چرا مقصد بعدی سفر شما باید سوئیس باشد؟

نگین توکلی
سه شنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۰
چرا مقصد بعدی سفر شما باید سوئیس باشد؟

مناظر بدیع کوه‌های آلپ، دریاچه‌های فیروزه‌ای، غذاهای محلی لذیذ و شکلات‌های دست‌ساز، تنها تعداد کمی از دلایلی هستند که شما را برای سفر به سوئیس وسوسه خواهند کرد.

کدام‌یک، کوهستان ماترهون است؟ نام آن دریاچه فیروزه‌ای درخشان چیست؟ آیا آن یک یخچال طبیعی است؟ این سوال‌ها و همین طور ردیف‌هایی از مسافرانی که در حال عکس‌گرفتن از بیرون پنجره‌ها هستند، نشان می‌دهند که شما در یک پرواز سوئیس نشسته‌اید.

کاملا قابل درک است. مکان‌های معدودی در جهان، این حجم از کنجکاوی را در میان مسافران ایجاد می‌کنند و سوئیس با کوه‌های آلپ باشکوه و خارق‌العاده‌اش، یکی از این مکان‌ها است. تماشای این مناظر از هواپیما نفس‌گیر هستند؛ به‌خصوص که هیچ جایگزینی برای گل‌های سپیدگوهر آلپ، شاموآ (Chamois) یا بز کوهی اروپایی آلپ، پیست اسکی با برف‌های تازه، کلبه‌های کوهستانی روستایی، مزه‌کردن فوندو (fondue) و گاوهای زنگوله‌دار وجود ندارد. فوندو، خوراک سوئیسی رایجی است که از گرم‌کردن نوعی سس حاوی چند نوع پنیر در ظرفی گود از جنس سرامیک به‌ دست می‌آید.

چه به ژنو بروید و چه به زوریخ، کوه‌های نمادین و بی‌نظیر، کمتر از یک ساعت با شما فاصله دارند؛ اما در ابتدا حتما می‌خواهید کمی زمان در یکی از این شهرهای جادویی سوئیس سپری کنید. پس از لذت‌بردن از پنیرهای اصیل سوئیسی و یک نوشیدنی خنک و البته شکلات افسانه‌ای سوئیسی در طول پرواز، با کجارو همراه شوید تا به شما بگوییم برای گردش در سوئیس چطور برنامه‌ریزی کنید. 

هایکینگ در مناطق تماشایی

چرا مقصد سفر بعدی شما باید سوئیس باشد؟

عکاس: جاشوآ ارل (Joshua Earle)

مسیرهای هایکینگ (پیاده‌روی در مسیرهای طبیعی چون جنگل، کوهستان و... ) متعددی در رشته کوه آلپ وجود دارند؛ جایی که مسیرهای پیاده‌روی و راه‌های باستانی مهاجرتی، افراد را به‌سمت کوه‌های سنگی آلپ با یخچال‌های طبیعی ۱۰۰۰ ساله هدایت می‌کنند. هر کانتون یا بخش از سوئیس، چشم‌اندازهای حیرت‌انگیزی را به شما پیشنهاد می‌کند؛ چه قصد داشته باشید که قله‌های آلپی پوشیده از برف و یخچال‌های طبیعی را ببینید و چه به‌دنبال تماشای آب‌های فیروزه‌ای دریاچه‌های آلپی باشید.

علاقه‌مندان به تاریخ، به‌سختی می‌توانند راهی بهتر و ایده‌آل‌تر از مسیر دور دریاچه لوسرن واقع در مرکز سوئیس پیدا کنند. این دریاچه مهم در کانتون اوری که از نظر وسعت چهارمین دریاچه وسیع این کشور محسوب می‌شود، منشأ افسانه ویلهلم تل (William Tell)، قهرمان اسطوره‌ای سوئیس در قرن چهاردهم به حساب می‌آید. شخصیت وی در سوئیس همانند رابین‌هود در انگلستان است.

مسیر ویلهلم تل، از مکان‌های تاثیرگذار قرن دوازدهم مانند زادگاه تل، یعنی الدورف و دشت کوهستانی راتلی (Rutli)، محل تاسیس سوئیس می‌گذرد. برای خارج‌شدن از این مسیر، سافاری Buirabahnli را امتحان کنید که شامل مجموعه‌ای از تله‌کابین‌های روستایی در کوه انگلبرگ (Engelberg) واقع در کانتون نیدوالدن می‌شود که شبکه‌ای از راه‌ها را به هم متصل می‌کند.

در مسیر مزرعه آلپین می‌توانید با استفاده از چند گاندولای (قایق‌های مخصوص) خصوصی روستایی، به ارتفاعات و مزارع دورافتاده و دشت‌های پوشیده از گل‌های وحشی بر فراز خط جنگلی بروید. در زمان هایکینگ در منطقه طبیعی محافظت‌شده انتل‌بچ بایوسفیر (Entlebuch Biosphere) امکان خرید پنیر، ماست و کره آلپی برای شما مهیا است. این منطقه که جزو میراث جهانی یونسکو به شمار می‌آید، برای پوشش گیاهی و جانوری بومی از جمله گل سپیدگوهر آلپ، گل آبی رنگ انزیان (گل‌سپاسی بی‌ساقه)، کوکوها و سیاه‌خروس‌ها شهرت دارد.

غذاهایی در سطح جهانی

چرا مقصد سفر بعدی شما باید سوئیس باشد؟

عکاس: آنجلا فام (Angela Pham)

سوئیس، بیشترین تعداد ستاره‌های میشلین در جهان را دارد؛ از جمله سه رستوران سه‌ستاره که یکی از آن‌ها رستوران شولوس شال استاین (Schloss Schauenstein) در کانتون گراوبوندن است که توسط سرآشپزی به نام آندریاس کامینادا (Andreas Caminada) اداره می‌شود؛ اما رستوران‌های معمولی‌تر را هم می‌توان در سراسر کشور پیدا کرد. این رستوران‌های کمتر شناخته‌شده در مکان‌های نوظهوری چون ویتزنای (Vitznau) فعالیت می‌کنند؛ یک دهکده کوچک در کنار دریاچه لوسرن که در سال ۲۰۱۹، میزبان سه رستوران جدید ستاره‌دار بود.

از رفتن و امتحان‌کردن غذاهای کلاسیک در کانتون‌های تیچینو و وله که به‌ترتیب برای طبخ غذاهای سنتی ایتالیایی و فرانسوی با مزه سوئیسی مشهور هستند، به‌هیچ‌وجه غافل نشوید.

در سوئیس با جهانی از غذاهای لذیذ و متعدد مانند فوندو، ماکارونی چسبناک و راکلت روبه‌رو خواهید شد 

به‌غیر از دستورالعمل‌های میشلین، دنیایی از غذاهای پنیری در منوی رستوران‌های سراسر کشور به چشم می‌خورد؛ نظیر فوندوی لذیذ که در منطقه فریبورگ اختراع شده، راکلت که همه‌جا در دسترس است و آلپررمگرونن (Alplermagronen) که به ماکارونی منطقه آلپ هردر (Alp Herder) گفته می‌شود. راکلت، نوعی خوراک سوئیسی است که شامل پنیر داغ و گوجه فرنگی پخته و ترشی  می‌شود.

البته باید بدانید که رستوران‌های خارق‌العاده‌ای هم در زوریخ، باسل و ژنو وجود دارند که همه با پیشنهاد غذاهای هیجان‌انگیز سنتی، غذاهای خیابانی لذیذ، فروشگاه‌های مزرعه‌ای، گیاه‌خواری، گزینه‌های وگان و آخرین سبک‌های غذایی چون طبخ غذاهای بدون پسماند و غذاهای صفر کیلومتر، در انتظار شما هستند.

فلسفه غذاهای صفر کیلومتر که در سال ۱۹۸۶ از ایتالیا آغاز شد، با هدف تازگی و کاهش مصرف سوخت برای حمل‌و‌نقل، روی نزدیکی فاصله بین رستوران و محل تولید مواد اولیه تمرکز دارد. این ترند غذایی برای افزایش آگاهی مردم درمورد تغییرات اقلیمی و محیط‌زیست به وجود آمد.

تمرکز بر سلامتی

سوئیس، سرزمین چشمه‌های آب است و هیچ‌جای دیگری در جهان را نخواهید یافت که بتوان در تمام طول سال از اسپاها و چشمه‌های آبگرم آن، استفاده کرد. یکی از جاهایی که اصلا نباید از دست بدهید، مرکز آب‌درمانی والس ۷۱۳۲ است؛ چشمه‌ آبگرمی در والس در کانتون گراوبوندن که توسط برنده جایزه معماری پریتزکر، پیتر زومتور (Peter Zumthor) با سنگ‌های کوارتز والس ساخته شد.

چندین مرکز استراحت هتل‌مانند به نام بادیس (Badis) در کنار رودخانه‌های شهری و دریاچه‌های برن، باسل، ژنو و زوریخ نیز وجود دارند که در فصل تابستان، پر از جمعیت هستند. بسیاری از آن‌ها، پیشنهادهایی چون موج‌سواری در رودخانه، سوناهای غوطه‌ور، یوگای ایستاده روی پدل‌برد در آب (SUP)، کایاک‌سواری و ایروبیک در آب را در اختیار شما قرار می‌دهند.

مسافرانی که به‌دنبال اسپاهای روزانه و کلینیک‌ها هستند، می‌توانند طیف وسیعی از امکانات از مراکز ‌توان‌بخشی فیزیکی با جدیدترین تجهیزات پزشکی گرفته تا اقامتگاه‌های فاخری را که مملو از خدماتی چون ماساژ روزانه و ماسک صورت هستند، در سوئیس پیدا کنند.

تجربه یک اسکی فراموش‌نشدنی

چرا مقصد سفر بعدی شما باید سوئیس باشد؟

عکاس: تیم وندر هوی دونک (Tim Vanderhoydonck)

۱۶۲ اقامتگاه اسکی با انواع مسیرها و پیست‌ها برای اسکی‌بازان و بردسواران در سوئیس وجود دارد که همه از چشم‌اندازهای تماشایی آلپی برخوردار هستند. اقامتگاه‌های مشهوری چون گیشتاد (Gstaad)، سنت موریتز، داووس و وربیر (Verbier) که، کماکان اسکی‌بازان وی‌آی‌پی و سلبریتی را برای اسکی و فعالیت‌های مربوط به بعد از اسکی (apres-ski) به‌سمت خود می‌کشانند؛ اما از مناطق اسکی کمتر شناخته‌شده مانند لاینزرهاید (Leinzerheide)، هوخ ایبریگ (Hoch Ybrig) و فلامزبرگ (Flumserberg) نیز نباید غافل شد.

حتی کسانی که اسکی نمی‌کنند، می‌توانند از فستیوال‌های ورزشی زمستانی متعدد و همچنین تفریح‌های مختلف فصل زمستان مانند هایکینگ در برف، سورتمه‌سواری، راه رفتن در برف با پاچیله (نوعی کفش مخصوص)، سواری روی توبوگان (نوعی تخته که روی برف سر می‌خورد)، گلف در برف و تیوپ‌سواری در برف بهره ببرند.

خرید را از دست ندهید

افرادی که به‌دنبال برندهای لوکس و بازار ساعت‌های سوئیسی می‌گردند، می‌توانند مستقیما به خیابان خرید مشهور Banhofstrasse در زوریخ یا Rue du Rhone در ژنو بروند؛ اما اگر به‌دنبال هدایای سوئیسی اصیل مانند ظروف سرامیکی مخصوص پخت فوندو (caquelon)، اسباب‌بازی‌های چوبی، چاقوهای ارتشی سوئیسی، ترافل‌های شکلاتی و مد حرفه‌ای هستید، به بوتیک‌ها و گالری‌های هیجان‌انگیزی سر بزنید که در این دو شهر بزرگ و در مقاصد کمتر شناخته‌شده مانند سنت گالن، لوزان، شور و لوکارنو قرار دارند.

 اگر در حال برنامه‌ریزی سفر با تور سوئیس به شهرهای مختلف این کشور آلپی هستید و به‌دنبال مناسب‌ترین پیشنهادها تور می‌گردید، در کجارو با مشاهده تمامی آن‌ها می‌توانید پکیج موردنظرتان را با پایین‌ترین قیمت از فروشنده‌های معتبر مسافرتی به‌راحتی و در کمترین زمان تهیه کنید.

منبع afar
برچسب‌ها ماجراجویی

دیدگاه