سند راهبردی توسعه گردشگری ابلاغ شد

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۸
سند راهبردی توسعه گردشگری ابلاغ شد

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت از ابلاغ سند راهبردی توسعه گردشگری توسط معاون اول رئیس جمهور به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط خبر داد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در روز دوشنبه، هفدهم شهریور ماه ۹۹، سند راهبردی توسعه گردشگری را برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط ابلاغ کرد. این سند در تاریخ ۲۹ تیر ماه، با پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با استناد به بند (الف) ماده ۱۰۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، توسط هیئت وزیران به تصویب رسیده بود. به این ترتیب، همه دستگاه‌ها مقرر در این سند، موظف به اجرای اقدامات مربوط به سند مذکور هستند.

سند مذکور که با با همکاری دستگاه‌های اجرایی، استادان دانشگاهی و فعالان بخش خصوصی تهیه و تدوین شده است، با چشم‌انداز ایجاد یک چارچوب هماهنگ سیاسی برای اتخاذ رویکردی بین‌بخشی و یکپارچه برای دستیابی به توسعه پایدار گردشگری، بر عناصر مؤثر بر بخش گردشگری مانند مدیریت گردشگری، مسائل فضای کسب و کار این حوزه، زیرساخت‌های گردشگری، نیروی انسانی و فرهنگ‌سازی، مشکلات مربوط به اتباع خارجی و تبلیغات و بازاریابی تاکید دارد.

از  اهداف کلان سند راهبردی توسعه گردشگری می‌توان به مشخص کردن خطوط کلان سیاستی بر اساس گلوگاه‌های اصلی حوزه گردشگری کشور، ایجاد زمینه تدوین برنامه ملی توسعه گردشگری، پیاده‌سازی اهداف در پویاترین حالت ممکن و منطبق با هدف افزایش بهره‌وری و توسعه و همچنین دستیابی به شاخص‌های رقابت‌پذیری سفر و گردشگری (توانمندسازی محیط، سیاست‌های سفر و گردشگری و منابع طبیعی و فرهنگی) اشاره کرد.

از مزیت‌های این سند که در تدوین آن از مدل سیاست‌گذاری فرایندی استفاده شده است، می‌توان جامع‌نگری در حوزه گردشگری از مسائل زیست محیطی تا شبکه گردشگری کشور، توجه به اسناد بالادستی و تجارب قبلی کشور در حوزه گردشگری در صد سال اخیر را برشمرد.

دیدگاه