تنگه الماس کجاست؟

اکرم زمانی نوری
چهار شنبه، ۲۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۶
تنگه الماس کجاست؟

تنگه الماس، یکی از دره‌های استان ایلام است که در ۸۰ کیلومتری ایلام و در نزدیکی تنگه کافرین قرار دارد. این تنگه میان علاقه‌مندان به طبیعت، طرفداران زیادی دارد.

این روزها سفرهای ماجراجویانه و هیجان‌انگیز طرفداران زیادی به‌ویژه در میان جوانان دارند. یکی از بهترین مکان‌ها برای چنین سفرهایی استان ایلام است که دره‌ها و تنگه‌های شگفت‌انگیزی مانند تنگه کافرین، دره ویژدرون و تنگه رازیانه را در خود جای داده است.

کجارو نیز این بار برای یک سفر پر هیجان، به استان ایلام سفر می‌کند و به سراغ یکی از تنگه‌های تماشایی ایران می‌رود. با ما در این تنگه‌گردی همراه باشید.

هرآنچه برای سفر به تنگه الماس لازم است بدانید:

تنگه الماس کجاست؟

یکی از جاهای دیدنی و کمترشناخته‌شده ایلام، تنگه‌ای تماشایی به نام تنگه الماس است که در ۸۰ کیلومتری شهر ایلام و در شهرستان بدره و در نزدیکی‌های تنگه کافرین قرار دارد. این تنگه، در پای مهم‌ترین رشته کوه ایلام و منطقه زاگرس یعنی ارتفاعات کبیر کوه جای گرفته است.

این دره اسرارآمیز و خارق العاده که طول آن شش کیلومتر، در ارتفاع ۹۷۰ متری از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی N۳۳۲۱۳۰ E۴۷۰۰۳۷ به موزات تنگه کافرین واقع شده است و انتهای آن، به رودخانه معروف سمیره ختم می‌شود. برای دیدن این تنگه باید به استان ایلام بروید و در نزدیکی شهرک ولیعصر آن را جستجو کنید.

دره الماس ایلام

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

تنگ الماس یکی از دره‌های ناشناخته و تماشایی استان ایلام است

دره‌ها و تنگه‌ها، جاذبه‌های سحر‌انگیزی هستند که با شگفتی‌های خود آدمی را حیرت زده می‌کنند و همچون مروایدی پنهان جلوه می‌کنند که برای رسیدن به آن‌ها باید سفری ماجراجویانه را در پیش بگیرید. پیاده‌روی کنید و طول تنگه را طی کنید، از صخره‌ها بالا و پایین بروید و در میان حوضچه‌هایی پر از آب فیروزه‌ای رنگ شنا کنید؛ اما همه این‌ کارها برای داشتن یک روز لذت‌بخش و مهیج می‌ازرد؛ فقط کافی است برای یک بار هم شده به چنین مکان‌هایی سفر کنید.

تنگه الماس یکی از همین جاها و از جاهای دیدنی ایلام است که می‌خواهیم به سراغش برویم و روزی شاد و مفرح را در آن سپری کنیم.

مسیر دسترسی به تنگه الماس

برای رفتن به تنگه الماس، ابتدا باید خودتان را از هر شهری که هستید به استان تماشایی ایلام برسانید. دسترسی به این تنگه از طریق جنوب شهرستان ایلام و جاده ارتباطی ایلام به شهرستان ولی عصر امکان‌پذیر است. این تنگه را در یک کیلومتری شمال شرقی شهرک ولی عصر می‌توانید پیدا کنید.

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

تفریح در تنگه الماس

صخره نوردی در تنگه الماس

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

تنگه الماس نیز مانند سایر دره‌ها و تنگه‌های شگفت‌انگیز ایران بهترین مکان برای ورزش‌های مهیج و هیجان‌انگیزی چون دره‌نوردی است. در ادامه با این تفریح‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

  • دره نوردی و صخره‌نوردی: عبور از صخره‌های تنگه الماس و بالا رفتن از آن‌ها، یکی از مهیج‌ترین ورزش‌هایی است که می‌توانید در این محل انجام داد.
  • پیاده‌روی: پیمایش تنگه الماس و تماشای صخره‌ها و دیواره‌های بلند َآن یکی از لذت‌بخش‌ترین تفریح‌های این دره است.
  • شنا: در دره‌ها و تنگه جریان آب معمولا حوضچه‌های پری آبی را ایجاد کرده‌ است. همین حوضچه‌ها با آب خنک و خوش‌رنگی که دارند، شما را  برای داشتن یک شیرجه جانانه، فرامی‌خوانند. البته مسائل ایمنی را رعایت کنید.

نکات ایمنی و تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه الماس

تجهیزات لازم برای سفر به دره الماس

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

از آنجا که در دره الماس پیاده‌روی، دره‌نوردی، عبور از صخره‌ها و پرش از آن‌ها را پیش رو دارید، پس نیاز دارید تجهیزات لازم و مناسب را به‌همراه داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید. بنابراین،

  • وسایل زیاد و غیر ضروری به‌همراه نداشته باشید.
  • کفشی مناسب به پا داشته باشید تا هم‌زمان پیاده روی و نیز در هنگام عبور از آب راحت باشید.
  • لباس مناسب به تن داشته باشید؛ چون بخش زیادی از مسیر را از آب تنگه و حوضچه‌ها باید عبور کنید.
  • حتما جلیقه نجات به‌همراه داشته باشید.

بهترین زمان رفتن به تنگه الماس

بهترین زمان سفر به تنگه الماس بدره

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

تنگه‌ها و دره‌ها بهترین مکان برای فرار از گرمای تابستان هستند

بهترین زمان سفر به تنگه الماس فصل‌های بهار و تابستان است که تا در کنار لذت بردن از هوای مطبوع و خنک دره، روزی شاد و پرنشاط را سپری کنید.

مسیر دره الماس ایلام

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

دوستدار طبیعت باشید

در سفر به دره الماس و تفریح در این مکان بکر و لذت بردن از زیبایی‌های آن، به پاکی و آرامش آن نیز احترام بگذارید و از آلوده کردن این تنگه زیبا و طبیعت آن پرهیز کنید.

منبع عکس: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

عکس کاور: خبرگزاری ایسنا (عکاس: رضا سلیمانی روزبهانی)

منبع ilam isna

دیدگاه