سفر تصویری به کوه‌های راکی و پارک‌های ملی کانادا

زینب موحدی
دوشنبه، ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۰
سفر تصویری به کوه‌های راکی و پارک‌های ملی کانادا

دریاچه‌ها و قله‌هایی در «کوه‌های راکی» کانادا وجود دارد که همگی دست به دست یکدیگر داده‌اند تا یکی از مدهوش‌کننده‌ترین زیبایی‌های کانادا را پدید آورند.

هدف کجارو از ارائه‌ی سفر تصویری به کوه‌های راکی کانادا زنده نگه داشتن یکی از امیال طبیعی نهفته در هر فرد است؛ میل به تماشای جهان که همیشه و به‌ویژه در شرایط کنونی اجتماع و لزوم در خانه ماندن تمامی افراد جامعه، امکان تحقق بخشیدن به آن مهیا نیست. در ماجراجویی تصویری کجارو که این بار به جاهای دیدنی کانادا و سفری جاده‌ای در طبیعت مسحورکننده‌ی آن اختصاص یافته است، بدون آنکه صبح زود مجبور به بیدار شدن از خواب ناز و بیرون آمدن از رختخواب گرم‌ونرم خود باشید، رهسپار جاده‌ی «آیس فیلد پارک‌ وی» (Icefields Parkway) افسانه‌ای خواهید شد تا ضمن لذت تماشای طلوع خورشید، از بدیع‌ترین دریاچه‌های یخی جهان و جادوی مدهوش‌کننده‌ی بخش کانادایی رشته‌کوه راکی دیدن کنید.

جاده آیس فیلد پارک وی در کانادا

تصویری از جاده‌ی رویایی آیس فیلد پارک وی در دل پارک ملی بنف

از مرزهای جنوب غربی «آلبرتا» که به‌سمت «بریتیش کلمبیا» در شمال حرکت کنیم، چشم‌مان به جمال کوه‌هایی بلند و افراشته‌ای روشن می‌شود که شامل مجموعه‌ای به هم پیوسته از پارک‌های ملی و ایالتی است که با هم یک سایت میراث فرهنگی یونسکو را تشکیل می‌دهند. به کوه‌های راکی کانادا (Canadian Rockies) خوش آمدید! پارک‌های ملی «بنف» و «جاسپر» توسط یکی از تماشایی‌ترین جاده‌های جهان به هم متصل شده‌اند. شهرهای «کانمور» و «بنف»، دریاچه‌ی «لوییس» و پارک «جاسپر» قطب‌های پرطرفداری برای ماجراجویانی است که به عشق انجام فعالیت‌هایی مانند کوهنوردی، اسب‌سواری، قایق‌سواری در آب‌های خروشان و تماشای حیات وحش به اینجا سفر می‌کنند.

پارک ملی بنف در کانادا

پارک ملی بنف در کانادا

دو عکس سراسرنما از پارک ملی بنف در دو فصل متفاوت

«پارک ملی بنف» (Banff National Park) درست در مرکز کوه‌های راکی، نقطه‌ی آغازین این سفرنامه است که از اولین پارک ملی کانادا آغاز و به‌سمت شمال ادامه می‌یابد تا در نهایت به پارک ملی جاسپر برسیم. کشف مجموعه‌ای از چشمه‌های آب گرم و غنی از مواد معدنی در دهه‌ی ۱۸۸۰ بود که این منطقه را وارد نقشه‌ی گردشگری کانادا و جهان کرد و سال ۱۸۸۵ بود که دولت کانادا زمینی به مساحت ۱۰ مایل مربع را از سایر زمین‌ها جدا کرد و آن را به احداث سومین پارک ملی جهان اختصاص داد.

پارک ملی بنف در کانادا

پارک ملی جسپر در کانادا

دو عکس از یخچال‌های طبیعی واقع در کوه‌های راکی در کانادا در پارک ملی بنف (عکس اول) و پارک ملی جاسپر (عکس دوم)

بنف و «پارک ملی جاسپر» (Jasper National Park) دو مقصد اصلی در کوه‌های راکی کانادا هستند که وجه مشترک آن‌ها، بزرگراهی به طول ۲۲۵ کیلومتر است که دو طرف آن را مناظری رویایی از کوه‌های پوشیده از برف تشکیل می‌دهند. رانندگی در آیس فیلد پارک وی متعالی‌ترین تجربه‌ی سفرهای جاده‌ای در تمام طول عمر خواهد بود. یکی از آبی‌ترین و گواراترین آب‌های جهان را می‌توان در امتداد آیس فیلد بین پارک‌های ملی بنف و جاسپر نوشید. اینجا، نقطه‌ی آغاز هیدروگرافی آمریکای شمالی است: آب‌هایی که از ذوب شدن برف‌ها و یخ‌های منطقه به وجود آمده‌اند به اقیانوس‌های آرام، اطلس و قطب شمال سرازیر می‌شوند.

دریاچه لوئیز؛ کانادا

کایاک‌سواری در دریاچه‌ی فرح‌زای لوییس

جاده‌ی آیس فیلد پارک وی را که به‌سمت شمال ادامه بدهیم به چندین دریاچه‌ی جذاب و مسحورکننده‌ در میان راه برخورد خواهیم کرد: «دریاچه‌ی بو» (Bow Lake) با آب‌های فیروزه‌ای و «دریاچه‌ی لوییس» (Lake Louise) با آب‌هایی به رنگ یشم. این دو دریاچه و سایر دریاچه‌ها در امتداد جاده‌ی آیس فیلد پارک وی شهرت خود را مدیون این ویژگی خاص هستند که هرکدام، پرتوی نوری متمایز از دیگری را بازمی‌تابانند و این ویژگی نتیجه‌ی زاویه‌های متفاوت برخورد نور خورشید با ذرات ریز گل‌ولای یخ‌زده‌ای است که به مرور زمان فرسایش یافته و وارد آب دریاچه شده‌اند.

دریاچه لوئیز؛ کانادا

دریاچه‌ی لوییس؛ زمانی برای صرف چای

سفر به کوه‌های راکی و ندیدن دریاچه‌ی لوییس مانند رفتن به پاریس و ندیدن برج ایفل است. جمعیت زیادی در اطراف این دریاچه موج می‌زند که جمع‌شدن همه‌ی آن‌ها در این مکان، بی‌دلیل نیست. مجموعه‌ی بزرگی از مسیرهای کوهنوردی دور این دریاچه وجود دارد که طبیعت‌دوستان را به فرار از شلوغی و رفتن به دل طبیعت هدایت می‌کنند. یکی از این مسیرها، شما را به مکان جالبی می‌برد. چایخانه‌ی دریاچه‌ی اگنس (Lake Agnes Tea House) محلی دنج برای هضم هر آن چیزی است که این منطقه در اختیار شما قرار می‌دهد. سال ۱۹۰۱، شرکت راه‌آهن پاسیفیک کانادا کافه‌ای در ارتفاع ۲,۱۳۴ متری راه‌اندازی کرد تا پناهگاهی برای کوهنوردان باشد. هیچ جاده‌ای در این حوالی وجود ندارد و بنابراین، کارگران چایخانه مواد غذایی و زباله‌ها را در کوله‌های‌شان می‌گذارند و حمل می‌کنند.

دره لارچ در کانادا

دره‌ی لارچ و درختان سیاه‌کاجی که برگ‌های آن رو به زردی گذاشته‌اند

پیش از آنکه باز هم به‌سمت شمال ادامه‌ی مسیر بدهیم، باید با «دره‌ی لارچ» (Larch Valley) مملو از درختان «سیاه‌کاج» کوتاه و بلند در همسایگی دریاچه‌ی لوییس هم آشنا شد. سیاه‌کاج‌ها در تمامی کوه‌های راکی می‌رویند. در بیشتر اوقات سال، درختان سیاه‌کاج این منطقه با درختان و گیاهان همیشه‌سبز در هم می‌آمیزند و سبزی آن‌ها به چشم نمی‌آید. اما با آغاز پاییز، برگ‌های سوزنی آن‌ها به‌آهستگی به زردی می‌گراید. با کمی فاصله گرفتن از دریاچه‌ی لوییس به نقطه‌ای خواهید رسید که انبوهی در هم تنیده از این درختان را خواهید دید.

آبشار سانواپتا

آبشار آتاباسکا

عکس اول: آبشار آتاباسکا؛ عکس دوم: آبشار سانواپتا

یکی دیگر از جاهای دیدنی که در مسیر آیس فیلد پارک وی به آن برمی‌خوریم، «آبشار آتاباسکا» (Athabasca Falls) است که زیباترین آبشار در کل کوه‌های راکی به شمار می‌آید و «آبشار سانواپتا» (Sunwapta Falls) مهم‌ترین رقیب آن برای تصاحب این لقب است. اوج پرآبی این آبشار در فصل بهار است که برف‌های زمستانی آب و به دریاچه‌ی آتاباسکا وارد می‌شوند. نکته‌ی قابل تامل آنکه اصلا فکر نکنید صخره‌های نفس‌گیر کانادا را تنها با پیاده‌روی و کوه‌نوردی‌های سنگین می‌توانید تماشا کنید. تپه‌ی «اولد فورت پوینت» (Old Fort Point) تنها پنج دقیقه تا جاسپر فاصله دارد و این راه را می‌توان با خودرو پیمود. منظره‌ای که در این بخش از رودخانه‌ی آتاباسکا خواهید دید تقریبا یک سوم از کل راه را همراه شما خواهد بود.

دریاچه مورین؛ کانادا

غروب رویایی خورشید پشت کوه سولفور و مناظر باورنکردنی کوهستان

«دریاچه‌ی مورین» (Moraine Lake) یکی از زیباترین و دوست‌داشتنی‌ترین دریاچه‌های کوه‌های راکی است. این دریاچه به‌قدری برای کانادایی‌ها اهمیت داشت که از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۹، تصویری از آب‌های آبی و درخشان دریاچه‌ی مورِین در میان کوه‌های پوشیده از برف دره‌ی تن پیکس (Valley of the Ten Peaks) پشت اسکناس‌های ۲۰ دلاری کانادا چاپ می‌شد. البته، این دریاچه بهای زیبایی بیش از حد و جلب توجه دیگران به خود را نیز پرداخت؛ بعد از گذشت بیش از ۴۰ سال، محلی‌ها هنوز هم این منطقه را «عکس ۲۰ دلاری» می‌نامند.

گالری عکس سفر تصویری به کوه‌های راکی کانادا؛ برای مشاهده‌ی عکس‌ها در اندازه‌ی واقعی روی آن‌ها کلیک کنید

چشم‌اندازهای کوه‌های راکی کانادا با یخچال‌هایی با برق چشم‌نواز، دریاچه‌های آرام، غارهای آهکی، قله‌های ناهموار، علفزارهای کوهپایه‌ای و جنگل‌های انبوه، گنجینه‌ای از شکوه و جلالی وصف‌ناپذیر هستند. گویی زمان هرگز برای تماشای تمامی زیبایی‌های این کوه‌ها کافی نخواهد بود. سخت‌ترین تصمیمی که در اینجا باید گرفت آن است که از میان آن همه زیبایی، کدام را باید برای دیدن انتخاب کرد.

دیدگاه