گسترش همکاری‌های ایران و سوئیس برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای

پوریا  محمدی پیوند
سه شنبه، ۲۵ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۲
گسترش همکاری‌های ایران و سوئیس برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای

در دیدار معاون میراث ‌فرهنگی کشور با سفیر سوئیس و رایزن فرهنگی این کشور، بر گسترش همکاری‌های ایران و سوئیس در برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای تاکید شد.

محمدحسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، صبح امروز، سه‌شنبه ۲۵ شهریور ماه در دفتر خود با سفیر سوئیس و رایزن فرهنگی این کشور دیدار کرد. در این نشست بر همکاری برای برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای، تورهای گردشگری بین دو کشور و حمایت از مالکیت فکری هنرهای سنتی ایران تأکید شد.

معاون میراث فرهنگی کشور با یادآوری ارتباط ارتباط فرهنگی دو کشور ایران و سوئیس و پیشینه چند هزار ساله تمدن ایرانیان، اذعان داشت:

بیش از یک‌ میلیون و ۲۰۰ هزار بنا، محوطه و بافت تاریخی در ایران شناسایی‌ شده است که از این تعداد، حدود ۳۳ هزار اثر در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و تلاش برای ثبت آثار دیگر ادامه دارد.

طالبیان با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار اثر تاریخی در ایران شناسایی شده و از این میان، ۳۰۰ هزار اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، عنوان کرد:

ایران به‌دلایل شروع انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی به‌مدت ۲۴ سال هیچ پرونده‌ای را برای ثبت در فهرست میراث جهانی ارسال نکرد و از سال ۸۳ تاکنون ۲۴ اثر را در این فهرست به ثبت رسانده و در حال حاضر در رده نهم جهان قرار دارد.

معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور ضمن اشاره به آثاری چون جنگل های هیرکانی، کویر لوت و منظرهای باستان‌‌شنایی ساسانی در فارس، از ارسال پرونده راه‌آهن سراسری ایران برای ثبت در فهرست میراث جهانی خبر داد. وی همچنین تاکید کرد که در ساخت این راه‌آهن از مهندسان سوئیسی نیز استفاده شده است.

محمدحسین طالبیان با خاطرنشان کردن این موضوع که پیش از کرونا، فعالیت‌های نمایشگاهی بین‌المللی ایران با کشورهای فرانسه، اسپانیا، آلمان، ایتالیا، ارمنستان و... انجام گرفته و در دوران پاندمی نیز نمایشگاه‌ها و بازدیدهای مجازی ترتیب داده شده است، اظهار داشت:

ایران می‌تواند در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای و ایجاد موزه با کشور سوئیس همکاری‌های مشترک داشته باشد.

معاون میراث فرهنگی همچنین با یادآوری ثبت ۱۴ اثر ناملموس کشور در فهرست میراث ناملموس جهانی، ۷۱۱ موزه موجود کشور، چهار هزار مجموعه‌دار خصوصی و طیف متنوع آثار تاریخی‌فرهنگی موجود، از ظرفیت‌های بالای ایران برای برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی پرده برداشت.

مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران نیز با تحسینظرفیت‌های گردشگری ایران و غنای تاریخی و فرهنگی آن، از آمادگی کشورش برای فعالیت‌های مشترک نمایشگاهی خبر داد و از همکاری‌های بیشتر در زمینه‌های هنرهای سنتی و صنایع دستی استقبال کرد.

دیدگاه