پروازهای مسافربری هواپیمایی امارات به خاطر شیوع ویروس کرونا متوقف شد

نگین توکلی
دوشنبه، ۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۰
پروازهای مسافربری هواپیمایی امارات به خاطر شیوع ویروس کرونا متوقف شد

شیوع ویروس کرونا، طاعون قرن بیست‌و‌یکم به سرعت در حال تعطیل‌کردن تمامی شبکه‌های پرواز جهانی و دیگر صنایع است. در خبری تازه امارات، یکی از غول‌های صنایع هوایی قصد دارد تمام پروازهای مسافربری خود را متوقف کند.

دیروز، یکشنبه، سوم فروردین ۱۳۹۹، شرکت هواپیمایی امارات، یکی از بزرگ‌ترین ایرلاین‌های جهان با پروازهای مسافت دور، اعلام کرد که تقریبا تمامی پروازهای مسافربری این هفته را متوقف کرده است. این شرکت همچنین دستمزد کارمندانش را به‌علت تاثیرات ویروس کرونا بر صنعت سفر هوایی به نصف کاهش داد.

این شرکت هواپیمایی دولتی مستقر در دبی قبلا خبر تعلیق حدود ۷۰ درصد از شبکه پروازی خود به ۱۵۹ مقصد در جهان و درخواست از کارمندان برای گرفتن مرخصی بدون حقوق و توقف استخدام نیروی جدید را  اعلام کرده بود. این روزها، شرکت‌های هواپیمایی در سراسر جهان با یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها از زمان تاسیس روبه‌رو هستند.

شیخ احمد بن سعید آل مکتوم، مدیر ارشد اجرایی امارات در یک بیانیه گفت:

ما به‌عنوان یک ایرلاین شبکه جهانی، خودمان را در شرایطی می‌بینیم که عملا تا زمان باز شدن دوباره مرزهای کشورها و بازگشت فضای اعتماد به سفر، نمی‌توانیم مسافران را جابه‌جا کنیم.

امارات، شرکت هواپیمایی مستقر در دبی در ابتدا گفته بود که تا روز چهارشنبه، تمام پروازهای مسافری خود را کنسل می‌کند، اما برخی از پروازها در ۱۳ کشور برای بازگرداندن شهروندان به کشورهای خود به درخواست دولت‌ها کماکان انجام خواهند شد.

گفته می‌شود پروازهای ذکرشده تا زمان بازبودن مرزها و وجود تقاضا ادامه پیدا خواهند کرد. پروازهای باربری نیز انجام خواهند شد.

ناوگان هوایی امارات، متشکل از ۲۷۰ هواپیمای مسافربری است که عمدتا جت‌های ایرباس A380 و بوئینگ 777 هستند. کارمندان ایرلاین امارات به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که از خبر تعلیق بیشتر پروازها، متعجب نشده‌اند. یکی از آن‌ها به شرط ناشناس‌ماندن در شرایطی که آن‌ها اجازه صحبت‌کردن با هیچ رسانه‌ای را ندارند، به رویترز گفت:

واقعا هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد.

ارتباطات بین‌المللی برای شرکت هواپیمایی امارات که دبی را در عرض شش سال به شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی جهان تبدیل کرد، بسیار حیاتی است. این ایرلاین هیچ پرواز داخلی‌ای انجام نمی‌دهد و بیشتر مسافرانش از طریق دبی، ترانزیت می‌شوند.

گروه امارات، یک کمپانی هلدینگ دولتی است که یکی از دارایی‌هایش، یعنی ایرلاین امارات هم‌اکنون مجبور به کاهش موقت ۲۵ تا ۵۰ درصدی حقوق پایه بیشتر کارمندان شده است. یکی از کارمندان می‌گوید:

من راجع به آینده، احساس عدم اطمینان می‌کنم، اما حداقل ما هنوز شاغل محسوب می‌شویم و هنوز هم حقوق می‌گیریم.

امارات گروپ در پایان مارس سال ۲۰۱۹ که آخر سال مالی آن‌ها محسوب می‌شود، بیش از ۱۰۰ هزار کارمند داشت که حدود ۲۱ هزار خدمه پرواز و چهار هزار خلبان می‌شدند.

تیم کلارک، رییس گروه امارات که در ماه ژوئن کناره‌گیری خواهد کرد و گری چاپمن، رییس فرودگاه این گروه هلدینگ و کمپانی‌های خدمات سفر به‌مدت سه ماه از از حقوق خود چشم‌پوشی خواهند کرد. شیخ احمد گفت:

ما نمی‌خواهیم تعدیل نیرو کنیم.

شیخ احمد در یک ایمیل به کارکنان این مجموعه گفت که وی مطمئن است شرکت هواپیمایی‌ای که او در سال ۱۹۸۵ تاسیس کرده است در این اوضاع دوام خواهد آورد و از همگان خواست تا روحیه خودشان را حفظ کنند. وی گفت:

در حال حاضر، ما باید منابعمان را حفظ کنیم و در عین حال برای بازگشت به شرایط عادی آماده شویم.

منبع reuters

دیدگاه