گردشگری کودک : چگونه با کودکان طبیعت گردی کنیم؟

نگین توکلی
شنبه، ۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۰
گردشگری کودک : چگونه با کودکان طبیعت گردی کنیم؟

 کودکان عاشق کمپ‌ در طبیعت و گذراندن یک روز پر از تفریح و هیجان با پدر و مادرشان هستند، فقط کافی است که توصیه‌ها و نکات لازم برای اردو رفتن با کودکان و خلق یک سفر خانوادگی فراموش‌نشدنی را بدانید.

به نظر می‌رسد که گردشگران در سال ۲۰۲۰، به برپایی کمپ و اردوهای فضای باز گرایش بیشتری داشته باشند؛ اما کمپ در طبیعت برای خانواده‌هایی که تاکنون با کودکانشان این تجربه را نداشته‌اند، به نظر چالشی بزرگ می‌آید.

شیوع ویروس کرونا و ترس گردشگران از اقامت در هتل و دیگر مکان‌های اقامتی، آن‌ها را به‌سمت کمپ با وسایل شخصی خودشان در نقاط دورافتاده و در دل طبیعت سوق خواهد داد؛ اما این سنت دیرینه مدت‌ها است که به دست فراموشی سپرده شده بود. شاید بسیاری از ما با نحوه برپاکردن چادر یا وسایل لازم برای برپایی کمپ آشنایی داشته باشیم، اما این نوع سفر با کودکان، نکات مهم و قابل توجهی دارد که به‌هیچ‌وجه نباید از آن‌ها غافل شویم.

به همین منظور کجارو قصد دارد در مقاله امروز، بر ساختن یک اردوی به‌یادماندنی با کودکان، یک سفر خانوادگی و توصیه‌های لازم تمرکز کند تا خاطره‌ای فوق‌العاده برای شما و کودکانتان رقم بزند.

ابتدا از کودکان سوال کردیم درباره مواردی مورد علاقه‌شان برای کمپ شبانه سوال شد و سپس اطلاعات مفیدی از دانش والدین آگاه به این خواسته‌ها اضافه ‌شده‌اند. فراموش نکنید که رعایت نکته‌‌های حاصل، برای داشتن یک سفر کمپینگ موفق و خارق‌العاده با بچه‌های کوچک و خلق خاطرات و سنت‌های جدید خانوادگی لازم است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

برپایی کمپ در کنار آب

کمپ خانوادگی

عکس از «فام ولد» (FamVeld)

بچه‌ها عاشق آب هستند، به‌خصوص اگر بتوانند با خیال راحت در آن شنا کنند یا  شلپ‌شلپ در آن راه بروند. پس سعی کنید که بودن در کنار آب را در برنامه خود قرار دهید. به‌جای هایکنیگ و کوهنوردی به‌سمت بالای تپه برای داشتن یک منظره چشمگیر که ممکن است کودکانتان را به‌اندازه شما شگفت‌زده نکند، به‌سمت یک دریاچه، رودخانه یا حتی یک چشمه کوچک بروید.

مهم نیست آب دریاچه چقدر سرد باشد. مطمئن باشید که کودکان با پریدن در آب، خستگی مسیر را فراموش خواهند کرد و دوباره مملو از انرژی خواهند شد. حتی یک سفر به یک نهر کم‌عمق که بچه‌ها می‌توانند در اطراف آن به گشت‌و‌گذار بپردازند، آن‌ها را هیجان‌زده و بسیار خوشحال خواهد کرد.

آتش درست‌کردن

کمپ خانوادگی

آتش به نظر یک کشش جادویی برای افراد جوان دارد و برپایی کمپ یکی از معدود راه‌هایی است که بچه‌ها می‌توانند بدون ریسک با آتش در تعامل باشند و از آن لذت ببرند. یکی از دلایلی که بچه‌ها عاشق سیب‌زمینی کبابی هستند، این است که این غذا علاوه بر طعم خوشمزه، روی آتش درست می‌شود. پس اگر امکان پخت غذای دیگری در آتش وجود دارد، به آن‌ها اجازه بدهید تا این کار را تجربه کنند.

به‌طور مثال می‌توانید سوسیس‌ها را به سیخ بکشید تا روی آتش آن‌ها را کباب کنند. اگر منقل خوراک‌پزی به‌همراه داشته باشید که چه بهتر، بچه‌ها عاشق درست‌کردن پنکیک روی منقل در فضای باز خواهند شد. درست است که داشتن یک گاز پیک‌نیکی برای برپایی کمپ لازم است، اما اگر می‌توانید بدون ایجاد خطر برای جنگل و به صورت ایمن، آتش درست کنید، به‌هیچ‌وجه از این تجربه صرف‌نظر نکنید.

احساس آزادی

کمپ خانوادگی

عکس از «فام ولد»

در فضای باز با بچه‌ها قایم‌باشک بازی کنید

احتمالا هیجان‌انگیزترین چیز درباره برپایی کمپ در فضای باز، آزادی برای گشت‌و‌گذار و کاوش است؛ این یکی از ویژگی‌های دوران کودکی است که بچه‌ها هنوز هم در کتاب‌ها می‌خوانند و در فیلم‌ها می‌بینند، اما به‌ندرت در نزدیکی خانه‌هایشان اجازه دارند آن را تجربه کنند.

کاوش در محوطه نزدیک محل کمپ و به‌خصوص بازی‌هایی چون قایم‌باشک برای کودکان بسیار هیجان‌انگیز است. به آن‌ها نشان دهید که تا چه فاصله‌ای می‌توانند دور شوند و تمام توصیه‌های لازم را به آن‌ها بگویید تا تجربه‌ای منحصربه‌فرد و در عین حال ایمن برای آن‌ها رقم بزنید.

آموزش استقلال

کمپ خانوادگی

عکس از «استاس تولس نو» (Stas Tolstnev)

یکی از نتایج احساس آزادی، استقلال در انتخاب است. به بچه‌ها اجازه دهید که وسایل سفر کمپینگ را آن‌ها جمع کنند. لیستی از وسایل لازم تهیه کنید و به آن‌ها بدهید و کار را به بچه‌ها بسپارید. فراموش نکنید که قبل از حرکت، وسایل را بررسی کنید تا چیز مهمی جا نمانده باشد.

از آن‌ها بپرسید که دوست دارند چه غذاهایی در این سفر کمپینگ بخورند و وقتی به محل کمپ رسیدید، به بچه‌ها اجازه دهید که در برپایی چادر و تزئین آن سهم داشته باشند. نظر آن‌ها را در مورد محل برپایی چادر بپرسید و سپس با کمک آن‌ها چادر را آماده کنید. سپس از آن‌ها بخواهید تا چادر را با آویزان‌کردن یک فانوس در داخل و شاید حتی یک رشته لامپ تزئین کنند.

خلاقیت

کمپ خانوادگی

به نظرتان چرا همیشه کمدها و کشوهای خانه پر از مدادرنگی و مداد شمعی است و ما هیچ‌وقت نمی‌دانیم با آثار هنری و نقاشی‌هایی که بچه‌ها از مدرسه به خانه می‌آورند، چه‌کار کنیم؟

بچه‌ها عاشق این هستند که با استفاده از دست‌هایشان، به خیالات خود واقعیت ببخشند. پس اگر لازم است با خودتان یک اسباب‌بازی ببرید، اما مطمئن باشید که فضای باز، منبع بی‌انتهایی از سرگرمی و تفریح را برای کودکان با هر سنی فراهم خواهد کرد.

وسایل الکترونیکی مانند تبلت و موبایل را کنار بگذارید و یک آخر هفته فوق‌العاده و متفاوت برای آن‌ها بسازید. به کودکان کمک کنید تا با شاخه‌های خشکیده درختان قلعه بسازند، با گِل، شیرینی‌های پای درست کنند و با استفاده از خاک، سنگ و مصالح طبیعی که در اطرافشان پیدا می‌کنند، آثار هنری خلق کنند. اگر نزدیک رودخانه یا دریاچه هستید، بیشتر مراقب بچه‌ها باشید تا هیچ خطری آن‌ها را تهدید نکند.

زمان را فراموش کنید

کمپ خانوادگی

زندگی کودکان غالبا با زمان و ساعت اداره می‌شود. هر روز با ساعت گذاشتن برای بیدار شدن و رفتن به مدرسه، رسیدن به کلاس‌ها، انتظار برای زنگ آخر و سپس رفتن به‌سمت کلاس‌ها و فعالیت‌های مختلف پس از مدرسه، گویی در رقابت مداوم با زمان می‌گذرد. حتی کلاس‌های ورزشی آخر هفته نیز بدان معنی است که زمان همیشه در زندگی آن‌ها حضور دارد.

پس لطفی در حق آن‌ها کنید؛ علاوه بر حذف وسایل الکترونیکی و تلفن‌های هوشمند در تعطیلات آخر هفته، ساعت‌های آن‌ها را نیز بگیرید. در حالی که شما باید حواستان به ساعت و زمان باشد، کودکان می‌توانند یک یا دو روز را تنها با کمک نور خورشید و زمان صرف وعده‌های غذایی وقت را تشخیص دهند و از اوقات خود لذت ببرند.

نظارت بر خواب

کمپ خانوادگی

عکس از «کالین کوئین لوماکس» (Collin Quinn Lomax)

خب همان طور که حدسش را می‌زنید، در سفرهای کمپینگ با وجود جاذبه‌هایی چون آتش اردو، داستان‌های ترسناک ارواح و دیگر موارد، بچه‌ها علاقه‌ای به خوابیدن ندارند. با اینکه آن‌ها نمی‌خواهند بخوابند، ولی به استراحت‌کردن و خواب نیاز دارند و شما هم همین‌طور. بنابراین، از کنار این موضوع به‌سادگی عبور نکنید. اگر داخل ماشین کمپ می‌کنید، یک تشک بادی به‌همراه داشته باشید تا برای خواب، آن را باد کنید و راحت بخوابید.

بچه‌ها عاشق فضاهای کوچک هستند. راحتی جالب توجهی برای آن‌ها در این فضاها وجود دارد. این یکی از دلایلی است که آن‌ها عاشق خوابیدن در چادر خواهند شد، زیرا شما یک خانه یا یک اتاق خواب را آن‌قدر فشرده کرده‌اید که تبدیل به یک چادر شده است.

شما همچنین می‌توانید به آن‌ها پتو بدهید تا دور آتش بنشینند و احساس راحتی کنند، فقط حواستان باشد که از این پتوها برای خوابیدن استفاده نکنید، زیرا بوی دود می‌گیرند و خاکی و کثیف می‌شوند.

آوازهای دور آتش

کمپ خانوادگی

گیتار یا هر ساز دیگری که در خانه دارید را به‌همراه ببرید و با جمع شدن دور آتش، از کودکان بخواهید که آواز بخوانند

به احتمال زیاد، لازم نیست از علاقه کودکان به آواز خواندن دور آتش به شما بگوییم. اگر گیتار یا هر ساز دیگری در خانه دارید، حتما آن را با خود به کمپ ببرید و نگران این نباشید که خانواده شما خیلی اهل موسیقی نیست یا حتی هیچ آوازی برای دور آتش بلد نیستید.

از بچه‌ها بخواهید تا شعرهای موردعلاقه‌شان را بخوانند و شما هم سعی کنید هماهنگ با آن‌ها کمی موسیقی بنوازید تا شبی خاطره‌انگیز و فراموش‌نشدنی برایشان بسازید.

فراموش نکنید که با وجود اینکه خورشید در فصل تابستان، دیر غروب می‌کند و به شما زمان می‌دهد تا شام را آماده کنید، اما صبح‌ها هم زود طلوع می‌کند و زمانی که نور از میان درختان یا بر فراز تپه بر چادر شما بتابد، بچه‌ها بیدار خواهند شد و شما را هم بیدار خواهند کرد.

پس، شام را کمی زودتر آماده کنید و تا هوا روشن است، غذایتان را بخورید. در طول شب هم خودتان را سرگرم دور آتش نشستن و آواز خواندن و موسیقی کنید.

تماشای ستارگان

کمپ خانوادگی

عکس از «آناتولی گلب» (anatoliy_gleb)

بچه‌ها همانقدر که عاشق نگاه‌کردن به ابرها و تصور شکل حیوانات و دیگر چیزها در آسمان هستند، از تماشای ستارگان در آسمان شب هم لذت می‌برند. این فعالیت هیجان‌انگیز به‌ندرت در برنامه هفتگی شلوغ آن‌ها می‌گنجد و شاید هیچ‌وقت در شهرهای پرنور و با هوای آلوده میسر نباشد.

پس بعد از صرف شام، آن‌ها را به تماشای ستارگان دعوت کنید. اگر اسم صور فلکی را بلد نیستید، با خلاقیت خود اسم اختراع کنید و تجربه‌ای منحصربه‌فرد برای کودکانتان رقم بزنید.

میان‌وعده‌های هیجان‌انگیز

کمپ خانوادگی

خوراکی‌هایی چون مارشمالو برای اردو بسیار مناسب هستند و به‌سادگی می‌توان آن‌ها را روی آتش کباب کرد. یکی دیگر از خوراکی‌هایی که می‌توان روز را با آن شروع کرد، شکلات داغ است. درست در همان زمانی که مشغول آماده‌کردن چای یا قهوه روی گاز پیک‌نیکی خود هستید، به کودکان اجازه دهید تا دست‌هایشان را با یک لیوان شکلات داغ گرم کنند.

کره بادام‌زمینی، شکلات صبحانه، مربا و نان به‌همراه داشته باشید و صبح زود برای آن‌ها لقمه درست کنید و به کودکانتان بگویید که این صبحانه لذیذ، مخصوص کمپ است. خلاق باشید و میان‌وعده‌های متنوع و لذیذی برای آن‌ها در طول روز آماده کنید. نگران هم نباشید! طعم همه‌چیز در فضای باز بهتر است. برای همین آن‌ها باور خواهند کرد که این‌ها، لقمه‌های ویژه اردو هستند.

ساختن سنت‌ها و خاطرات خانوادگی

کمپ خانوادگی

عکس از «سولووانیا لیودمیلا» (Soloviova Liudmyla)

تماشای ستارگان و ابداع نام‌هایی برای صور فلکی، خواندن شعر دور آتش اردو و خوردن شکلات داغ برای صبحانه، بخشی از ساختن خاطره‌ها و سنت‌های خانوادگی است. بچه‌ها عاشق سنت‌ها هستند، پس سعی کنید که در تجربه اول سفر اردویی خانوادگیتان، بهترین خاطره‌ها را بسازید و در اردوهای بعدی از آن‌ها به‌عنوان سنت استفاده کنید.

مطمئن باشید که به‌زودی مشکل شما نخوابیدن بچه‌ها در فضای باز نیست، بلکه خواهش و التماس آن‌ها برای رفتن به یک اردوی دیگر است.

منبع matadornetwork

دیدگاه