اختصاص بسته دوم حمایتی گردشگری در پی موج دوم پاندمی کرونا

سعیده خلیلی‌صفا
شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۶
اختصاص بسته دوم حمایتی گردشگری در پی موج دوم پاندمی کرونا

طبق اعلام معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، در پی موج دوم شیوع کرونا و تعطیلی کسب‌وکارهای حوزه گردشگری، قول‌هایی از ریاست جمهوری برای تهیه بسته مخصوص حمایتی گردشگری اخذ شده است.

به گزارش خبرگزاری میراث آریا، وبینار ولی تیموری، معاون گردشگری، علیرضا رحیمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری، محمد قاسمی، مدیر کل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری، زاهد شفیعی، مدیرکل دفتر آموزش و مطالعات گردشگری و جواد موسوی، مدیر‌کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با مدیران کل استانی با محوریت شیوع موج دوم ویروس کرونا و تعطیلی مراکز گردشگری برگزار شد. در جریان این جلسه تیموری ضمن اشاره به ضرورت همدلی و ارتباط دو سویه میان بخش خصوصی و دولت، از تخصیص بسته حمایتی دوم دولت به بخش گردشگری خبر داد. وی در این رابطه چنین گفت:

در شرایطی که با شیوع موج دوم کرونا به سمت تعطیلی بسیاری از مراکز گردشگری می‌رویم، قول‌هایی را از ریاست جمهوری برای تهیه بسته مخصوص حمایتی گردشگری گرفته‌ایم.

وی از مدیران استانی حاضر در جلسه خواست تا با توجه به اینکه امسال، سال پایانی فعالیت دولت دوازدهم است تا کلیه کارهای انجام شده قبلی را ساماندهی کنند که در پایان سال خروجی مشترک حاصل شود. او با تأکید بر جدی بودن موضوع کرونا و شیوع موج دوم این ویروس تصریح کرد:

در تصمیم‌گیری‌ها باید این موضوع لحاظ شود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی با قوت پیگیری شود که بتوانیم آثار منفی را به حداقل برسانیم.

وی در ادامه سخنانش به برخی اقدامات و تصمیم‌های موثر به بخش خصوصی در سطح استانی اشاره کرد و خواستار تعمیم آن‌ها به سایر استان‌ها شد. تیموری در ادامه جلسه به بحث نظارت و اهمیت آن در موج دوم کرونا پرداخت و چنین اظهار کرد:

در تصمیم‌گیری‌ها باید این موضوع لحاظ شود و رعایت پروتکل‌های بهداشتی با قوت پیگیری شود که بتوانیم آثار منفی را به حداقل برسانیم. بر اساس مصوبه ستاد کرونا وزارت بهداشت این امکان را دارد که در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی اقدام به تعطیلی و پلمپ مراکز کند. برای اینکه در این خصوص مشکلی به وجود نیاید مراکز باید این موارد را رعایت کنند و ما با تشدید نظارت‌ها و پوشش خبری آن از تعطیلی مراکز جلوگیری کنیم.

معاونت گردشگری در ادامه سخنان خود به بحث ارائه تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب دیده ناشی از کرونا پرداخت و در این رابطه چنین گفت:

حدود ۸ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و پرونده آن‌ها در بانک‌ها در دست بررسی است. ثبت‌نام واحدهای فاقد بیمه تا پانزدهم مردادماه ادامه دارد و امکان تمدید مهلت آن تا پایان مردادماه وجود دارد. هتل‌ها، متل‌ها، مهمان‌پذیرها و دفاتر خدمات مسافرتی نیز مشمول این تسهیلات می‌شوند و اگر در قالب ثبت‌نام واحدهای بیمه‌ای موفق به ثبت‌نام نشده‌اند، این امکان برایشان فراهم است.

وی در رابطه با بسته حمایتی دوم برای گردشگری در موج دوم شیوع کرونا در کشور نیز تصریح کرد:

در شرایطی که با شیوع موج دوم کرونا به سمت تعطیلی بسیاری از مراکز گردشگری می‌رویم، رایزنی‌هایی را با ریاست جمهوری انجام دادیم. با توجه به اینکه ارائه خدمات حوزه گردشگری با دیگر حوزه‌ها متفاوت است و فرصت ذخیره خدمات در این حوزه ندارد، این قول را از ریاست جمهوری گرفته‌ایم که بسته مخصوص حمایتی گردشگری در اختیار فعالان این حوزه قرار بگیرد.

او در خصوص پروژه شهر گردشگر بیان کرد که این پروژه دارای بعد علمی است و شهرها از منظر مقامات شهری، گردشگران، جوامع محلی و مدیران ارزیابی می‌شوند و رتبه می‌گیرند. همچنین شهر گردشگر باعث رقابتی بین مقامات شهری برای توسعه زیرساخت‌های گردشگری می‌شود که استان‌ها باید از این فرصت استفاده کنند. تیموری تأکید کرد:

تا پایان سال، تمامی ۳۱ استان باید جایگاه خود را از نظر شهر گردشگر و مقصد گردشگر اعلام کنند. به دکتر مونسان این قول را داده‌ایم که تا پایان سال تمامی استان‌ها دارای یک طرح جامع گردشگری معتبر با چارچوب ابلاغی باشند.

در ادامه، علیرضا رحیمی، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و توسعه گردشگری با اشاره به اقداماتی که توسط استان‌ها باید انجام بگیرد، افزود:‌

استان‌ها مکلف هستند که طرح جامع گردشگری به مفهوم نقشه راه توسعه گردشگری استان را که در ۱۹ مرداد ۹۸ به مدیران کل استانی ابلاغ شد، تا پایان سال تهیه کنند. تهیه این طرح الزامی و ضروری است و نداشتن آن به مفهوم این است که استان برای توسعه فاقد ایده و برنامه است.

او برند گردشگری کشور را از دیگر نکات حائز اهمیت دانست و افزود:

امسال فرصت خوبی برای ایجاد برندهای استانی است که شرح خدمات و اجرای آن آماده شده است و با کمک استان‌ها باید توسعه پیدا کند.

رحیمی در ادامه به پروژه شهر گردشگر اشاره کرد و گفت:‌

این پروژه به عنوان مأموریتی برای تمامی استان‌ها از سوی شخص دکتر مونسان پیگیری می‌شود. رویکرد این پروژه عرضه و تقاضا است و در آن تمامی خدمات و زنجیره گردشگری بررسی می‌شود و با تهیه آن تمامی پتانسیل‌ها و مشکلات استان‌ها شناسایی می‌شود.

طبق گفته‌های رحیمی بر اساس پروژه‌های پیشران هر استان مکلف است بر اساس بودجه‌ای که در اختیار دارد چند پروژه پیشران را برای خود تعریف کند.

در ادامه این وبینار محمد قاسمی مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری نیز در خصوص مکاتبه با معاونت سرمایه‌گذاری برای تخصیص بودجه تورهای آشناسازی که در شرایط فعلی امکان اجرای آن وجود ندارد به برنامه‌هایی هم‌راستا با هدف تفاهم‌نامه توضیحاتی ارائه کرد. او به رونمایی از سایت ویزیت ایران اشاره کرد و گفت:‌

برای استفاده از این سایت و لینک شدن با آن استان‌ها باید مرحله دوم بهینه‌سازی وب‌سایت‌های خود را آغاز کنند.

او با اشاره به تهیه کلیپ‌های اعتمادساز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی افزود:‌

ما به‌عنوان متولیان گردشگری نباید اجازه خاموش شدن چراغ گردشگری داخلی را بدهیم. مطمئناً سفر بدون پروتکل‌های بهداشتی مورد تأیید ما نیست؛ اما می‌توانیم با رعایت پروتکل‌ها، ترویج سفر خانواده‌محور با تعداد کم و در فضای باز، از تأسیسات گردشگری و بنگاه‌ها حفاظت کنیم.

در ادامه جواد موسوی مدیر‌کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری به اهمیت موضوع آموزش اشاره کرد و افزود:

دوران کرونا زمان خوبی برای توانمندسازی و آموزش نیروی انسانی به‌عنوان سرمایه‌های اصلی گردشگری است. بودجه‌های استان که برای آموزش تخصیص داده شده است، باید برای بازسازی نیروی انسانی هزینه شود. همچنین سامانه یکپارچه آموزش مجازی را راه‌اندازی کرده‌ایم که چهار هزار نفر از این سامانه استفاده می‌کنند.

دیدگاه