اعلام مخالفت جامعه باستان شناسی با طرح احداث شعبه دوم موزه ملی ایران در حرم امام خمینی

پوریا  محمدی پیوند
پنجشنبه، ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۷
اعلام مخالفت جامعه باستان شناسی با طرح احداث شعبه دوم موزه ملی ایران در حرم امام خمینی

جامعه باستان‌شناسی ایران، صبح امروز، در نامه‌ای سرگشاده از پیشنهاد وزارت میراث فرهنگی برای احداث شعبه دوم موزه ملی ایران در طبقه تحتانی حرم امام خمینی انتقاد کرد.

نشست هفته گذشته دکتر علی اکبر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی، تولیت حرم امام راحل و مطرح شدن پیشنهادهایی در خصوص ایجاد شعبه دوم موزه ملی ایران در طبقات تحتانی یکی از صحن‌های حرم، واکنش‌های متفاوتی را از سوی کارشناسان و دست‌اندرکاران حوزه گردشگری برانگیخت. هرچند طبق اخبار به‌ دست رسیده، اجرای این طرح از سوی مدیران و کارشناسان وزارت‌خانه میراث فرهنگی و گردشگری منتفی به‌نظر می‌رسد، جامعه باستان‌شناسی ایران، صبح امروز، پنجشنبه ۲۳ مرداد در نامه‌ای سر گشاده با اجرای چنین طرحی مخالفت کرد.

در این بیانیه آمده است:

در چند روز گذشته، اخباری مبنی بر توافق میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تولیت حرم بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران پیرامون راه‌اندازی «شعبه دوم موزه ملی» یا ایجاد «مخزن امن» در رسانه‌ها منتشر شد که با واکنش‌های زیادی در سطح داخلی و خارجی به ویژه از سوی پژوهشگران و کنشگران میراث‌فرهنگی روبرو شد.

در ادامه این بیانیه ضمن اشاره به اهمیت مطالعات علمی و کارشناسی دقیق برای احداث شعبه دوم و انتقال مخزن موزه ملی ایران، آمده است:

هیات وزیران در سال ۱۳۸۲ برای گسترش فضای موزه ملی طرحی کارشناسی شده که براساس واگذاری ساختمان‌های میدان مشق در دل بافت تاریخی تهران بود را به تصویب رساند که آن طرح اجرایی نشد! در این شرایط پرسش و ابهام نخست این است که چرا آن طرح مانند چند طرح دیگر به کنار رفتند و به یکباره طرحی کارشناسی نشده به میان آمد؟! جالب آن که مدیرکل کنونی موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی وزارت‌خانه (جناب آقای کارگر) که خود بخشی از توافق کنونی است، در آن زمان مدیر موزه ملی بود. آیا طرح تازه، پایه کارشناسی دارد یا چون ده‌ها طرح دیگر صرفا تصمیمی به سلیقه شخصی یا محفلی و بدور از مطالعات تخصصی است؟ تاکنون درباره این طرح، مجموعه مدیریتی موزه ملی که از قضا آگاه به امور هستند هیچگونه اظهارنظری نکرده‌اند؟ آیا نگاه کارشناسی آن‌ها که به امور آشناتر هستند به هیچ گرفته شد یا با چنین تصمیمی موافقت دارند؟ آنچه برای ما روشن است، چنین بدسلیقگی و ناپختگی برای دستگاه متولی میراث‌‌فرهنگی کشور افتخارآمیز نیست، بلکه درست وهن آمیز و مورد اعتراض جدی است.»

جامعه باستان‌شناسی ایران در انتهای این نامه، با تاکید بر این که اجزا و عناصر مکان‌های فرهنگی باید در تطابق با یکدیگر باشند، با توجه به شخصیت مبارزاتی امام راحل پیشنهاد احداث موزه انقلاب را در فضای موردنظر مطرح کرد.

 

دیدگاه