با تور مجازی از موزه بانک ملی ایران بازدید کنید

با تور مجازی از موزه بانک ملی ایران بازدید کنید

اکرم زمانی نوری
| جمعه, ۸ فروردین ۹۹ ساعت ۱۸:۰۰

از مکان‌های دیدنی شهر تهران موزه‌ «بانک ملی ایران» است که در میدان امام‌ خمینی این شهر قرار دارد. بازدید از این موزه به‌صورت مجازی امکان‌پذیر است و در حالی که به خاطر بیماری کرونا در خانه هستید می‌توانید از این مکان دیدن کنید.

 در روزهایی که ویروس کرونا منجر به خانه‌نشینی‌مان شده و خیلی از فعالیت‌ها را تعطیل کرده است، فرصتی مناسب برای انجام کارهای عقب افتاده، مطالعه کردن و در کنار خانواده بودن به ما دست داده است. یکی از سرگرمی‌هایی که کجارو به شما پیشنهاد می‌دهد بازدید مجازی از موزه‌ها و جاهای دیدنی ایران است.

حالا کجارو این بار قصد دارد در تور مجازی خود، به معرفی موزه‌ی بانک ملی ایران بپردازد. این موزه که ساختمان آن از بناهای قدیمی شهر تهران است و در فهرست میراث ملی کشور نیز به ثبت رسیده است، در میدان امام خمینی شهر تهران قرار دارد. با کجارو در این گردش مجازی همراه باشید.

در سال ۱۲۸۵ هجری شمسی، یکی از صرافان بزرگ تهران به نام «محمد حسین امین دارالضرب» به ناصرالدین شاه پیشنهاد تأسیس بانک مطرح کرد اما با دخالت بیگانگان شکل نگرفت و به‌جای آن بانک شاهنشاهی ایجاد شد. تا اینکه در شهریورماه ۱۳۰۷ بانک ملی ایران افتتاح شده است.

موزه‌ی ملی ایران در محل ساختمان صندوق پس‌انداز این بانک قرار دارد. طراح این بانک فردی آلمانی به نام «هنریش» بود که با تلفیقی از معماری ایرانی زمان هخامنشی و معماری اروپایی این بنا را طراحی کرد و «حاج حسین معمار» آن را ساخت. ساختمان صندوق پس انداز در سال ۱۳۷۹ به شماره‌ی ۲۹۳۰ در فهرست میراث ملی به ثبت رسید و بر اساس مصوبه هیأت مدیره‌ بانک ملی ایران، برای تأسیس موزه بانک اختصاص یافت و سرانجام در ۲۱ تیرماه ۱۳۹۶ پس از بازسازی و مرمت، به‌عنوان موزه مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

موزه بانک ملی

منبع عکس: museum.bmi

منبع عکس: museum.bmi

موزه‌ی بانک ملی از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده و مساحت آن حدود ۹,۰۰۰ متر مربع است. بخش اسکناس و سکه یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این موزه است. در این بخش سکه‌های قدیمی ایران از دوره هخامنشیان تا دوران معاصر و همچنین اسکناس‌های نمونه یا شماره صفر در معرض بازدید قرار دارد. دستگاه‌های مورد استفاده در بانک و سندهای مربوطه، اشیای اهدایی به بانک از سوی مؤسسه‌های گوناگون ایرانی و خارجی، تابلوهای نقاشی دوره قاجار و نقاشی چهره‌ی مدیران کل سابق بانک، خوش‌نویسی، مینیاتور، فرش، آثار قلم‌زنی، نمونه‌هایی از آثار چاپی چاپخانه بانک ملی ایران، اشیای قیمتی و کهن اهدا شده از طرف بانک‌ها یا شخصیت‌های برجسته، از دیگر آثار به نمایش گذاشته شده در موزه‌ی بانک ملی است.

این موزه در میدان امام خمینی، خیابان فردوسی، روبه رو سفارت آلمان قرار دارد. از طریق مترو به‌راحتی می‌توانید به این موزه دسترسی پیدا کنید.

برای بازدید مجازی از موزه‌ی بانک ملی می‌توانید از طریق این لینک وارد سایت موزه شوید. علاوه بر بازدید از این موزه از سایر شعبه‌های بانک ملی در بازار تهران، مشهد، اصفهان و تبریز نیز دیدن کنید.

عکس کاور: museum.bmi.ir

منبع museum.bmi

دیدگاه  

    تبلیغات