سافاری پارک باراجین قزوین؛ نخستین سافاری پارک ایران

اکرم زمانی نوری
سه شنبه، ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۰۰
سافاری پارک باراجین قزوین؛ نخستین سافاری پارک ایران

آیا می‌دانستید که در ایران سافاری پارک وجود دارد و می‌توانید لذت تماشای حیوانات و حیات وحش را در دل طبیعت تجربه کنید؟ سافاری پارک باراجین در شهر قزوین به‌عنوان اولین نمونه‌ی خود در ایران است که در سال ۱۳۹۷ افتتاح شده است.

کجارو این بار قصد دارد به معرفی مکانی پر هیجان و مهیج بپردازد. این مکان، سافاری پارک نام دارد که اولین سافاری پارک ایران نیز به شمار می‌رود. این سافاری در استان قزوین و در پنج کیلومتری شهر قزوین، در منطقه‌ی گردشگری باراجین قرار دارد. جایی که در آن به تماشای حیات‌وحش در طبیعت می‌روید.

با کجارو در این سافاری گردی در بوستان باراجین همراه باشید.

سافاری پارک ایران کجاست؟

سافاری پارک قزوین

منبع عکس: qazvin.ir

باراجین نام منطقه‌ای خوش آب‌و هوا و تفرجگاهی پرطرفدار در استان قزوین و نزدیک شهر قزوین است که از ابتدای آزادراه قزوین- زنجان شروع شده و تا دامنه‌های البرز غربی ادامه می‌یابد. رودخانه‌ی فصلی «ارنزک»، قله مردمی و بوستان جنگلی باراجین از جاذبه‌های طبیعی این منطقه به شمار می‌روند. بوستان باراجین که با نام بوستان فدک نیز شناخته می‌شود، هزار هکتار وسعت دارد و از بزرگ‌ترین پارک جنگلی‌های کشور محسوب می‌شود و مشرف بر دره رودخانه‌ی ارنزک است. این بوستان دارای پیست‌های دوچرخه‌سواری و موتورسواری، سینمای تابستانه، شهربازی دالفک، آب‌نماهای مختلف، موزه‌ی تاريخ طبيعی و دهکده‌‌ی طبیعت است. یکی دیگر از جاذبه‌های این بوستان که به‌تازگی بخشی از آن افتتاح شده است، سافاری پارک است که نخستین سافاری پارک ایران به شمار می‌رود و در بخش جنوب غربی بوستان و ضلع شرقی دهکده‌ی طبیعت و در دامنه‌ای با شیب ۳۰ تا ۳۵ درصدی موسوم به هفت دره قرار دارد.

پیش از اینکه با سافاری پارک قزوین آشنا شویم، کمی با معنای واژه‌ی سافاری و تعریف‌های آن آشنا خواهیم شد.

آشنایی با سافاری

سافاری

حتما خیلی‌ها اسم «سافاری» (Safari)، به گوش‌شان خورده و بعضی‌ها هم تا حالا تجربه‌ی یک سافاری پر هیجان و مهیج و البته فراموش‌نشدنی را داشته‌اند. اما آیا می‌دانید واژه‌ی سافاری یعنی چه؟ و به چه چیزی سافاری می‌گویند؟

ریشه‌ی سافاری به کلمه‌ی عربی «سفر» برمی‌گردد. که در زبان‌های آفریقایی «سافاری» تلفظ می‌شود. جالب است بدانید فرهنگستان زبان و ادب فارسی به‌جای کلمه‌ی سافاری واژه‌ی «وحش‌گشت» را معرفی کرده است.

سافاری در واقع نوعی از گردشگری است که در دل طبیعت و حیات وحش به تماشای حیوانات می‌روید. البته بد نیست بدانید که در گذشته و در دوران استعمار آفریقا، سافاری مفهوم شکار داشت و با هدف شکار حیوانات و در قالب گروه‌های کوچک به دل حیات‌وحش می‌رفتند اما خوش‌بختانه در حال حاضر وجهه منفی شکار و از بین بردن حیوانات در سافاری از بین رفته است و این نکات منفی جای خود را به مسائل مثبت و جدیدی همچون مشاهده و تصویربرداری از حیوانات در حیات وحش یا مکان‌هایی مثل مناطق محافظت‌شده و پارک‌های ملی داده‌اند.

اگر دوست دارید بیشتر با سافاری آشنا بشوید، می‌توانید مقاله‌های کجارو را در مورد سافاری از طریق این لینک بخوانید.

در ادامه با سافاری پارک ایران در باراجین قزوین آشنا می‌شوید.

سافاری پارک قزوین

سافاری پارک باراجین قزوین

منبع عکس: tabnakghazvin.ir

سافاری پارک قزوین ۲۸ هکتار مساحت دارد و شامل هفت دره می‌شود که در آن حیوانات مختلف به‌صورت جداگانه رها سازی شده‌اند. از این هفت دره، سه دره‌ی آن شامل دره‌های گوزن، قوچ و میش و کل و بز در سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسیده است. این سافاری با این مجموعه با هدف گردشگری، آموزش و تحقیقات و ملی كردن بوستان ۱۴۰۰ هكتاری باراجین و نیز برای مقابله با انقراض برخی حیوانات توسط شهرداری قزوین و بخش خصوصی طراحی شده است.

در این سافاری پارک مسیرهایی طراحی شده که بازدیدکنندگان با خودروهای سافاری بخشی از آن را طی می‌کنند و به بازدید از زیستگاه‌های حیوانات می‌پردازند. در واقع اینجا برعکس باغ وحش است؛ به‌جای آن که حیوانات در قفس باشند، آزاد هستند و شما با خودرو، رمپ‌های طبیعی تعبیه شده و پیاده محوری از نزدیک آن‌ها را مشاهده می‌كنید. سه مسیر دسترسی برای آن طراحی شده که یک مسیر برای عبور خودروهای سافاری، یک مسیر برای خودروهای سرویس‌دهی و خدماتی و یک مسیر برای بازدیدکنندگان پیاده است که می‌توانند همه‌ی حیوانات را در مسیر مشاهده کنند. همچنین در طراحی این پارک، سهولت تردد معلولان و سالمندان نیز در نظر گرفته شده است.

در این پارک، حیوانات اهلی و وحشی به‌طور مجزا از یكدیگر رها سازی شده‌اند و از بخش‌های مختلفی نظیر زیستگاه خرس، ببر، گرگ، كل و قوچ، گراز، شیر، سم داران، كروكودیل، آهو و همچنین باغ پرندگان شكاری، باغ وحش مختص كودكان و چهار دریاچه‌ی مصنوعی تشكیل شده است. باغ حاره‌ای نیز از دیگر بخش‌های این سافاری خواهد بود که شامل استخر ماهی، پیاده‌راه، آب‌نما و باغچه است که گیاهان استوایی در آن پرورش می‌یابند و تعدادی از پرندگان استوایی و آبزیان نیز در آن نگهداری می‌شوند.

از امکانات دیگری که برای این سافاری در نظر گرفته شده، یک تونل در دره‌ی مرال است که امکان بازدید گردشگران از دهکده‌ی طبیعت باراجین را پس از بازدید از سافاری فراهم می‌کند. احداث سوئیت‌های اقامتی برای رفاه حال گردشگران نیز از دیگر مزایای این مجموعه است.

دیدنی‌های دیگر قزوین

قلعه الموت

قلعه الموت

به شما پیشنهاد می‌دهیم که اگر مقصد سفرتان این منطقه و بازدید از سافاری پارک است، در کنار این گردش از سایر دیدنی‌های قزوین هم دیدن کنید. همچنین از آنجا که قزوین در مسیر ارتباطی با خطه‌ی شمال و مناطق دیگر کشور است، وقتی به دیدن این مناطق می‌روید می‌توانید در این شهر توقف هرچند کوتاهی هم شده داشته باشید و از جاذبه‌های آن دیدن کنید.

از مکان‌های تاریخی که در قزوین وجود دارد می‌توان به قلعه‌ الموت، «سرای سعدالسلطنه» به‌عنوان بزرگ‌ترین کاروانسرای سرپوشیده داخل شهری، «مسجد جامع قزوین»، کاخ باشکوه صفوی «چهل ستون» یا عمارت «کلاه فرهنگی»، عمارت‌های زیبایی چون عمارت «شهرداری» یا موزه‌ی «بلدیه»، کلیسای «کانتور» و خانه‌های تاریخی متعدد نام برد. این شهر از طبیعت تماشایی و بی‌نظیری نیز برخودار است و با داشتن مکان‌های بکر، از مقاصد طبیعت‌گردی هم به شمار می‌رود. دریاچه «اوان»، قله «سیالان»، غار «سفید آب» و آبشار «ورچر» از جاذبه‌های طبیعی قزوین است.

چگونه به وحش‌گشت برویم؟

سافاری پارک قزوین

منبع عکمس: خبرگزاری ایرنا

برای رفتن به سافاری پارک قزوین خودتان را به منطقه‌ی خوش آب‌وهوای باراجین در استان قزوین برسانید. فاصله‌ی این مکان تا شهر قزوین اندک و حدود پنج کلیومتر است که در زمان کوتاهی به آن خواهید رسید. دسترسی به این سافاری از طریق ابتدای آزادراه قزوین-زنجان امکان‌پذیر است.

عکس کارو: خبرگزاری ایرنا

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها سافاری

    دیدگاه