تور مجازی کاخ میر بلاروس ؛ الماسی در میان اروپای شرقی

علیرضا احمدی
جمعه، ۱۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۱
تور مجازی کاخ میر بلاروس ؛ الماسی در میان اروپای شرقی

کاخ میر بلاروس یکی از زیباترین جاهای دیدنی بلاروس است که در این قسمت از تورهای مجازی به آن سفر خواهیم کرد.

نسخه اولیه این مقاله در تاریخ ۱۳۹۹۷/۰۴/۱۴ منتشر شده و در تاریخ ۱۴۰۱/۰۳/۰۷ به‌روزرسانی شده است.

تصویری که در ذهن اکثر مردم در مورد کشورهای اروپای شرقی نقش بسته است، تصویری گنگ و سرد است؛ اما بلاروس کشوری است که می‌تواند تمامی این ذهنیت‌ها را با جاذبه‌های بی‌نظیر خود از بین ببرد. مناظر طبیعی و همچنین ساخته‌های انسان که در این کشور قرار دارند همه در نوع خود منحصربه‌فرد هستند. معماری خاص و فرهنگ غنی این کشور از گونه مواردی است که همه‌ مردم دنیا را مجذوب خود می‌کند. در این مقاله در قالب تور مجازی، به یکی از کاخ های فوق‌العاده زیبای کشور بلاروس یعنی کاخ میر سفر می‌کنیم.

بلاروس کشوری است که دلیل کاخ‌های باستانیش که به دوران شوالیه‌ها برمی‌گردد، شهرت دارد و کاخ میر «mir castle» با وجود گذشت سال‌ها مانند الماسی در میان تمامی این کاخ‌ها می‌درخشد. ساخت کاخ میر در سال ۱۵۲۲ میلادی در منطقه میر آغاز شد. در آن زمان به‌دلیل آرامش منطقه نیازی به ساخت مکانی نظامی نبود، اما مطابق سنت همیشگی،‌ این کاخ برای تقویت قوای نظامی ساخته شد.

هدف از ساختن کاخ میر، تقویت قوای نظامی بوده است

دیوارهایی با ضخامت سه متر که از سنگ و آجر ساخته شده‌اند، برج‌هایی به بلندی ۲۵ متر و همچنین گالری‌های نظامی همه از هدف ساخت این کاخ که تقویت قوای نظامی بوده است، حکایت دارند. تمامی ویژگی‌های ذکر شده در قرن‌های مختلف به کمک افراد آمده‌اند. برای نمونه، در زمان جنگ لهستان و روسیه در خلال تهاجم فرانسه به روسیه کاخ میر مورد حمله قرار گرفت و  ساکنان آن با استفاده از کاخ توانستند جان سالم به در ببرند.

خاندان‌های بزرگی مثل ایلینیکس، رادزیویلس و ویتجناشتاین در طول زمان‌های مختلف کاخ میر بلاروس سکونت داشته‌اند. خاندان سویاتاپولک میرسکی آخرین خانواده‌ای هستند که در این کاخ زندگی کردند و پس از آن‌ها اختیار کاخ میر به دست دولت افتاد.

نورپردازی شبانه کاخ میر بلاروس

در قرن بیستم کاخ میر شاهد دو جنگ بزرگ یعنی جنگ‌های جهانی بوده است. در این میان کاخ میر به ثبت ملی رسید و همچنین گروهی از افراد در این کاخ به کار مشغول بودند. در خلال جنگ جهانی دوم، از این کاخ برای کمپ زندانی‌ها استفاده می‌شد. پس از پایان جنگ کاخ میر به پناهگاهی برای افراد بی‌سرپناه تبدیل شد. از سال ۱۹۸۹، کاخ میر به یکی از شعب موزه ملی بلاروس بدل شده است و در سال ۲۰۰۰ نیز به لیست مناطق یونسکو اضافه شد.

علاوه بر موزه،‌ یک هتل نیز در نزدیکی کاخ میر قرار دارد. همچنین رستورانی به سبک اروپای میانی در این منطقه بنا شده است. پارک بزرگی نیز این کاخ میر را احاطه کرده است و در اطراف آن بقایای یک خندق قدیمی دیده می‌شود. هوای منطقه میر در پاییز بسیار دلپذیر است و صبح‌ها مه متحیرکننده‌ای در منطقه مشاهده می‌شود. شما می‌توانید از یک پیاده‌روی با خانواده‌ خود در اطراف کاخ میر لذت ببرید. همچنین، می‌توانید از ساختما‌ن‌های بی‌نظیر منطقه میر با معماری منحصربفردشان دیدن کنید و در در آخر با خوردن یکی غذای سنتی مخصوص بلاروس روز خود را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید.

همیشه در مورد ساختمان‌هایی با این قدمت افسانه‌هایی نیز وجود دارد و مردم محلی آن‌ها را سینه به سینه نقل می‌کنند و از گفتن داستان‌های این‌چنینی لذت می‌برند. یکی از این افسانه‌ها در مورد سوفیا سویاتاپولک میرسکی ، بانوی سفید کاخ است. طبق این داستان او در یکی از دخمه‌های کاخ میر حضور دارد. مردم محلی معتقدند که گردشگران می‌توانند بانوی کاخ میر را در میان دخمه‌های کاخ ببیند. همچنین او در بعضی از مواقع به دیدار دوست خود یعنی بانوی سیاه نسویژ می‌رود. علاوه بر این، شایعه‌هایی درباره وجود تونلی به طول سه کیلومتر وجود دارد که این تونل میر و نسویژ را به هم متصل می‌کند و گنج ارزنده‌ رادزیویلس در آن مخفی شده است.

در کاخ میر مسابقه‌های شوالیه‌ها، فستیوال‌های رقص و کنسرت‌های موسیقی برگزار می‌شود. پارک کاخ میر به‌صورت شبانه‌روزی به روی عموم باز است. کاخ و پارک میر از بهترین جاهای دیدنی بلاروس محسوب می‌شوند. ما نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم که اگر به کشور بلاروس سفر کردید،‌ از این مکان زیبا دیدن کنید. کجارو روزانه مطالب مختلفی را با محوریت تور مجازی و سفرهای تصویری منتشر می‌کند. اگر به این دست از مطالب علاقه‌مند هستید، بازدید روزانه را از کجارو فراموش نکنید.

منبع airpano

دیدگاه