با تور مجازی از ونیز برزیلی دیدن کنید

علی گودرزی
جمعه، ۱۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
با تور مجازی از ونیز برزیلی دیدن کنید

در این مطلب از قاب تور مجازی، به منطقه‌ پاراتی برزیل سفر می‌کنیم. جایی که در دنیا به «ونیز برزیلی» معروف شده است.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹/۰۶/۱۳ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۵/۹ به‌روزرسانی شده است.

ونیز یکی از زیباترین شهرهای دنیا است. در این موضوع شکی نیست و به احتمال بسیار زیاد، نام این شهر و تعریف از زیبایی‌های بی‌انتهایش را هم شنیده‌اید. ونیز را می‌توان نماد زیبایی شهری دانست. یک نماد که به شهرهای زیبای دنیا نسبت می‌دهند. شهرهایی که اکثرا در مجاورت آب‌های آزاد قرار داشته باشند و از دیدنی‌هایی پرتعداد میزبانی بکنند. به‌همین منظور هم است که در قاره‌ اروپا به‌جز شهر ونیز که در ایتالیا واقع شده، چندین شهر دیگر وجود دارد که به‌آن‌ها لقب «ونیز» داده‌اند؛ مثل شهر سن پترزبورگ.

تنها قاره‌ اروپا نیست که از داشتن چندین ونیز مختلف فخر می‌فروشد. قاره‌های دیگر هم وجود دارند که عنوان ونیز روی شهرهایشان گذاشته شود. قاره‌ آمریکا، کشور برزیل و شهر پاراتی این ادعا را تایید می‌کنند. پاراتی یک کلمه هندی است که «رودخانه‌ پر از ماهی‌» را معنی می‌دهد. این منطقه در قرن ۱۷ میلادی، میزبان یکی از دژهای نیروهای پرتغالی بود. اتفاق‌های تاریخی که در این شهر رخ دادند و بناهایی که بر اثر این جریان‌ها در شهر پاراتی به‌جای‌مانده، این منطقه را رسما به یک موزه‌ بدون سقف تبدیل کرده است. همراه ما باشید تا در تازه‌ترین قسمت از تورهای مجازی، به پاراتی برزیل سفر کنیم.

در سال ۱۶۹۵ یک سفر اکتشافی به منطقه‌ پاراتی، به‌شکلی کاملا تصادفی به کشف چند معدن طلا انجامید. این کشف بزرگ باعث شد تا منطقه‌ پاراتی به نقطه‌ تمرکز جنبش «هجوم طلا یا گلد راش» تبدیل شود و گنج‌یاب‌های بسیار زیادی از سراسر آمریکا به این منطقه سرازیر شوند. افراد پرتغالی بسیار زیادی از ارتش این کشور، گالن‌های پرتعدادی مملو از طلا و الماس را از پاراتی به کشورشان فرستادند. همانقدر که این منابع طلا به سرمایه‌ شهر پاراتی تبدیل شد و به توسعه‌اش کمک کرد، به همان اندازه هم توجه دزدان دریایی و دزدان طلا را به خودش جلب کرده بود.

پاراتی در حال حاضر، تفاوت چندانی با پاراتی قرن ۱۷ یا ۱۸ ندارد. انگار گذر زمان برای این منطقه در همان سال‌های مورد بحث، متوقف شد و تنها یک سری ساختمان و سازه‌ تاریخی پاراتی، بازسازی شدند. به همین دلیل هم بود که لقب «موزه‌ بدون سقف» را به این شهر دادیم. شهر پاراتی از سه جهت به کوهستان ختم می‌شود. نزدیکی این منطقه به آب‌های آزاد، باعث جاری شدن مایع حیات در خیابان‌ها و تبدیل شدنش به ونیز کشور برزیل شده است!

خیابان‌های پاراتی کاملا سنگ‌شده و سقف خانه‌هایش همگی کاشی‌کاری شده هستند. کلیسای اصلی این شهر، Cathedral of Nossa نام دارد. این کلیسا در سال‌های پایانی قرن ۱۸ میلادی تاسیس شد. دلیل تاسیس آن، این بود تا مردم ثروتمند جامعه به کلیسا سر بزنند تا در جریان دوره هجوم طلا و رقابت با سایر گنج‌یاب‌ها، برای موفقیت خود دعا کنند! به همین دلیل، این کلیسا توسط خانه‌های لوکس افراد ثروتمند جامعه محاصره شده است.

نمایش منظره‌ای از آب‌های شهر پاراتی

در سال ۱۹۶۶ میلادی، نام شهر پاراتی از کشور برزیل در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو ثبت شد. این شهر با داشتن ۳۰۰ ساحل و ۷۰ بندر مختلف، از جمله زیباترین مناطق برزیل محسوب می‌شود. در بخش ابتدایی مطلب می‌توانید به‌صورت مجازی، از این شهر زیبا بازدید کنید. کجارو به‌صورت روزانه مطالب مختلفی با محوریت تورهای مجازی و سفرهای تصویری را منتشر می‌کند. اگر به این جنس از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه از کجارو را فراموش نکنید.

منبع Airpano

دیدگاه