دیدگاه