با تور مجازی از کتابخانه و موزه ملی ملک دیدن کنید

با تور مجازی از کتابخانه و موزه ملی ملک دیدن کنید

اکرم زمانی نوری
| دوشنبه, ۱۱ فروردین ۹۹ ساعت ۲۱:۰۰

اگر جزو افرادی هستید که در روزهایی که به‌دلیل بیماری کرونا در قرنطینه هستید، برای سرگرم ماندن بازدید مجازی از موزه‌ها را انتخاب کرده‌اند؛ پیشنهاد می‌دهیم به فهرست‌ موزه‌هایی که قراره سری به آن‌ها بزنید کتابخانه و موزه‌ی ملی ملک را نیز اضافه کنید.

هر چند عید نوروز فرصت مناسبی برای رفتن به سفر و بازدید از موزه‌ها و بناهای تاریخی است اما با حضور ویروس کرونا بهترین راه برای مبارزه با این بیماری ماندن در خانه است. کجارو برای پر کردن وقت‎‌تان در این روزها تورهای مجازی و بازدید تصویری از اماکن تاریخی و فرهنگی را پیشنهاد می‌دهد. در این مقاله با کجارو همراه باشید تا باهم بازدیدی از کتابخانه و موزه‌ی ملی ملک در شهر تهران داشته باشیم.

کتابخانه و موزه‌ی ملی ملک مؤسسه‌ای غیر دولتی و غیرانتفاعی است که بر اساس وقف‌نامه‌ی مالک آن زیر نظر تولیت آستان قدس رضوی اداره می‌شود. موزه ملک تا سال ۱۳۷۵ در خانه‌ی «حاج حسین آقا ملک»؛ واقف و بنیان‌گذار این موزه، در بازار تهران برپا بود. در سال ۱۳۲۳ حسین آقا، زمینی را در محل باغ ملی برای ساخت و گسترش موزه و کتابخانه خریداری و وقف کرد و در سال ۱۳۶۴ آستان قدس ساخت آن را شروع کرد.

موزه ملی ملک

منبع عکس: باشگاه خبر نگران جوان (عکاس : سعید ربیعی)

موزه ملی ملک شامل مجموعه‌هایی به شرح زیر است:

  • مجموعه سکه: در این مجموعه بیش از ۱۰ هزار قطعه سکه و مدال ایرانی از قرن ششم پیش از میلاد تا دوران پهلوی و نیز سکه‌هایی از یونان، جانشینان اسکندر، امپراتوری بیزانس، خلفای اسلامی و امپراتوری عثمانی در معرض نمایش است.
  • مجموعه آثار هنری: این مجموعه شامل تابلوهای نقاشی هنرمندان به‌نام ایرانی همچون کمال الملک غفاری، لطفعلی صورتگر، هادی خان تجویدی و برخی نقاشان اروپایی و لوستر و مبلمان است.
  • مجموعه هنر لاکی: قلمدان، قاب آیینه و سرچسبدان که با نقاشی لاکی آراسته شده‌اند و برخی از آن‌ها حدود ۳۰۰ سال قدمت دارند، در این بخش به نمایش گذاشته شده است.
  • مجموعه تمبر: مجموعه تمبر موزه ملک شامل بیش از ۱۰۰ هزار قطعه تمبر از نخستین تمبرهای منتشر شده در ایران و جهان تا زمان حاضر است.
  • مجموعه فرش: شامل ۴۴ تخته قالی و قالیچه از نقاط مختلف ایران که به‌وسیله زبده‌ترین بافندگان دو سده اخیر بافته شده‌اند.
  • مجموعه بانو ملک: این مجموعه در سال ۱۳۸۵ توسط بانو «عزتملک ملک»، فرزند مرحوم حاج حسین ملک و ناظر استصوابی موقوفات ملک به موزه اهدا شده است و شامل تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی است.
  • مجموعه آثار خوشنویسی: که آثاری از بزرگ‌ترین و نامدارترین خوش‌نویسان ایران و اسلام مانند «یاقوت مستعصمی»، «علیرضا عباسی»، «میرعماد»، «احمد نیریزی»، «درویش عبدالمجید طالقانی»، «میرزا غلامرضا اصفهانی» و... را در خود جای داده است.

منبع عکس: باشگاه خبر نگران جوان (عکاس : سعید ربیعی)

کتابخانه‌ی موزه‌ی ملی ملک یکی از شش گنجینه‌ی بزرگ نسخ خطی ایران است که در آن ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس نگهداری می‌شود. همچنین این کتابخانه دارای حدود ۱۰۰ هزار کتاب چاپی، ۳,۵۶۸ کتاب چاپ سنگی، ۵۴۸ عنوان نشریه ادواری در ۶,۰۰۰ مجلد است. بخش قابل توجهی از کتاب‌های چاپی متعلق به پیش از سال ۱۳۲۰ خورشیدی هستند و در زمره‌ی نخستین کتاب‌های چاپی ایران قرار می‌گیرند.

کتابخانه و موزه ملی ملک در خیابان امام خمینی تهران، خیابان ملل متحد یا باغ ملی و روبه‌روی وزرات خارجه قرار دارد. دسترسی به این موزه از طریق ایستگاه مترو امام خمینی (ره) در خط شماره‌ی یک مترو میسر است.

برای بازدید مجازی از کتابخانه و موزه ملک به این لینک مراجعه کنید و از بخش‌های مختلف این موزه دیدن کنید.

عکس کارو:باشگاه خبر نگران جوان (عکاس: سعید ربیعی)

منبع malekmuseum

دیدگاه  

    تبلیغات