با تور مجازی از قلعه شوش بازدید کنید

با تور مجازی از قلعه شوش بازدید کنید

اکرم زمانی نوری
| یکشنبه, ۱۷ فروردین ۹۹ ساعت ۱۸:۰۰

از جاهای دیدنی شهر شوش در استان خوزستان، قلعه یا آکروپل شوش است. این قلعه را فرانسوی‌های در دوران قاجار ساخته‌اند و در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی قرار دارد.

دنیای اینترنت و فضای مجازی خوبی‌های زیادی دارد. یکی از این خوبی‌ها، سفر کردن به هرجای دنیا و دیدن جاذبه‌های گردشگری مختلف است. اما با توجه به اینکه ویروس کرونا دردسرهای زیادی به پا کرده است و امکان سفر وجود ندارد؛ با استفاده از اینترنت می‌شود به جاهایی که برای بازدید در نظر داشتید و حالا شرایط رفتن مهیا نیست، سفر کنید.

حالا اگر در برنامه سفر نوروزی امسال‌ خود تصمیم داشتید به شهر شوش سفر کنید و از جاذبه‌های تاریخی این شهر، به‌خصوص قلعه شوش دیدن کنید، پس با کجارو همراه باشید تا سفری مجازی به این مکان داشته باشید.

قلعه شوش

منبع عکس: susachtb.ir

شوش از مهم‌ترین تپه‌های باستانی ایران و از مهم‌ترین استقرارهای بشری در طول تاریخ بوده که از دوران پیش از تاریخ تا دوره اسلامی مورد سکونت قرار داشته است. قلعه تاریخی شوش بنایی تاریخی است که در سال ۱۸۹۷ به دستور ژاک دمورگان فرانسوی برای سکونت باستان‌شناسان فرانسوی و نگهداری موقت برخی اشیای تاریخی و باستانی به دست آمده طی کاوش‌ها، در نزدیکی آرامگاه دانیال نبی در شهر شوش و روی تپه‌ای تاریخی ساخته شد و به همین دلیل به «قلعه دمورگان» هم معروف است. به این بنا همچنین قلعه اکروپل و قلعه فرانسوی‌ها هم می‌گویند. ساخت قلعه حدود ۱۵ سال طول کشید و به دست معماران دزفولی و نیروهای ایرانی بنا شد. این اثر تاریخی در دوره جنگ تحمیلی بارها مورد حمله دشمن قرار گرفت و آسیب‌های زیادی دید. این بنا تا سال ۱۳۵۷ در دست فرانسویان بود و در حال حاضر به‌عنوان نوعی موزه استفاده می‌شود و اشیای تاریخی و ابزار باستان‌شناسی فرانسوی‌ها در آن نگهداری می‌شوند.

قلعه شوش شبیه «باستیل»؛ قلعه و زندان معروف فرانسوی است و بدون پی از خشت‌ و آجرهای باستانی ساخته شده و در آن از آجرهای باقی‌مانده از کاخ «آپادانای داریوش» و برخی از آجرهای کتیبه‌دار به خط میخی از زیگورات چغازنبیل به کار رفته است. قلعه پلانی ذورنقه‌ای شکل دارد و از دو حیاط و فضاهای پیرامون آن تشکیل شده است. دورتادور بنا را نیز راهروهایی احاطه کرده است و ردیف اتاق‌هایی به‌سمت حیاط، برگرد آن قرار گرفته‌اند. این مکان همچنین دو برج مربع شکل و دایره‌ای شکل دارد. از دیگر قسمت‌های قلعه شوش می‌توان به اتاقک شیشه‌ای موسوم به «کلاه فرنگی» و برج استوانه‌ای که در ضلع غربی قرار دارد و به‌عنوان کبوترخانه مورد استفاده قرار می‌گرفت، اشاره کرد. عناصر تشکیل دهنده معماری شامل طاق‌های رومی، درگاه‌های قوسی و تزیین‌های آجری است که از معماری ایرانی الهام گرفته است.

متن مورد نظر: حسین پورخلیلی، حسین فتحی اکبری، اینستاگرام (ٰm.i58 ،@[email protected])

قلعه تاریخی شوش در سال ۱۳۸۰ با شماره‌ی ۳۹۸۳ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این قلعه در خیابان طالقانی، رو‌به‌روی آرامگاه دانیال نبی و در محوطه‌ی جهانی شوش و در کنار کاخ آپادانا واقع است. این قلعه تا اهواز حدود ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

برای بازدید مجازی از قلعه شوش و بخش‌های مختلف آن به این لینک بروید و از دیدن و تماشای این اثر تاریخی لذت ببرید.

عکس کاور: susachtb.ir

منبع susachtb susachtb
برچسب‌ها قلعه لوکیشن

دیدگاه  

    تبلیغات