راهکارهای پیشگیری از بیماری کرونا در سفر

بخش تبلیغات
دوشنبه، ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۰
راهکارهای پیشگیری از بیماری کرونا در سفر

این روزها ویروس کرونا به جزئی از زندگی ما تبدیل شده و هر کجا که برویم حتی در سفر نیز همراه ما خواهد بود و ما را تنها نخواهد گذاشت.

سلب‌ مسئولیت: تحریریه‌ی کجارو در تهیه‌ این محتوای تبلیغاتی نقش نداشته و مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.

این ویروس در سفر به‌راحتی می‌تواند منتقل شود زیرا از جایی به جایی دیگر می رویم که کاملا از نظر شرایط آب و هوایی، محیط های مختلف و میزان افراد مبتلا به کرونا با شهر یا کشور مبدا متفاوت است، به همین دلیل یک فرد مبتلا به کرونا با مسافرت رفتن می‌تواند این ویروس را در سایر نقاط پخش کند و افراد بیشتری درگیر کرونا شوند. امروزه این ویروس به یک اپیدمی جهانی تبدیل شده است و در صورتی که با راهکارای پیشگیری از آن حتی در سفر آشنا باشیم  و رعایت کنیم علاوه بر اینکه سلامت خودمان به خطر نمی افتد، میزان شیوع آن به مقدار قابل توجهی کاهش می یابد.

کرونا چیست؟

کرونا در واقع جدیدترین عضو خانواده ویروس های کرونا ویریده یا همان ویروس های پوشش دار است و امروزه یکی از مقاوم ترین ویروس ها شناخته شده است. ویروس کرونا از نظر شکل ظاهری شبیه به یک توپ خاردار است و یک نوع بیماری حاد تنفسی ایجاد می‌کند. از انواع بسیارضعیف بیماری کرونا می‌توان به سارس و مرس اشاره کرد که در سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۱۲ شیوع پیدا کردند. ویروس کرونا از جمله ویروس های مشترک بین انسان و حیوان است و از خفاش به انسان منتقل شده است، بنابراین بهتر است تا حد امکان از تماس با حیوانات خانگی بپرهیزید. مبدا اصلی ویروس کرونا کشور چین بوده و مسافرانی که از چین به کشورهای مختلف سفر کردند موجب شدند که این بیماری شیوع گسترده‌ای پیدا کند.

جلوگیری از کرونا

علائم کرونا در سفر

این ویروس همانند هر بیماری دیگری علائمی دارد و بیشتر افرادی را درگیر می‌کند که دارای بیماری هایی مانند دیابت، فشار خون، مشکلات تنفسی هستند، همچنین افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. از جمله علائم بیماری کرونا که بهتر است در سفر نیز بیشتر به آن‌ها توجه کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تب شدید و احساس خستگی

سردرد

سرفه

درد عضله ها

مشکلات تنفسی و تنگی نفس

بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده در ۸۱ درصد مواقع کرونا دارای علائمی شبیه به سرماخوردگی است با این تفاوت که به سرعت منتقل می‌شود و شیوع پیدا می‌کند. در بیشتر مواقع افراد به کرونا خفیف دچار می‌شوند و در این میان تنها ۱۴ درصد به علائم بسیار شدید و غیر قابل‌تحمل کرونا تبدیل می گردند. تمامی این افراد نیاز است مدتی قرنطینه شوند تا ارتباطی با سایر افراد نداشته باشد، با این کار علاوه بر اینکه خودشان تحت درمان قرار می‌گیرند و دوره نقاهت بیماری خود را طی می‌کنند، از انتقال آن به سایر افراد نیز جلوگیری می‌شود. ویروس کرونا مردان را بیشتر از زنان درگیر خود می‌کند و تنها در پنج درصد مواقع این بیماری به اوج خود می‌رسد و بدن بیمار بسیار ضعیف می‌شود که دیگر نمی‌توان کاری انجام داد و موجب مرگ فرد می‌شود.

جلوگیری از کرونا

آیا می‌توان سفری بدون نگرانی از ویروس کرونا را تجربه کرد؟

با وجود آنکه ویروس کرونا در تمام نقاط جهان وجود دارد اما در صورتی که سفر ضروری پیش آید و بخواهید با تهیه بلیط هواپیما خود را به مقصد برسانید می‌توان با رعایت نکات بهداشتی  و توجه به توصیه های متخصصان سفری بدون کرونا داشت و از ابتلا به کرونا جلوگیری کرد. از جمله مواردی که در سفر دراین شرایط باید به آن توجه کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

استفاده از ماسک در طی سفر بسیار مهم است زیرا در مناطق شلوغ و پر رفت وآمد قطعا احتمال ابتلا به ویروس کرونا افزایش می یابد بنابراین بهتر است از ماسک های N95 استفاده کنید. این ماسک قادر است ۹۵ درصد ذرات بسیار ریز را فیلتر کند و مانع از عبور آن‌ها شود

علاوه بر این دست ها به‌دلیل آنکه در طول روز با جاها و وسایل مختلفی در تماس هستند بسیار آلوده هستند و می‌توان گفت نقش مهمی در انتقال بیماری دارد. در هنگام سفر دست شما با درب وسیله نقلیه، ورودی سال فرودگاه، بلیط هواپیما شیراز که تهیه کرده‌اید، چمدان ها و وسایل، کمربند هواپیما و همچنین صندلی ها در تماس است و در صورتی که دست خود را به چشم ها بمالید یا به‌صورت خود بزنید احتمال ابتدا به ویروس به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. زیرا تمامی این وسایل و نقاط مختلف به کرات در طول روز توسط افراد مختلف لمس شده‌اند، بنابراین واجب است که حتما از دستکش استفاده کنید و از مالیدن دست خود به‌صورت جدا بپرهیزید.

شستشوی مرتب دست ها و استفاده از ضد عفونی کننده می‌تواند خطر ابتلا به کرونا را به میزان ۱۶ درصد کاهش دهد، بنابراین در طول روز به‌طور مرتب دست های خود را بشوید و اگر در طول سفر امکان شستشوی مرتب دست ها وجود نداشته باشد می‌توانید از ضدعفونی‌کننده های حاوی الکل ۶۰ درصد استفاده کنید اما باید اجازه دهید که محلول ضد عفونی کننده به‌طور کامل روی دست خشک شود، زیرا در غیر این صورت به یکی از مهم‌ترین محل ها برای تجمع ویروس و رشد میکروب تبدیل می‌شود.

توصیه می‌شود در طول سفر به‌عنوان مثال اگر بلیط هواپیما اهواز تهیه کرده‌اید وقصد دارید به اهواز بروید در هنگام میل نمودن غذا خیلی دقت کنید و به هیچ عنوان غذا را از ظرف اصلی آن خارج ننمایید و ورقه ای کاغذی به‌همراه داشته باشید تا روی میز خود پهن کنید سپس ظرف غذا و سایر وسایل را قرار دهید تا هیچگونه تماسی با سطح زیرین خود که توسط افراد بسیاری لمس شده است نداشته باشید.

در صورتی که سیستم ایمنی بدن قوی باشد خطر ابتلا به کرونا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد بنابراین میوه و سبزیجات مقوی میل کنید، استرس نداشته باشید  و در طول شبانه روز ۶ الی ۸ ساعت را به خواب اختصاص دهید.

نکاتی برای پیشگیری از کرونا در سفر

همان طور که می دانید ویروس کرونا از طریق لمس سطوح آلوده، ترشحات تنفسی، تماس مستقیم و از طریق چشم، دهان و بینی منتقل می‌شود اما با توجه به نکات زیر در سفر احتمال ابتلا به ویروس کرونا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

تهیه بلیط آنلاین

مراجعه به آژانس‌های مسافرتی برای تهیه بلیط موجب تجمع می‌شود و ریسک ابتلا به کرونا را در اثر تماس با سایر افراد افزایش می‌دهد، بنابراین بهتر است به‌صورت آنلاین رزرو بلیط را انجام دهید.

استفاده از ماسک و دستکش

حتما به‌محض خروج از منزل و حضور در اماکن عمومی و پر تردد از ماسک و دستکش استفاده کنید.

رعایت بهداشت به هنگام استفاده از وسیله نقلیه

در هنگام استفاده از تاکسی، قطار، اتوبوس یا هواپیما از دست زدن به صندلی و دستگیره ها و.. بپرهیزید و محلول ضد عفونی کننده به‌همراه داشته باشید تا بتوانید مرتب استفاده کنید.

انتخاب غذای مناسب

سعی کنید تا حد امکان از غذاهای بسته بندی شده و آماده که میزان دخالت دست در آن‌ها کمتر است استفاده کنید و از مصرف غذا در هر رستورانی بپرهیزید.

مطالب مرتبط:

    برچسب‌ها تبلیغات

    دیدگاه